Škoda Superb 1.9 TDi

Dotaz

Dobrý den.
Zvažuji koupi ojetého vozu Škoda Superb 1.9 TDI, 74kW. Byl jsem si jej prohlédnout v autosalonu a vyzkoušel jsem si jej i v provozu. Tento konkrétní kousek je ve výbavě Comfort a je z roku 2003, má najeto 100000 km, je v perfektním stavu a vlastnil ho starší pán, který jej po doběhnutí leasingu vyměnil za stejný typ, ale s navigací.
Zajímá mě Váš názor na spolehlivost tohoto vozu a zhodnocení jeho jízdních vlastností. Vybral jsem si Superb hlavně díky prostoru a relativně malé spotřebě. Jel jsem s ním asi 10 km dlouhou trasu, ale jen po rovině, takže zatím pořádně
nevím jaký je tento motor po dynamické stránce. Bylo mi také doporučeno,
přímo od techniků v autosalonu, abych nechal přechipovat řídící jednotku.
Co si o tomto vozu myslíte? Děkuji za odpověď a za Vaši práci na webu
Tipcars.cz
 
S pozdravem Marek B.
PORADNA, 05.06.06 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Superb

Odpověď

Škoda Superb 1.9 TDiDobrý den,

V prvé řadě bych chtěl doporučit při koupi ojetého vozu delší zkušební jízdu a to jak po městě tak i mimo město. Jen tak budete schopen poznat, jak se vůz chová, jak je dynamický atd. Většina prodejců má předem stanovenou cestu většinou po kvalitních silnicích tak, aby nebylo možné poznat nedostatky vozu zejména na podvozku. Ono není od věci, byť se to ne každému zamlouvá, zejména pak prodejci, když člověk si při zkušební jízdě vybírá největší díry na silnici a auto trápí ve všech režimech jízdy. Taková jízda pak snáze odhalí všechny nedostatky vozu.

U Superbu,při tomto počtu najetých km, je dobré se zaměřit na podvozek, který je převzatý z Passata a který, jak je známo, trpí vůlemi v přední nápravě. Oprava pak může zaskočit nejednoho majitele,neboť oprava podvozku, respektive výměna všech ramen stojí kolem 40tis ve značkovém servisu. Existuje ale možnost dílů z druhovýroby, které tuto operaci pak zlevní.

Škoda SuperbJinak co se týká motoru, jedná se o dieselový motor se vstřikováním čerpadlo tryska (PD), který vyniká zátahem v nízkých otáčkách, má solidní spotřebu, na druhou stranu postrádá kultivovanost, jeho běh je dosti hrubý. Výkon motoru 74kW však není nijak oslnivý, uvážíme li pohotovostní hmotnost vozu. Motor vcelku solidně pracuje v nízkých otáčkách, kolem 2000 otáček produkuje asi nejvíce síly a to až do cca 3000 otáček. Potom zbytečně stoupá hlučnost vozu bez jakékoli gradace výkonu. Spotřeba vozu se pohybuje ve městě kolem 8 a mimo město kolem 7 litrů, lze jezdit i za 6 litrů. Shodné spotřeby lze dosáhnou se silnější verzí 96kW, která se s vozem tolik netrápí. Jinak odhlučnění jednotky by mohlo být lepší, hlučnost ve voze však není nijak nepříjemná.

Škoda Superb 1.9 TDiPodvozek vozu je laděn spíše komfortně, dlouhý rozvor předurčuje vůz na dálnici, podvozek je příjemně utlumený. Řízení vozu je spíše lehké, méně citlivé, vynikající je převodovka s přesným řazením.

Co se prostoru týká, vůz nabízí komfort zejména na zadních sedadlech, kde nabízí nadmíru místa, na druhou stranu zavazadlový prostor nepotěší malým vstupním otvorem a objemem něco málo přes 400litrů.

O Superbu nejsou známy žádné závažné poruchy kromě problémů s přední nápravou, jak jsem zmínil výše, a problémů s vysokotlakým vstřikováním Pumpe Duse, které je citlivé na kvalitu paliva. Pokud se jedná o samotnou pohonnou jednotku, tak bych spíše volil verzi 96kW, v žádném případě neschvaluji přečipování motoru. O tom toho kolega Vaculík napsal mnoho, tak odkazuji na jeho články v poradně.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist