Koupit Škodu Rapid 1,2 TSI nebo Peugeot 301 1,6 Vti?

Být patriotem a koupit firemní Rapid s obávaným motorem 1,2 TSI, anebo sáhnout po levnějším peugeotu?
PORADNA, 23.12.16 | 00:00
hodnocení článku 2.7 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Rapid, Peugeot 301

DOTAZ: Dobrý den, rozhoduji se mezi Rapidem liftback 1,2 TSI s výkonem 81kW, kterého mi nabídla k odkupu naše firma. Mou druhou volbou je Peugeot 301 s benzínem 85 kW. Rapid je o 80 tisíc dražší, ale zase vím, co kupuji a navíc má praktičtější karoserii. Jenže Peugeot má podle recenzí méně poruchový motor. Poradíte, které auto byste brali vy? Marek Dudycha, Tábor


ODPOVĚĎ: Dobrý den Marku, pokud budeme vycházet z aktuální nabídky na trhu, tak výkonnější verzi motoru 1,2 TSI pro Rapid koupíte od cca 230 tisíc korun. Nejdražší - úplně nové vozy pak s tímto motorem koupíte klidně i za 400 tisíc. Pro ostatní kupující je velkou výhodou mnohem větší výběr na trhu ojetin v porovnání s peugeotem 301. Pokud u něj chcete vybírat exempláře s motorem 1,6 Vti, musíte se spokojit s cca desítkou ojetých kousků. Jejich ceny začínají na 190 tisících korunách, nejdražší je pak za 250 tisíc. To už se ale bavíme o předváděcím voze s nájezdy jen několik tisíc kilometrů.

#foto26730 1,2 TSI 77 kW - o tomto motoru jsme již na tipcars.com psali několikrát. Pokud funguje, jede výborně a když nejezdíte svižně, ani moc nežere. Konstrukčně je motor shodný se slabší variantou, která má v Rapidu 63 kW. Je to konstrukčně jednoduchý motor, kterému chybí EGR ventil a nemá ani proměnné časování ventilů. Bohužel ale jeho pověst na začátku pokazily vytahané rozvodové řetězy, které výrobce od poloviny roku 2011 nahradil jiným, širším řetězem. Kdo jezdí na krátké trasy nebo hodně na spotřebu, může si zakarbonovat písty nebo si naředit nespáleným palivem olej. Zkrátka nebojte se motor čas od času malinko prohnat v otáčkách. Osobně bych se jednotky neobával, samozřejmě záleží na jeho aktuálním stavu a nájezdu. Riziko závady je ale vyšší než u atmosférického motoru VTi.

#foto26731 1,6 VTi 85 kW - tenhle motor má vyšší výkon, je jednodušší konstrukce bez turba, má zatím velmi dobrou pověst a jeho spotřeba nebude tak závislá na stylu jízdy jako u 1,2 TSI. Motor má rozvodový řemen, rozvody se mění až po 150 tisících kilometrech. Zkrátka za mne palec nahoru. Nevýhodou Peugeotu 301 je méně praktická karoserie sedanu, na druhou stranu podvozek vypadá hodně subtilně a lze čekat, že vydrží víc než u rapidu.

Závěr: Pokud firemní rapid znáte, byl bez nehody, pravidelně servisován, nemá mnoho najeto, dostanete dobrou cenu a využijete praktičtější karoserii, berte tohle auto. Pokud chcete ušetřit a nechat si nějaké peníze na případné další provozní náklady, pokud Vám nevadí hůře přístupný zavazadelník a chcete si auto nechat delší dobu, rozhodněte se pro "třistajedničku". Určitě doporučuji se v obou autech dostatečně dlouho projet, hodně Vám to napoví.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist