Peugeot 208 1.4 HDI: pod lupou soudního znalce

Náš šestiměsíční test se překlopil do své druhé poloviny, a tak jsme uznali, že je nejvyšší čas, aby se na auto podíval odborník a posoudil jeho aktuální technický stav.
TESTY, 15.07.15 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Dvěstěosmičku jsme tedy vzali a u pražského dealera Peugeot Kopecký, kterému děkujeme za poskytnutí servisního zázemí, si dali schůzku s Alešem Zichem, který se u nás dlouhodobě zabývá prověřováním ojetin. Jak testovací vůz prošel odbornou prověrkou v servisní dílně?

"Možnosti důkladně prohlédnout „ojetý“ roční vůz Peugeot 208 1.4 HDI s nájezdem 24 tis. km jsem rád využil. Proč? I v kategorii téměř zánovních vozidel se může objevit nepříjemné překvapení. Například nedávno jsme s klientkou vyrazili na prohlídku dvouletého předváděcího focusu s najetými 30 tis. km do dealerství Ford. K jejímu i našemu překvapení jsme na místě zjistili poměrně rozsáhlou opravu vozu po havárii předku vozu včetně zásahu do předních nosníků v motorovém prostoru a mnohem větší celkové opotřebení vozu, než by odpovídalo uváděnému nájezdu. O ničem z toho se prodávající před naší cestou nezmínil. Po takových zkušenostech je jasné, že i v kategorii zánovních ojetin je na místě si celkový stav vozu předem kvalitně prověřit.

podvozek 
Nosné části vozu jsme detailně prohlédli na zvedáku. Proběhla i kontrola případného úniku oleje a dalších provozních kapalin.
Peugeot 208, který jsme pro redakci TipCars prohlíželi, se ukázal z našeho odborného pohledu v příznivém světle. Až na pár škrábanců na laku měl vůz všechny vnější karosářské díly původní, zrovna tak všechny nosné části byly ve stavu, v jakém vůz vyjel z továrny bez známek havárie či oprav. Nosné části vozu prohlížíme vždy detailně na zvedáku a při tomto pohledu jsme zároveň zkontrolovali, zda nikde neuniká olej ani jiná provozní kapalina. Podvozek byl nepoškozený, nevykazoval žádné, ani počínající, vůle. Všechny kulové čepy i gumová uložení dílů náprav (silentbloky) byly v perfektním stavu bez náznaku viditelného opotřebení.

pneu 
Brzdy měly plnou účinnost, souměrnou na obě strany. Brzdové obložení najede dle vizuální kontroly ještě minimálně dalších 20tis.km, než se přiblíží potřeba jeho výměny.
Poslechově byl motor v bezvadném stavu. Jízdní zkouškou svou výbornou kondici jen potvrdil. Nečekali jsme nic jiného, protože motory HDI od koncernu PSA jsou na tom se spolehlivostí dle našich zkušeností velmi dobře i při nájezdech vysoce přesahujících 100 tis. km. A to se v dnešní době o motorech některých jiných výrobců rozhodně říci nedá. I dynamika jízdy byla pro mne až překvapivě příjemná. Naftový motor 1.4 HDI sice není žádný trhač asfaltu, ale s malou 208 si poradí snadno. Provedli jsme i vyčtení chybových kódů z řídicí jednotky motoru. Vše bez chyb.
Uložení motoru, řazení, záběr spojky, to vše se po ujetých 24 tis. km dle otestování mohlo srovnávat se stavem vozu nového. To se vždy u testovacích aut nedá říci, protože v prvních kilometrech obvykle dostanou od testovacích jezdců pořádně zabrat.
Brzdy měly plnou účinnost, souměrnou na obě strany. Brzdové obložení najede dle vizuální kontroly ještě minimálně dalších 20 tis. km, než se přiblíží potřeba jeho výměny. Ruční brzda měla účinnost také vzornou.

interiér 
V interiéru vše fungovalo řádně, bez náznaku opotřebení nebo počínající závady.
V interiéru vše fungovalo řádně, bez náznaku opotřebení nebo počínající závady. Při prověrkách ojetin hodnotíme i míru „osahání“ jednotlivých funkčních prvků interiéru, které nejčastěji přicházejí do kontaktu s posádkou. Typicky pedály, volant, řadicí páka, kliky dveří, ovládání el. stahování oken, ovládací prvky ventilace a klimatizace i mnoho dalších. Tady zatím nebylo zjevné žádné „ohmatání nebo ošoupání“ kromě několika běžně se vyskytujících drobných škrábanců. Klimatizace také měla velmi dobrou účinnost.

Závěrem tedy mohu uvést, že tento vůz rozhodně odpovídá svému stáří a uváděnému nájezdu. Po umytí, vyčištění a přeleštění se bude svým stavem blížit stavu nového vozu a budoucího majitele čeká podle našeho odborného odhadu mnoho desítek tisíc kilometrů bez závažnějších poruch nebo potřeb údržby. Vůz ve výše popsaném stavu by pro našeho klienta dostal určitě zelenou ke koupi," dodává Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

Testovaný vůz byl zapůjčen z programu Peugeot Vyzkoušené Vozyhodnocení
brzdy
3
design
1
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
3
prostornost
3
pružnost motoru
3
řazení
3
řízení
1
sedadla
2
spotřeba
3
výhled z vozu
1
zavazadelník
2
celkové hodnocení - průměr:
2.21
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
3D prezentace
technický popis
karoserie
typhatchback
rozměry a hmotnosti
délka (mm)3962
šířka (mm)1739
výška (mm)1471
rozvor (mm)2538
provozní hmotnost (kg)1205
maximální hmotnost (kg)1580
počet míst (os.)5
objem zavazadlového prostoru (l)285/1152
motor
typvznětový
počet válců4
zdvihový objem (ccm)1398
max. výkon kw (k)/ot./min.50(68)/4000
max. kroutící moment nm/ot./min.160/1750
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s13,5
max. rychlost (km/h)163
spotřeba
město4,5
mimo město3,5
kombinovaná3,8
převodovka
typ převodovkymanuální
počet rychlostních stupňů5
palivová soustava
palivonafta
objem nádrže (l)50
přenos hnací síly
pohonpřední
pneumatiky a ráfky
pneumatiky185/65 R15
Další díly:
Dlouhodobý test: Peugeot 208 1.4 HDi
Test spotřeby Peugeotu 208 1.4 HDi
Dlouhodobý test Peugeotu 208: Srovnáváme s předchůdcem
Pod pokličku prodeje značkových ojetin
Dlouhodobý test Peugeotu 208: konečná zastávka


související testy

VIDEOTEST: Peugeot RCZ R vs Peugeot 208 GTi (2014)
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme srovnávací videotest dvou peugeotů, konkrétně modelů RCZ R a 208 GTi. Jak rozdílné jsou tyto francouzské šelmy?
VIDEOTEST: Škoda Fabia Combi III (2015)
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest nové Škody Fabia ve své praktičtější verzi. Jaké jsou první jízdní dojmy?
VIDEOTEST: Peugeot 208 GTi
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Peugeotu 208 GTi. Patří malý peugeot mezi hot hatche?


1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist