Klapky motoru Duratec u Fordu Mondeo - problém, nebo pověra?

Dotaz

Dobrý den,
mám dotaz ohledně motoru Duratec HE v Mondeu. Zaslechl jsem, že u tohoto motoru tj. 1,8 i 2,0 je vážná závada v uložení klapky sání, která je z plastu a časem se vyběhá, ulomí a způsobí fatání škody na motoru.
Další dotaz je ohledně motoru Duratec VE 2,5 V6, má tento motor stejně špatně řešené klapky sání, případně jaké má jiné podstatné závady kromě zaseklých termostatů?
Poslední dotaz směřuje k Vám, co by jste doporučil za motor do Mondea? Mě napadá jedině starý TDDI???
Případně jít raději do Vectry ECOTEC 1.8 92kw nebo 2.0 100kw?

Děkuji za Vaši odpověd!
S pozdravem Martin
PORADNA, 05.08.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford

Odpověď

Duratec HE ilustrační fotoMotory Duratec HE si svůj debut odbyly na Fordu Mondeo druhé generace na podzim 2000. Jedná se o společný produkt Fordu a japonské Mazdy. V jejím případě byl první hostitelem těchto jednotek, zde pojmenovaných MZR, model „6“ první generace. Jméno Duratec nebylo u Fordu nijak nové. Prvně se objevilo na zcela novém vidlicovém šestiválci z Americké produkce v roce 1994. Je odvozeno od slova „Durability“, čili „životnost“. A právě na ni se konstruktéři nových čtyřválců ponejvíce zaměřili. Důkazem budiž použití rozvodového řetězu, namísto ozubených řemenů, hojně využívaných v předchozí řadě Zetec-E. Mimo uvedené to pro uživatele znamená i nižší servisní náklady, neboť řetěz se zpravidla mění až po astronomické porci kilometrů.
Druhým cílem vývoje byla snaha o dosažení co nejnižší spotřeby paliva a samozřejmě co nejčistší emise. K co nejlepšímu výsledku mělo dopomoci, kromě již známých řešení, také systém vířivých klapek, implantovaný do plastového sacího potrubí. Ty jsou v nízkých otáčkách zavřeny, čímž zmenšují jeho průřez. Tímto je docilováno zvýšeného víření nasávané směsi, která také do spalovacích prostorů proudí vyšší rychlostí. To vede k lepší zápalnosti svíčkou a tím ke zvýšení již zmiňované hospodárnosti a čistším emisím jakožto výsledek lepší objemové účinnosti. Druhotným projevem je pak vyšší točivý moment. Ovládání klapek zajišťuje podtlakový ovladač řízený solenoidovým ventilem.
Bohužel jak se ukazuje, spolehlivost celého systému bere v současné době poněkud za své. Plastové uložení klapek v sacím potrubí se po čase vymele, čímž dojde k uvolnění klapek. Ty jak v potrubí kmitají, vydávají charakteristický chrastivý zvuk. Kdo to ignoruje, tomu se klapky jednoho dne utrhnou a následně jsou nasáty motorem. Výsledkem je zničená hlava válců. Jedinou možností jak tomu předejít, je nechat klapky vyměnit. Pouze výměna jich by však pranic nepomohla, nebo´t problémem je, jak už jsem si řekli, jejich uložení. Při opravě se tak mění kompletní sací potrubí, což vyjde v neznačkovém servisu, jenž se však specializuje na Fordy, zhruba na 12 000 korun. Investice sice nemalá, leč pro další přežití motoru velice důležitá.
Co se týče odpovědi na váš druhý dotaz, tak i motor 2,5 V6 a od něj odvozený 3,0 V6 (případně 2,1 V6 používaná výhradně v Jaguaru X-Type) má v sacím potrubí rovněž klapky (říká se jim IMRC), které zde však plní jiný účel. Spolehlivé sice také nejsou, když často selhává jejich ovládání, avšak nic takového, jako ty u čtyřválcového Durateku vám nevyvedou.
Fodr MondeoZávad jako takových má šestiválcový Duratec poměrně dost, z nichž ale řadu přičítám značné choulostivosti tohoto jinak nesporně vynikajícího motoru. Kdo se k němu nechová ohleduplně, či jen trochu šidí jeho servis, ten se obyčejně dočká zvýšené spotřeby oleje od níž je už jen malý krůček k zadření. Termostaty (jsou zde skutečně dva) také občas selhávají a když to odnese těsnění pod hlavou, připravte si 20 000 korun na jednu řadu válců. To ovšem za předpokladu, že motor přehřátí nezkroutíte. A to není u celohliníkového agregátu nijak „obtížné“. Osobně si myslím, že tento motor by si měli kupovat dnes již pouze nadšenci a znalci značky Ford. Jedině ti mu totiž dopřejí tu správnou péči, přičemž podmínkou je, že jim nebude líto vynaložených prostředků.
Starý dobrý Duratorq TDDi je velmi odolný a vlastně veskrze spolehlivý motor. A to hlavně v málo rozšířené verzi se 66 kW, neboť ta je, na rozdíl od 85 kW, vybavena spolehlivým čerpadlem VP30, namísto choulostivé VP44 jež „krmí“ 85 kW verzi. Její závady zde již byly mnohokrát popsány, a tak odkazuji na starší články.
Motory, které uvádíte (1,8 16V Ecotec 92 kW a 2,0 16V Ecotec 100 kW), se montovaly ještě do starší „Béčkové“ generace. Když opomenu jejich zvýšený apetit po oleji, tak jízdním projevem jsou vcelku zdařilé. Jejich problémem je však velmi krátký interval rozvodů (60 000, později snad 90 000 km). Ten největší problém ovšem vidím v tom, že Ford Mondeo II je zejména jízdními vlastnostmi a úrovní pohodlí vzdálen od zmíněné Vectry snad světelné roky. Už proto, že Vectra B je o generaci starším vozem, který mohl konkurovat tak nanejvýš první generaci probíraného Fordu. S Mondem II se může měřit až Vectra C, byť i ta dle mých zkušeností v mnohém zaostává. Osobně bych volil Mondeo 2,0 Duratec s tím, že bych si těch 12 000 korun na klapky dal stranou. Ještě lepší je nechat je po koupi preventivně vyměnit, což není tak hrozné, vezmeme-li v potaz, že zde nemusíte dělat obligátní rozvody jako na jiných motorech. V konečném důsledku tak vlastně ani o moc více nezaplatíte (rozvody obyčejně o moc méně nestojí). Jistota je jistota.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist