Limuzínu z VW koncernu nebo elegána ze Švédska?

Dotaz

Dobrý den,
zvažuji koupi ojetého automobilu s cenou 160000 - 200000Kč. Nyní mám Octávii rok výroby 2001 s motorem 1.6.(55Kw). Nejsem žádný závodník, ale přece jen bych chtěl něco silnějšího a i trochu většího než je můj dosavadní vůz. Ročně najezdím kolem 25000-30000Km. Auto bych si chtěl ponechat max. 4roky. Nejvíce váhám mezi Škodou Superb a VW Passat s motory 1.8T a 1.9TDI(96Kw) a Volvem S60 - u tohoto vozu nevím na jaký motor se mám zaměřit. Jestli benzin nebo nafta je mi celkem jedno. Hlavně mě zajímá spolehlivost těchto vozů a cena servisu. Myslím, že superb a passat to bude mít asi hodně podobné ale o Volvu nemám představu.

Předem děkuji David
PORADNA, 04.09.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.


Odpověď

Škoda SuperbNa začátku bych rád poznamenal, že se rozhodujete mezi vozy, které se všechny osvědčily vysokou spolehlivostí. Ve Vámi udaném cenovém rámci můžete pořídit Passat či Superb z let 2003-2004 s najetými deklarovanými 130-200tis.km. Volvo S60 koupíte za stejné peníze o rok až dva starší a nájezd km bude mít podobný nebo i vyšší. Když si vyhledáte auto s prokazatenou servisní historií a v udržovaném stavu, není třeba se takového nájezdu km u kteréhokoliv z těchto vozů obávat. Nejdelší životnost bych však dle svých zkušeností přisoudil přeci jen Volvu.
O Volkswagenu Passat i Škodě Superb naleznete na serveru TipCars.com mnoho informací. Nebudu je zde tedy opakovat. Pouze připomenu, že Škoda Superb je o 10cm prodloužený Passat v jiném kabátě. Technika i míra spolehlivosti je u obou vozů velmi podobná.
Za optimální motorizaci pro ně považuji motor 1,9TDI (96kW). Je to osvědčený motor z koncernové nabídky s vysokou životností. Více jsem o něm psal v článku o Škodě Superb. Opravy se obvykle omezují na váhu vzduchu a event. turbodmychadlo či jeho regulaci.
O motoru 1,8T toho není potřeba mnoho psát. Jeho mechanický základ je důkladně prověřený mnoha lety používání v různých koncernových vozech. Nejsou známy žádné nestandardní problémy s touto jednotkou. Odcházející váhy vzduchu a občasná porucha turbodmychadla je benzínovou variací na motory TDI. Docela velké rozpory zaznamenávám při hodnocení spotřeby vozů vybavených tímto motorem. Často slýchávám termíny „nenažraný“ motor apod. Podle mne platí, že turbobenzínový motor je velmi citlivý na způsob jízdy. Využijete-li sílu motoru pouze když je to potřeba, budete jezdit s normální spotřebou.
Další potenciální slabinou těchto vozů jsou složité hliníkové přední nápravy a je velmi na místě nechat ji při prohlídce automobilu důkladně zkontrolovat. Minimální investice do její případné opravy by činila 12tis.Kč při použití dílů z druhovýroby, ale může to být i více.
S jinými typy závad se u těchto vozů setkáte spíše nahodile a není třeba se jich příliš obávat.
A co tedy Volvo S60? Dle mého názoru je vynikajícím automobilem po všech stránkách. Milovnící koncernových vozů mi snad prominou, ale o pohodlí, které nabízí Volvo S60 si můžou Passat i Superb nechat jen zdát. A to neznamená, že tyto vozy považuji za nepohodlné!
Volkswagen PassatDo Volva S60 se montují různé agregáty atmosférické i přeplňované s výkony v rozsahu 96-221kW. Na českém trhu se nejčastěji setkáte s nepřeplňovaným benzínovým pětiválcovým motorem 2,4i o výkonu 103kW nebo 125kW. Jedná se o dlouhodobě prověřený a hlavně zcela bezproblémový motor. Jediné, co se u tohoto motoru řeší je výměna oleje, svíček, filtrů a rozvodů. Sada rozvodů z druhovýroby přijde na 5-7tis.Kč + práce, která není pro šikovného mechanika nijak složitá.
Nepotřebujete-li závodit a chcete spolehlivý „držák“ i ve 300tis.km, volil bych Volvo S60 právě s tímto motorem. Kombinovaná spotřeba benzínu se pohybuje kolem 10l/100km.
Silnější a o trochu žíznivější je přeplňovaný benzínový motor 2,4T s výkonem 147kW. Díky přeplňování a tím pádem vysokému točivému momentu (285Nm) je to velmi svižný automobil. Spolehlivostí a požadavky na údržbu se vyrovná nepřeplňované verzi. Tento motor je velmi příjemným společníkem ve Volvu S60, musíte u něj však počítat s kombinovanou spotřebou okolo 11l/100km.
Pokud byste chtěl expres a ne auto, mohl byste pokukovat po verzi s motorem T5, který má výkon 184kW a točivý moment 330Nm. Úplná raketa je pak verze R s 224kW a 400Nm, která by ale přesáhla Váš rozpočet.
Dieselové agregáty naleznete ve Volvu S60 dva. Motor 2,4D s 96kW výkonu a 280Nm točivého momentu a dále motor D5 se 120kW a 340Nm. Právě motor D5 považuji za téměř ideální volbu pro Volvo S60. Je dostatečně silný na automobil této kategorie a přitom s ním můžete jezdit se spotřebou pohybující se mezi 6-7l/100km. Podle zkušeností ze všech modelů Volva lze říci, že s ním problémy v podstatě nejsou. Občas praskne hadice od turba nebo zazlobí palivový systém. Při dnešní citlivosti palivových soustav a kvalitě naší nafty je to bohužel časté u jakéhokoliv auta.
Volvo S60Ještě se zastavím u cen servisu. Ceny práce a dílů značkového servisu Volvo jsou vyšší o 10-20% než u Volkswagenu či Škody. V neznačkovém servisu budete za obdobné servisní úkony platit srovnatelné částky.
Posuzoval jsem nedávno Volvo S60 2,4T s najetými 250tis.km a úplnou servisní historií. Kromě pár drobnějších závad elektroinstalace řešených ještě v rámci záruky se měnily pouze silentbloky předních ramen, tyčky stabilizátoru a motorek stěračů. Ve 190tis.km bylo potřeba vyčistit škrticí klapku motoru, protože houpaly volnoběžné otáčky motoru. Jinak byla dělána pouze běžná údržba a výměny provozních náplní. Když jsem do auta usednul, nic na mě nedělalo dojem „spotřebovaného“ automobilu. Vše fungovalo jak mělo, motor předl jako kočka a rozjet se rychleji pod plynem byla s tímto autem čistá radost. Bylo cítit trochu volnější uložení motoru a lehce vychozená kulisa řazení, ale nic z toho nebránilo bezvadné funkci automobilu.
Shrnu-li co jsem zde napsal, Škodou Superb ani Volkswagenem Passat rozhodně nic nezkazíte. Za sebe bych však z Vašeho výběru doporučil Volvo S60.

Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ ConsultingAutor: Aleš Zich
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist