Koupit Stilo, Golf, nebo Focus?

Dotaz

Přeji příjemný den!Chtěl jsem Vás poprosit o radu při výběru menšího automobilu. Před výběrem jsem si řekl, co by všechno auto mělo mít a na co ho budu převážně používat (tj. převážně město, občasné vyjížďky na delší vzdálenosti cca 200 km, popř. dovolená a cena do cca 160.000Kč). Takže mně z toho vyšlo: motor menšího objemu (kvůli spotřebě a povinnému ručení), rok výroby minimálně 2000, min. 2x airbag, elektrické ovládání oken, centrál nejlépe i na dálku, najeto tak max. 80 000 km, DESIGN a hlavně servisní knížku. Zpočátku jsem chtěl Punto II sporting, ale časem doby (po autě se dívám tak přes rok a půl) jsem přešel na názor, že chci o trošičku něco většího, proto mně nakonec vyšlo z nepřeberného množství aut pár kousků a to Fiat Stilo 1.2 16V 3DV, Volkswagen Golf IV 1.4 16V, Ford Focus objemově do 1.6 Mé postřehy k autům: Fiat stilo r.v. 2004, 50 tisíc km: Pro mě atraktivní vůz (v tří dveřové variantě), velice dobrá základní výbava (okna v el., centrál na DO...), slušných 80 koní 6.stupňová převodovka. Obava z větší poruchovosti (fámy o fiatech), v budoucnu horší prodej.VW Golf IV r.v. 1999, 70 tisíc. Němec (papírově menší poruchovost), automatická klimatizace, vždycky ho prodám, (aktuálně velice lákavá nabídka) - okna manuální, jen centrál, větší oblíbenost u zlodějů, dovoz z EU, 1. majitel v ČR (celkově druhý), stáří modelu.Ford Focus (aktuálně nemám nic v oku) motor, podvozek - méně atraktivní auto (dle mého vkusu), starší model, méně jasná minulost.Proto bych vás chtěl požádat o pomoc a doporučení, které auto byste mně doporučili Vy, jako odborníci.  Děkuji předem za vaši odpověď.Klíma
PORADNA, 30.04.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den,

jako obvykle musím konstatovat, že automobily, které jste si vybral, jsme již v našich recenzích důkladně probrali. Pokud jste naše články ještě nečetl, najdete v nich kompletní zhodnocení modelu, všech motorizací a nejčastějších závad. A já se zkusím u každého vozu zaměřit hlavně na jeho silné stránky a na to, čím by Vás mohl získat na svou stranu.

Fiat Stilo (2001 – 2007)

Fiat StiloPrvní vůz, který jste vybral do srovnání, je Fiat Stilo. Konkrétně Vám padla do oka třídvéřová verze. Tomu se nelze divit, její design je podstatně dynamičtější a agresivnější, než u verze pětidveřové nebo u kombi. Takže pokud jezdíte sám či ve dvou, je to dobrá volba. Čím Vás může ojetý Fiat přesvědčit? Určitě bych vyzdvihl jízdní vlastnosti. Ne ani tak díky perfektnímu vedení stopy či sportovním sklonům, ale spíše díky dobrému kompromisu mezi stabilitou a komfortem. Konstrukce náprav je jednoduchá, nemůže tedy konkurovat například Fordu Focus, rozhodně z Vás ale nevytřese duši. Dalším plusem je určitě interiér. Je dostatečně prostorný a i ergonomie je v pořádku. Výrobce si dal tentokrát záležet na kvalitě použitých materiálů. Dílenské zpracování sice není vždy na 100%, ale například oproti předchozímu Bravu je to velký krok kupředu. Fiat Stilo Vás také může překvapit bohatou výbavou. Italský výrobce totiž začal vůz nabízet v prvních letech produkce jako dobře vybavený a patřičně drahý automobil. Tento krok ale bohužel nevyšel a tak se postupně některé prvky výbavy ztrácely, aby mohla být základní cena nižší. Ještě k motoru. Vámi vybraný je k dispozici od roku výroby 2002. Má slušných 63 kW a šestistupňovou převodovku. Z hlediska spolehlivosti mu není co vytknout, já si ale troufám tvrdit, že tento vůz si zaslouží silnější motorizaci. Pětiválec 2.4 20V, který zde nabízí 170 koní, Vám nabízet nebudu - kdyby Vás zajímal, jistě byste se o něm v dotazu zmínil. 1.8 16V má docela vysokou spotřebu paliva a ten správný výkon předvádí až ve vysokých otáčkách. Ze zážehových motorizací tedy zbývá osvědčená 1.6 16V se 74 kW, kterou znají už majitelé Brava. Kromě zapalovacích cívek nemá vážnější problém, spotřeba je rozumná a i v nižších otáčkách poskytuje dostatečnou dynamiku. A nebo motor 1.4 16V s výkonem 70 kW, který je od roku 2004 základní pohonnou jednotkou.

Volkswagen Golf IV (1997 – 2003)

Volkswagen Golf IVVolkswagen Golf čtvrté generace je trošku něco jiného. Je to vůz, který navazuje na tradici jeho předchůdců a snaží se jeho přednosti posunout dál. Jeho hlavní klady jsou jasné. Kvalitně zpracovaný exteriér a interiér, image a pověst spolehlivého vozu a úsporné motory TDi. O těch bylo již napsáno snad všechno. Je ale nutné uznat, že na tomto voze jsou asi tím nejlepším. Optimální je varianta se starším systémem vstřikování a variabilní geometrií lopatek turba s výkonem 81 kW. Jak jsme již psali několikrát, váha vzduchu se již stala běžným spotřebním materiálem a jiné problémy tento motor prakticky nezná. Spotřeba TDíček je opředena mnoha pověstmi, já bych si troufl tvrdit, že ve většině jízdních režimů se bude pohybovat mezi 5 – 6 litry na 100 km. A tím nemyslím economy run, ale využívání vozu běžným způsobem, tak jak popisujete ve svém dotazu. Vy jste ovšem naznačil, že preferujete spíše benzínové pohonné jednotky menšího objemu. Tam nabídka Golfu čtvrté generace tak přesvědčivá bohužel není. Slušným kompromisem může být pro tuto třídu obvyklá „jedna-šestka“. Ta je k dispozici od počátku výroby ve své osmiventilové verzi (dle emisní normy 74 nebo 75 kW) a ve verzi šestnáctiventilové (77 kW, od roku 2000). Klidně se můžete spokojit i s osmiventilem. Z nízkých otáček táhne slušně a spotřebu budete mít v praxi mezi 7 – 8 litry na 100 km. Pouze se budete muset smířit s trošku drsnějším zvukem. Na závěr se ještě vrátím k jedné pasáži Vašeho dotazu. Určitě si v této cenové kategorii nekupujte vůz, který má okna na kličku. Není k tomu opravdu žádný důvod.

Ford Focus I (1998 – 2004)

Ford FocusJako poslední jste do svého výběru zařadil Ford Focus první generace. Nedomnívám se, že se jedná o „starší model“, tak jak píšete v dotazu. Například VW Golf čtvrté generace se světu představil ještě dříve. Dnes ale vypadají každý jinak. VW sáhl (zřejmě aby co nejméně lidí urazil) po nadčasovém designu, kdežto Ford se vydal cestou extravagance. Deset let po uvedení obou vozů si Golf stále zachovává svou eleganci, kdežto na Focusu je vidět, že kdysi byl moderní, ale že dnešní moderní produkce zase vypadá trochu jinak. Hlavní předností Fordu jsou určitě jeho jízdní vlastnosti, o těch jste již určitě někde četl. Dále zmíním slušný vnitřní prostor a dostatečně objemný zavazadelník, přesné řazení a slušné brzdy. Předností je i levný servis a náhradní díly, a to značkové i neznačkové. Volba motoru je u Focusu jasná, nejoblíbenější zážehový čtyřválec 1.6 16V je opravdu často doporučovaný a ani já na tom tentokrát nebudu nic měnit. Jediné častější závady, které se u něj objevují, jsou občasné problémy s řídící jednotkou či vadnými zapalovacími cívkami. Jako poslední výhodu si troufám uvést skutečně objektivní spolehlivost tohoto vozu, ať již vycházíte z jakýchkoliv statistik, zkušeností servisů či majitelů.

Závěr

Závěr tentokrát není jednoznačný. Spíše bych se zaměřil na to, co od vozu očekáváte. Pokud Vám jde o jízdní vlastnosti či o opravdovou spolehlivost vozu a servisní náklady, je dobrou volbou Ford Focus. Jednu nevýhodu to ale také má – postupně se stává další „modlou“ a z toho vyplývá v poslední době pomalejší pokles cen ojetin. Pokud dáte přednost vozu, který je kvalitně zpracovaný, má pověst „držáku“ a za čas jej budete chtít dobře a rychle prodat, zvolte spíše VW Golf. Mějte ale na paměti, že je průměrně spolehlivý a má také své mouchy. A hledejte lépe vybavené exempláře, určitě se najít dají. Fiat Stilo Vám doporučím v případě, že hledáte levnější cestu k relativně novému, pohodlnému a dobře vybavenému vozu, ve třídveřovém provedení navíc docela hezkému. Věřte ale, že pravděpodobnost závad je trochu vyšší, než u výše popisovaných konkurentů.

Rád bych tentokrát doporučil i jinou alternativu. Nevím, jestli se Vám japonským vozem trefím do vkusu, ale rád bych upozornil na Toyotu Corollu, vyráběnou od roku 2002. Tato generace je již docela dost přizpůsobená evropskému vkusu, je tradičně spolehlivá a zážehové motory 1.4 a 1.6 s šestnácti ventily a proměnným časováním ventilů jsou velice dobrou volbou. Jízdní vlastnosti jsou spíše pohodlné než sportovní, to by ale vadit nemuselo. Stilo ani Golf totiž také nejsou žádní sportovci. Při troše štěstí by nejstarší exempláře mohly být k sehnání v cenové relaci 160 – 170 tis. Kč.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist