Které auto je vyhovující pro starší pár s vnoučaty?

Dotaz

Dobrý den. Od letošního roku jsem v důchodu. Jsme sami s manželkou, občas s námi vyjedou vnoučata. Potřeboval bych poradit, jaký typ a model auta by byl pro nás vhodný. Chtěli by jsme auto, které je co nejspolehlivější na provoz i údržbu. Rád bych bral auto od roku výroby 2003 včetně. Nemusí to být žádný dravec, ale taky bych nechtěl šneka. Jezdím už 42 roků, mám naježděno bohatě přes milión, ale těm novým autům nerozumím a tak budu vděčen za každou radu.
Děkuji Fuxa
 Zapomněl jsem dodat, že do výše 180000, nepreferuji žádnou značku, pouze spolehlivost. Děkuji Fuxa
PORADNA, 21.08.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Toyota CorollaDobrý den, pane Fuxo,

tentokrát je to pro nás trošku složitější úkol. Nevíme, jak velký vůz budete požadovat, ani jak dlouhé trasy a kolik kilometrů ročně najezdíte. Pokusím se vybrat několik vozů, které by mohly být pro Váš účel využití vhodné a zároveň budou splňovat i stanovená kritéria – tedy pořizovací cenu do 180 tisíc Kč a rok výroby 2003 a výše.

Nejprve se podíváme na to, jaká kategorie by byla nejvhodnější. Jako první bych určitě „vyškrtl“ velkoprostorové vozy a také vozy kombi. Vyznačují se v prvním případě množstvím prostoru a variabilitou, v případě druhém velkým prostorem zejména pro zavazadla. Ani jedno z toho dle mého názoru potřebovat nebudete – tyto automobily dnes kupují spíše rodiny s menšími či většími dětmi. Pro Vás bych raději vybral některý z hatchbacků, a to buď z kategorie malých vozů, či nižší střední třídy. Jako zástupce nižší střední třídy bych vybral Toyotu Corollu předposlední, resp. v případě hatchbacku poslední generace. Nástupce se totiž u této karosářské varianty jmenuje Auris.

Toyota CorollaToyota Corolla deváté generace se na trhu objevila v roce 2002 a jedná se o velice povedený model i dle měřítek evropských zákazníků. Konstruktéři se tentokrát ani tak nezaměřili na technické zdokonalování podvozku či vyšší výkony motorů (ani jedno totiž nebylo zapotřebí, naopak je použita jednodušší konstrukce), ale spíše kladli důraz na to, aby vůz byl také trochu atraktivní, měl kvalitní a dobře zpracovaný interiér a tedy aby dokázal zaujmou kupujícího jinými vlastnostmi, než jen tradiční spolehlivostí. Myslím si, že se záměr podařil. Vůz pravidelně nacházíme na předních místech v různých žebříčcích (ať již se jedná o TÜV, ADAC, či jiné), jeho mechanické komponenty jsou odolné, elektrická a elektronická výstroj vozu také nezlobí a zážehové motory jsou určitě předností. Pokud přihlédneme k Vašemu dotazu, zřejmě bych doporučil vynikající zážehový čtyřválec 1.4 VVT-i, který nabízí výkon 71 kW, je vybaven 16 ventily a jejich proměnným časováním. Výkon je více než dostatečný s tím, že s motorem se dobře spolupracuje i v nižších otáčkách, spotřeba se bude zcela jistě pohybovat mezi 6 – 7 litry naturalu na 100 km, samozřejmě při běžném využívání. Interiér je dostatečně prostorný, pro stránce ergonomie je také vše v pořádku. Pouze módní měkčené plasty zde nenaleznete. V celkovém kontextu to ale vůbec nevadí a Corolla má určitě co nabídnout. I přes příslovečnou spolehlivost se objevilo několik závad, které stojí za zmínku. Jedná se především o vyšší spotřebu oleje zážehových motorů (vinou opotřebovaných pístních kroužků), předčasně opotřebované brzdové obložení, zvlněné brzdové kotouče či únik brzdové kapaliny. Hodnocení bezpečnosti je průměrné, 28 bodů a 4 hvězdičky Toyota Corolla získala v roce 2002.

Volkswagen Golf IVExistuje více vozů, které by mohly splnit Vaše požadavky, bohužel u každého nacházíme také jisté zápory. Často zmiňovaným a preferovaným vozem je Ford Focus předchozí generace. Jeho silnou stránkou jsou vynikající jízdní vlastnosti, odolný podvozek a výborný motor 1.6 16V. Z hlediska spolehlivosti se jedná o „lepší průměr“. Má ale i své nevýhody – například poněkud zvláštní design exteriéru a interiéru a také antikorozní ochrana není na nejlepší úrovni – zejména do modernizace v roce 2001.

Oblíbeným vozem v této třídě je také VW Golf čtvrté generace. Nabízí kvalitní materiály v interiéru, slušné dílenské zpracování a vynikající vznětové motory TDi. Na zadních sedadlech ovšem není moc místa, často jsou v nabídce modely s omezenou výbavou, vůz trpí značným zájmem zlodějů a nabídka zážehových motorů není tak přesvědčivá. Spolehlivost je opět „lepší průměr“, tak jako u Fordu Focus.

Fiat Grande PuntoDo Vašeho výběru určitě můžete zařadit i některý z automobilů, které patří do kategorie malých vozů. Zejména novější modely jsou „obětí“ neustálého zvětšování a tak nabídnou možná stejně prostoru pro cestující i zavazadla, jako některé hatchbacky nižší střední třídy před deseti lety. Dobrým příkladem může být třeba Fiat Grande Punto. Ten se na trhu objevil v roce 2005. Jedná se o mimořádně povedený automobil, který nabízí vynikající vnitřní prostor, v rozporu s všeobecným povědomím o Fiatech dobré dílenské zpracování, slušnou spolehlivost a výborné motory – zejména ty vznětové. Pro Vás bych ale spíše navrhoval některý z menších svižných zážehových agregátů, které Fiat vždy uměl a ani v tomto případě není důvod je nedoporučit. Spíše než základní motor o objemu 1.2 litru, který při pohotovostní hmotnosti cca 1100 kg uspokojí pouze klidnější řidiče, bych spíše upozornil na zážehovou „čtrnáctistovku“ 1.4 8V s výkonem 57 kW. Ta je již dostatečnou pohonnou jednotou s dostatkem tahu ve středních otáčkách a slušnou spotřebou. Grande Punto může ve svůj prospěch argumentovat rovněž vynikající bezpečností, v testech Euro NCAP získalo na konci roku 2005 pět hvězdiček. Nevýhodou pro Vás pak může být pouze to, že ceny prvních exemplářů jen zvolna klesají pod částku 200 tisíc. Kč.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist