Švihák Golf GTI

Symbol lidového sportování pro široké vrstvy pracujících Němců přijíždí už v šestém vydání. Od páté generace jej přitom nedělí žádná tlustá čára, ale plíživá evoluce, která Volkswagenu Golf GTI naděluje ještě více sportovního talentu a jízdní kultivovanosti. Zároveň však také nepřehlédnutelně nižší spotřebu paliva.
TESTY, 25.11.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
obytné Volkswagen Golf

Volkswagen Golf GTiPro ty, kteří sportovnímu golfu vyčítají, že se za čtvrtstoletí své existence proměnil z kulturisty v zlenivělého špekouna, má nový volkswagen hned dvě dobré zprávy. Především - od minulé generace nepřibral ani kilo navíc. A motor má nově namísto dvou set hned 210 koní.
Faktem je, že na jízdních vlastnostech se zvýšení výkonu přeplňovaného dvoulitrového čtyřválce TSI příliš nepodepsalo. Zrychlení na stovku za 6,9 vteřiny zůstává stejné, jen maximální rychlost povyskočila o pět kilometrů na 238 km/h. Posílení motoru však není jen kosmetickou úpravou, ale přináší s sebou důkladnější revizi celého agregátu. Nové písty a pístní kroužky, modernizovaná olejová pumpa a vylepšené vstřikování paliva přineslo zhruba sedmiprocentní úsporu paliva. Jezdit s GTI za průměrných osm litrů benzinu není žádné umění, chce to jen trochu zdrženlivosti. Jiná věc je, že golfisté nepatří právě k řidičům s defenzivním stylem jízdy. A ti v GTI teprve ne.

Ochotně do zatáčky
Volkswagen Golf GTiMožná je to tím, že sportovní volkswagen by mohl psát učebnice na téma, jak naučit malý rodinný hatchback s pohonem předních kol milovat zatáčky. Nejsou to tentokrát jen obvyklé ingredience v podobě krátkých převisů karosérie, o 15 milimetrů sníženého podvozku a víceprvkové zadní nápravy, které pro ostré změny směru tvoří dobře namíchaný koktejl. Speciálně pro jízdu v zatáčkách nabízí golf novou funkci XDS, která pomocí elektronicky řízeného podvozku ESP simuluje funkci samosvorného diferenciálu. V serpentině pak vnitřní kolo, které má tendenci se protáčet, XDS mírně přibrzdí a pošle více točivého momentu do kola vnějšího.Tím se z nedotáčivého auta stane auto mírně přetáčivé a majitel golfu nemusí smutnit, že si nepořídil auto s poháněnou zadní nápravou.
Zaznamenat zásahy elektroniky však není jednoduché, i při svižné jízdě je auto do značné míry neutrální. Přesto však GTI nepatří ke strojům, které řidiče ponoukají nedodržovat rychlostní limity. Ochotně si nechá vnutit jakýkoliv jízdní styl - ve městě se bez známek nervozity šourá padesátkou, přičemž automatická dvojspojková převodovka DSG udržuje otáčky jen mírně nad hranicí volnoběhu. Pokud si zájemce o golf připlatí 21 000 korun, může si pérování svého sportovce přepnout do režimu Comfort a učinit z něj během okamžiku jemně odpružený kočár.
Jde to samozřejmě i naopak - k dispozici je i tvrdé pérování v režimu Sport a manuální ovládání rychlostí pádly pod volantem. Pokud si řidič chce jízdu užít, i v takovém případě je mu GTI nápomocno. Minimálně tím, že laskavě koriguje řidičovy chyby a dělá z něj většího pašáka, než ve skutečnosti je.

Úspěch sportovního golfu překvapil i vedení Volkswagenu

 

Volkswagen Golf GTiNěmecký Volkswagen stál na počátku 70. let na pokraji propasti, kam jej dotlačila paličatě prosazovaná politika výroby jediného modelu - Brouka. Do zapomenutí zamířili také jeho uvažovaní nástupci s motorem vzadu. V hodině dvanácté vyjel kompaktní hatchback Golf s karoserií italského designéra Giugiara a čtyřválcem napříč u poháněných předních kol. V nové "lidovce" se v červnu 1976 aktivoval sportovní gen, rodinné auto zmutovalo do GTI. Jako konkurenti v úvahu připadaly hlavně anglický Mini Cooper a italské fiaty zušlechtěné značkou Abarthem. Golf však nad ně vynikal spolehlivější technikou a větší užitnou hodnotou. Konzervativní management však v úspěch GTI moc nevěřil, proto zpočátku kývl jen na omezenou sérii 5000 kusů. Málokdy je omyl tak příjemný. Do dnešních dnů jich vyjelo více než 1,7 milionu, šestá generace se prodává od letošního léta.
"Gé-té-íčko" zmohutnělo, ztěžklo (to je daň nárokům na bezpečnost a komfort) a zesílilo. Čísla mluví za vše - původní verze byla dlouhá 3,75 metru, vážila pouhých 810 kg a měla zážehový čtyřválec 1588 cm3 s výkonem 155 koní. Z nuly na stovku jí to trvalo 9,2 vteřiny a na 13" kolech jela nejvyšší rychlostí 182 km/h.
Znalci mají v paměti kromě šesti generací ještě desítky nuancí, třeba malou sérii Pirelli GTI (1983). Zpravidla žehrají na zavedení katalyzátoru (1984), který "přiškrtil" výkon motoru. Naopak se osvědčila čtyřventilová technika GTI 16V, v roce 1986 tak výkon poskočil ze 79 na 118 kilowattů. Když řidiči uviděli ve zpětném zrcátku čtveřici světlometů nového golfu, klidili se z levého pruhu.
Dvacáté narozeniny v roce 1996 přijali někteří fandové se smíšenými pocity. Golf totiž příliš přibíral na hmotnosti a pronikla do něj i naftová alternativa 1.9 TDI/81 kW.
Uplynulých jedenáct let je ve znamení benzinových turbomotorů, ale sesterské vznětové GTD se postupně vypracovalo na důstojnou protiváhu tradičních GTI.

 

GTI vydá za dva golfy
Volkswagen Golf GTiNelze však přehlédnout, že pro kvalitu "běžné" jízdy dělá Golf GTI více než kdy předtím. Brzdy jsou účinné, ale nemají zbrklý nástup, automat řadí podle řidičovy nálady a motor vydává líbezně sportovní zvuk v rámci respektu ke svému okolí. Na pozoruhodné úrovni je i podvozek, který nepovolí karosérii větší náklony, zároveň však spolehlivě absorbuje většinu defektů silnice.
GTI tak není jen autem pro rizikovou skupinu mladíků, kteří se na plný plyn prohánějí po dálnicích a každé tři roky mění motor. Má co říci i lidem vybouřeným, kteří nechtějí svádět se svým autem každodenní boj, ale mají rádi rezervu výkonu pro bezpečné předjíždění. Okouzlení Golfem GTI však není laciné. Auto stojí dvojnásobek částky, za kterou se dá pořídit základní verze golfu s nepřeplňovaným motorem 1,4. Za své peníze dostane majitel GTI pocit exkluzivity v podobě 17" kol z lehké slitiny typu Denver s červeně lakovanými brzdovými třmeny, zadní difusor s pochromovanými koncovkami výfuku a zatmavená světla. V interiéru čekají sportovní sedadla s tradičním proužkovým potahem, strop z černé látky či hliníkové pedály.
Celých 53 800Kč ušetří ten, kdo dá namísto automatu DSG přednost přímo řazené šestistupňové převodovce, zájemce o pár zadních dveří si naopak připlatí 25 800Kč. Typický černý či červený lak karosérie je u GTI v ceně, za metalízu nebo perleť se platí 13 100Kč.

+ Úsporný a živý motor
+ Přesné řízení
+ Stabilní podvozek
- Vyšší cena
- Jen dvouletá standardní zárukaAutor: iHNED
související testy

VIDEOTEST: Volkswagen Golf 1.6 TDI BlueMotion (2014)
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Volkswagenu Golf s motorem 1.6 TDI v úsporné verzi BlueMotion. Za kolik a jak tento šetřílek jezdí?
VIDEOTEST: Volkswagen Golf GTI
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Volkswagenu Golf GTI. Jak jezdí ostrý golf sedmé generace?


1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist