Laguna, Xantia, Mondeo, Alfa 156, Toledo, Lantra, nebo 406?

Dotaz

Dobrý den,
Byl bych vděčný za pár rad od odborníka při výběru "nového starého" auta. Pět let jsem měl sedan Hyundai Lantra, r.v. 1993, s motorem 1.5/LPG. Za příští auto plánuji utratit cca 130tis., s tím, že zvládnu max. 200tis., bude-li to hodně poznat na životnosti a nákladech na provoz, včetně menší potřeby oprav. Další úvahy jsou následující (kritika je vítána):
- Jsem bez závazků, zadní sedačky moc nevyužívám, ale občas se hodí místo na neskladné věci (lyže, kolo, hudební nástroje), takže spíš hatchback, kde jde dobře sklopit sedačky. Musím ale parkovat v pražských ulicích, takže kombi
spíš ne.  
- Jezdím rychle ale klidně, často dlouhé cesty po dálnici, někdy v D, takže auto by mělo "umět" cestovní rychlost 180Km/h, ale přitom se chovat tiše a civilizovaně. Mám rád za jízdy pohodlí, ticho, měkké sedačky a dost místa pro nohy (měřím skoro 190cm).
- Najedu cca 30tis.km ročně, nechci se zruinovat na PHM, takže diesel nebo
plyn.

Co byste mi doporučoval? Na TipCars.com mne zaujaly 6-7leté Laguny, Mondea, Xantie a Peugeoty 306/406 v LPG či v dieselu, dále možná Alfy 156 a Fiaty Bravy s 1,9 JTD nebo Seaty Toledo/Leon s koncernovym TDI a podobně. "Spřátelený" servis Hyundai mi možná bude nabízet méně ojetou (2002-) Hyundai Elantru, ale ty s dieselem 2.0 CRDi jsou dost drahé, vyplatí se zainvestovat? Co Vy na to?

Děkuji za odpověď
Ondřej
PORADNA, 04.07.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.


Odpověď

LagunaDobrý den,

z Vámi zvažovaných vozů bych vyřadil Renaulta Lagunu, který je v dieselových verzích vybavených common railem finančně náročnější na údržbu než vozy konkurence. Týká se to zejména problémů s rozvodovým mechanismem (výměna řemene rozvodů, plochého řemene příslušenství a napínacích kladek je nákladná), dále se vyskytují poruchy turba, mechanické převodovky se při větším počtu najetých km potýkají s problémy.

Co se Fordu týče, novější generace Mondea s dieselovými motory TDDi (později TDCi) začíná na ceně kolem 200 tis Kč, tudíž si ji dovolím z výběru, vzhledem k vašemu rozpočtu) vynechat. Starší Ford Mondeo MKII s naftovým motorem nedoporučuji, výkonově ani kulturou projevu a spolehlivostí by Vás určitě neuspokojil, jedná se o vůz pro méně náročné řidiče. Naopak benzínové jednotky Zetec od Fordu nepatří mezi špatné, za konkurencí pokulhávají však spotřebou.

Alfa 156Alfa Romeo určitě patří mezi vozy, které člověka svádějí designem, technicky se jedná o velmi propracovaný vůz, který dominuje precizními jízdními vlastnostmi a přesným řízením, problémem však zůstává spolehlivost vozu, která je při koupi ojetého vozu kritériem hlavním. Výhodou Alfy 156 jsou její ceny, které rychle klesají. Vzhledem k Vašim požadavkům je ideálním motorem naftový 1,9 JTD, který se nejčastěji vyskytuje ve výkonové verzi 77 nebo 85kW. Tato jednota je vcelku spolehlivá, má relativně dostatečný výkon, naopak vyniká nízkou spotřebou a kultivovaností. Problémy bývají spojeny s měřičem nasávaného vzduchu,zatuhlými lopatkami turba, vstřikovači common railu, které se ale dnes nechají za rozumnou cenu opravit. Jinak Alfa jako taková trpí spoustou neduhů, zejména pak vůlemi v ramenech přední nápravy, velmi často zlobí elektroinstalace, uložení zadní nápravy také nepatří mezi spolehlivé.

MareaStejné problémy s motorem se týkají Fiata Marey, ostatní problémy u Fiata nejsou však takového rázu jako v případě Alfy. Určitě z nabízených motorů opět nejlepší alternativou je právě čtyřválec 1,9 JTD. Pětiválec v případě Fiata ani Alfy nedoporučuji, důvodem jsou častější problémy s turbem, motor je těžký, jeho nadměrnou vahou trpí přední náprava, jeho rozměry pak omezený rejd předních kol.

Hyundai Elantra s naftovým motorem CRDi prošla poradnou, proto odkazuji na tento článek. Nejedná se však o špatný vůz, Hyundai novou Elantrou udělal značný pokrok, v komparaci s Vaší verzí Lantry nelze srovnávat, přesto však mám výhrady k použitým plastům v interiéru vozu a jejich zpracování a také jízdním vlastnostem vozu. Jinak motor CRDi vybavený vysokotlakým vstřikováním paliva common rail je velmi spolehlivý, problémy se vyskytují pouze s vysokotlakým čerpadlem. Nevýhodu tak zůstává spotřeba motoru, která značně pokulhává za koncernovými motory Tdi, v reálu při běžném stylu jízdy se pohybuje kolem 7 litrů.

Seat ToledoZ naftových vozů bych tedy volil mezi Peugeotem 406 s motorem HDI (80kw), případně Xantiií se stejným motorem a motory z produkce VW ve vozech Seat Toledo nebo Škoda Octavia. Motory HDI se vyskytují značnou kulturou běhu, měkkostí, plynulým zátahem a nízkou spotřebou. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o moderní dieselové jednotky s common railem, objevují se problémy s vysokotlakými vstřikovači a také čerpadly, u 406ky se více než často objevuje vadný tlumič torzních kmitů, občas bývají problémy s těsností motorů, praskají hadice turba.

Seat Toledo také nedávno prošel poradnou, proto prosím nahlédněte tam. Toledo i Octavia sdílí jak pohonné jednotky tak i podvozek, převodovku a ostatní komponenty, proto problémy jsou pro tyto vozu společné.

Osobně pokud bych volil diesel, tak bych sáhl po motorech Tdi, se kterými je ze zmiňovaných kandidátů nejméně starostí a problémů, navíc jsou velmi úsporné, ale na druhou stranu méně kultivované.

Do Vašeho výběru bych ještě zařadil Toyotu Avensis s naftovým motorem 2,0 4D4 (opět odkazuji na poradnu z nedávné doby) a také Avensis ve verzi s benzínovým motorem 1,6 16V, která je dostatečně výkonná a přitom velmi úsporná.

Na závěr jen dodám, že při koupi ojetého vozu v této cenové relaci je nutné počítat s určitou sumou peněz (cca 10-15% z ceny vozu) na nezbytné opravy, neboť je téměř nepravděpodobné, že se Vám podaří sehnat vůz, který by byl ve 100% technickém stavu. Z preventivních důvodů doporučuji vyměnit rozvodové a klínové řemeny, dále pak v ideálním případě nechat zkontrolovat celý vůz, jinak alespoň brzdy a podvozkové komponenty.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist