LOREMO - 160 km/hod za 1,5 litru na sto!

Vypadá jako vana a jako do vany se do něho nastupuje - shora. Uvnitř jsou sedadla a volant" - takto zjednodušeně odpovídá automobilový konstruktér Uli Sommer, konstruktér z Mnichova, když se ho laici zeptají, jak se co do designu a tvaru bude lišit nový vůz, který vyvinul, od dosavadních modelů osobních aut.
AKTUALITY, 22.10.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Loremo LSJde o automobil LOREMO (zkratka názvu LOw REesistance MObile), který Sommer zkonstruoval ve své stejnojmenné firmě během několika let. Do vývojového projektu tohoto vozu firma investovala svoje peníze, ale spolupracovala přitom i s Technickou vysokou školou Severního Porýní-Vestfálska a využila příspěvku z EU, který činil 2,3 milionů EUR.
S tímto vozem chce firma v blízké budoucnosti uspět na dnešním trhu osobních aut, kde se dnes prosazuje zásada, že auta mají být menší a lehčí, s nižší spotřebou paliva, ale přitom výkonná. Přitom je zřejmé, že alespoň některá z uvedených kritérií si více nebo méně protiřečí.

Zvláštnosti Sommerova modelu

Loremo LS 
Pouhých 1,5 litru nafty na 100 km má spotřebovat 3,84 metru dlouhý vůz Loremo s karoserií vážící jenom 450 kilogramů. Do sériové výroby má přijít v roce 2009 za cenu od 300 000 korun.
Už při počítačové simulaci navrhl Sommer některé odvážné novinky: vůz nemá běžné dveře. Řidič i pasažéři se dostávají dovnitř čtyřmístného vozidla (2+2) tak, že sklopí přední kapotu i se sklem a volantem dopředu a nastoupí do interiéru vozu shora. Důvodem, proč konstruktér rezignoval na běžné dveře, je neobvyklý podvozek, který opravdu připomíná tvarem vanu a u kterého se vpředu, vzadu a po stranách počítá s tím, že bude plnit i ochrannou (protinárazovou) funkci.
Konstrukce vozu je vyrobena z dílů z ohýbaného ocelového plechu a váží 100 kg, a podle Sommerových slov "splňuje veškeré požadavky kladené na bezpečnost při eventuálním nárazu a na jízdní dynamiku lépe než běžné v současné době vyráběné osobní vozy".
Celkem Loremo váží 450 kg, včetně Dieselova turbomotoru o výkonu 15 kW, a může vyvinout rychlost 160 km/hod - ve verzi LS, při spotřebě 1,5 l/100 km. Počítá se i se sportovní verzí GT, s 36 kW výkonu, která může dosáhnout rychlost až 220 km/hod, ovšem to už při spotřebě 2,7 l/100 km. Na nízké spotřebě vozidla se významně podílí i jeho design - aerodynamické řešení dává parametry součinitele odporu vzduchu uváděné výrobcem hodnotami Cw=0,20,CwxA=0,22 m2.
Ke standardní výbavě vozu v obou verzích patří airbagy, výfukový filtr, rádio, jako doplňková výbava je nabízen palubní počítač, klimatizace, přehrávač MP3, navigační systém apod. Prototyp vozu byl představen letos na IAA ve Frankfurtu nad Mohanem.

Na trh v roce 2009
Loremo LSS prvními vozy Loremo na trhu se počítá v roce 2009. Firma kalkuluje s tím, že o vůz bude poměrně velký zájem, protože daný vůz dobře spojuje tři aspekty, na které dnes výrobci a ještě více uživatelé aut kladou důraz: nízká spotřeba, přijatelná cena a líbivost, respektive příjemně působící design, vzhled. Cena za běžný model se má pohybovat do 11.000 EUR, za sportovní verzi do 15.000 EUR.
Ne všem se Sommerův model úsporného vozu zamlouvá, a mnozí pochybují, že se na automobilovém trhu dobře ujme. Na tyto námitky Sommer odpovídá tak, že nepočítá s tím, že by Loremo vytlačovalo z trhu vozy velkých autovýrobců. Doslova říká: "I kdyby si naše Loremo koupila jen jedna setina celkového počtu automobilistů, tak to budeme považovat za úspěch a přijdeme si na své peníze" (míněni jsou zřejmě automobilisté v SRN - pozn .red.).
Firma Loremo počítá s tím, že každý rok prodá zhruba 10.000 vozů. Když informace o novince uveřejnila na svých webových stránkách, reagovaly na ně desetitisíce lidí, a asi 30.000 lidí z nich už projevilo přímo zájem o koupi.

Financování rozjezdu výroby
O úspěch na trhu za přibližně dva roky tedy firma obavy nemá, zato musí nyní, poté, co technický vývoj byl v podstatě už dokončen, řešit bezprostřední finanční problémy. Vývoj byl sice dobře dotován, ale nyní musí malá firma sehnat peníze na přípravu a rozjetí sériové výroby. Podle jednatele firmy Gerharda Heilmaiera je zapotřebí dát dohromady přibližně 60 milionů EUR, ale v polovině letošního roku měla firma k dispozici zatím jenom třetinu. Nicméně, počítá se s tím, že se podaří zainteresovat na věci soukromý kapitál.

Technická data vozu LOREMO

Ukazatel Verze LS (běžná) Verze GT (sportovní) 
Motor 2válec turbodiesel3válec turbodiesel
Výkon 15 kW/20 k36 kW/50 k
Max.rychlost 160 km/hod220 km/hod
Zrychlení 20 sek (0-100 km/hod)9 sek (0 - 100km/hod)
Pohon 5 rychlostních stupňů5 rychlostních stupňů
Spotřeba 1,5 litrů/100 km2,7 litrů/100 km
Dojezd 1 300 km (nádrž pro 20 litrů)800 km (nádrž pro 20 litrů)
Hmotnost 450 kg470 kg
Rozměry (d-š-v) 384x136x110 cm384x136x110 cm

(jah) + HNAutor: TZS
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist