Koupit Seat Leon 1.9 TDI nebo BMW 320d?

Čtenář váhá mezi dvěmi dieselovými ojetinami. Poradíme, které auto kdo ocení a na co se zaměřit při koupi.
PORADNA, 17.08.12 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Seat Leon, BMW Řada 3

DOTAZ: Dobrý den, potřeboval bych od vás poradit. Uvažuji o koupi ojetého vozu (BMW 320d, r.v. 2002, naj. 217000, 110kw), bude to mé první auto, tak bych rád věděl, jak je to s motorem...slyšel jsem hodně negativ o této motorizaci a docela se jí obávám. Ještě se rozhoduji nad Seatem Leonem 1.9 TDI, 96kw, ale BMW je taková ta srdeční záležitost, co si budem povídat. Předem vám mockrát děkuji, Emil Norbert (Rakousko).


ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
začněme tedy od toho, co si budeme povídat. Povídat si budeme to, že i když značka může být srdcovka, nikdy by při vlastním nákupu srdcovkou nemělo být konkrétní auto (tedy pokud jej prokazatelně neřídil Steve McQueen nebo Paul Newman).
Vy už máte kousek evidentně vyhlédnutý, pojďme se tedy podívat na klady a zápory trojkového bavoráku s tímto motorem obecně.
V prvé řadě je nutno uvést, že se nejedná o notoricky známou verzi s výkonem 100kW, jež se do povědomí (a ke stolům občerstvovacích stanic) dostala díky štrajkujícímu čerpadlu Bosch VP44.
Verze se 110kW (disponující kroutícím momentem 330Nm) je již narozdíl od předchozího motoru čistokrevný common rail. Jestli se nepletu možná jeden z prvních použitých v BMW. Je na místě říct, že po 10letech a proklamovaných (nijak ověřených) 217.000km je velice obtížné odhadovat, v jakém stavu se motor nachází. Následuje tedy obvyklý seznam nejpravděpodobnějších součástí, které budou v případě, že je předchozí majitel neměnil, unavené a na hraně nebo za hranou životnosti. To máte vstřiky, dvouhmotu, spojku, komplet filtry, váhu vzduchu...Je to prakticky stále o tom samém...
Pro Vás z toho plyne to, že je nutno absolvovat dostatečně dlouhou zkušební jízdu včetně možnosti nastartovat prokazatelně studený motor. A připravenost vyměnit takřka vše výše vyjmenované...
Jenže u jakékoli takto staré common railové nafty na tom budete stejně, nebo ještě hůř. U BMW alespoň ušetříte za okamžitou preventivní výměnu rozvodů. A výkonově budete po pár měsících alespoň na spodní hranici toho, co budete považovat za normální a únosné.
Pokusím se tedy spíš zaměřit na to, cože Vám potencionálně nabídne Leon TDI a E46 320d nikoli. Mno, budu dnes trochu krutý, nebude toho totiž věru moc, pokud tedy nepočítáme marketinkem stvořený španělský šarm...
Začněme u hodnoty, jež se velice často opomíjí, a tou je hmotnost vozu. Leon bude celkem logicky přibližně o 100kg lehčí (1490kg u BMW 320d vs. přibližně 1400kg u Leonu), za to jsou nesporné plusové body.
Devizou tohoto konkrétního Leonu je s přivřenýma očima i jeho motor. S obligátní douškou: pokud je v dobrém stavu. Doufejte, že předchozí majitelé vůz příliš často neužívali k uspokojení svých pseudosportovních nebo pseudozávodnických choutek. S tím pak mohou souviset obvykle zmiňované problémy s turbem. Dále doufejte, že předchozí majitelé motoru dávali olej správné specifikace (505.01), dá se usuzovat, že tento motor je na správnou specifikaci poměrně citlivý a při jejím nedodržení se mohou vyskytnout problémy s vačkou nebo přidřenými ventily.
Narozdíl od 320d budete o motoru vědět víc (není to klasický common rail), ale nebral bych to jako negativum. Je možné, že Vás bude zlobit zanesený EGR ventil, ale to není nic, s čím by si člověk vybavený sadou hvězdiček nebo imbusů neporadil (ačkoli jsme EGR ventil na tomto motoru nedávno rozebírali, ani za kanystr nafty si nevzpomenu, jestli jsme jej povolovali hvězdičkou nebo imbusem-každopádně to chce použít gumové rukavice, není to čistá práce). Ostatní položky jsou prakticky shodné s těmi uvedenými výše u BMW. Přidejte turbo, nemělo by při práci extrémně pískat. Vlastně by nemělo pískat vůbec, ale to se lehce říká... Projev TDI PD ve výkonové verzi 96kW není tak „hladký“ jako práce dvoulitru od BMW. Upřímně řečeno, čím déle o TDI PD píšu, tím méně mi připadá, že je to ideální volba. Na druhou stranu těšit by Vás mohla spotřeba, jež by i díky odlišné konstrukci motoru měla být o něco málo nižší než u bavoráku. Každopádně při zájmu o vůz je doporučeníhodné absolvovat diagnostiku.
Největší rozdíl mezi vozy ale spočívá v podvozku a řízení. Všude se dočtete, jak má jedničkový Leon dobrý podvozek. Jenže papír toho snese dost. Vezměme si nejprve holá fakta: jsme na podvozkové platformě čtyřkového Golfu, tzn. krátký rozvor nepřispívá nijak extrémně ke stabilitě při přejezdu nerovností, jednoduše řešená zadní náprava zase nezajistí takovou přilnavost, jakou by si sportovně střižené plechy Leonu zasloužily. Takže ano, Leon má velmi slušný podvozek (a to zejména díky odladění) s čitelným chováním na čistém asfaltu, nicméně nelze předpokládat, že ošizená technika z Vás udělá drtiče pasáží plných zatáček (prosím dejte si práci a přeložte si poslední čtyři slova do němčiny, jedná se o zajímavou, byť bohužel přímo nepublikovatelnou slovní hříčku). Již v době svého vzniku Leon prokazatelně zaostával za etalony jízdních vlastností hatchbacků s náhonem na předek (zejména jmenujme Focus nebo Civic 7G) a to přesto, že patřil k tomu lepšímu, co koncern s ohledem na chování na silnici nabízel. No a jelikož podvozky nezrají jako víno (což je mimochodem také pěkný nesmysl, zeptejte se vinařů), nedá se očekávat, že s jedním křížkem na krku bude Leon na silnici vykazovat lepší chování než E46, která se do zatáček sebevědomě hrne s vyhrnutými rukávy i s ohledem na dnešní silniční konfekci.
Trochu jinou kapitolu by u Leonu představovala verze s tím samým motorem, jaký máte vyhlédnutý, naladěným na 110kW. Možnost sehnat verzi s pohonem 4x4 Vás sice jízdně posune jinam, ale opět zde máme kompromis v podobě Haldexu a nikoli permanentního diferenciálu. Takže se víceméně jedná o navození pocitu bezpečí na mokré vozovce, v zimě je ale i Haldex II ceněným služebníkem. Pokud bydlíte v horách (což je v Rakousku trochu jiný pojem než u nás) může i toto být řešení pro Vás.
Řízení. Řízení je něco, co se Vám na E46 prostě neomrzí. Omrzí se Vám možná motor, resp. zvyknete si na jeho výkon, ale nepředpokládám, že se Vám omrzí kombinace řízení, podvozek, brzdy. Zde Leon jako celek citelně ztrácí.
Závěr je ten, že pokud chcete důsledně vybírat mezi zmíněnými motorizacemi, doporučuji 320d. Přirozeně jen pokud je v dobrém stavu, což vůbec není samozřejmé. Pokud byste chtěl Leona, připravte se na to, že bude jízdně zaostávat, na druhou stranu motor v dobrém stavu subjektivně pojede možná ještě lépe než dvoulitrový common rail od BMW a pojede asi i za méně nafty. Finanční náročnost provozu se hodnotí těžko. Když odmyslíme motory, tak o něco dráž mi vychází trojka, ale jedná se o daň za jízdní vlastnosti a za koncepci vozu, tzn. peníze za servis Vám vůz vrátí chováním na silnici.
A rada na závěr je, že pokud Vás zláká BMW, projeďte se před koupí dvoulitrové nafty třílitrovým benzínem. Bude to jako dudy a nebe. Na druhou stranu na první auto už je to slušná divočina a chce to pak za volantem dost přemýšlet, aneb Kein Stress, jak se hezky píše na cedulích podél rakouských dálnic.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist