Volkswagen Passat r.v. 2002: možnosti renovace přední nápravy

Chtěl bych od vás dostat informaci o náhradě přední hliníkové nápravy za ocelovou. Kdy došlo ke změně? V autosalonu mne přesvědčovali, že se hliníkové nápravy dělají dodnes...
TECHNICKÁ PORADNA, 23.08.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Mitaš Karel
Značka, model:VW Passat
Bližší označení:1.8i 20v turbo
Rok výroby:2002
Palivo:benzín
Výkon v kW:110
Kód motoru: 
Popis závady:Chtěl bych od vás dostat informaci o náhradě přední nápravy hliníkové za ocelovou. Kdy došlo ke změně? V autosalonu mě přesvědčovali, že se hliníkové nápravy dělají dodnes, ale v recenzi jsem se dočetl, že změna nastala v roce 2003.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

Volkswagen Passat byl ve Vámi zmiňovaném generačním cyklu (B5 a B5.5) vybaven hliníkovými prvky nápravy (ramena, táhla) až do roku 2002, kdy se výrobce naštěstí pro majitele vozů rozhodl nahradit nedostatečně nadimenzované díly přední nápravy poněkud jinu konstrukcí, přičemž nejvytíženější části dílů byly vyztuženy, popř. částečně změněny. Nejedná se tedy vysloveně o nahrazení hliníkové nápravy ocelovou.

Zvláště v našich končinách, kde díly podvozků našich plechových miláčků jsou nezřídka namáhány způsobem, jenž mne vždy utvrdí v názoru, že se z hlediska dopravy stáváme rozvojovou zemí a značka se dvěma boulemi se stala jednou z nejčastěji instalovaných, mohou být majitelé Passatů od roku 2002 výrobci vděční. Dostali odolnější podvozek již z výroby.

Renovace hliníkového podvozku se dříve stala noční můrou mnoha majitelů Volkswagenu Passat. Specialitou byly vozy dovezené ze západní Evropy, kde bez problému najezdily desítky (stovky) tisíc kilometrů a v našich podmínkách se nepoměrně brzy změnily na nedůstojná drncátka. Dnes jsou již možnosti opravy širší a ne tolik finančně náročné. Opravu lze řešit sadou, kdy lze doporučit značky dodávající Heavy Duty (HD) provedení (např. Meyle HD). Jsou sice dražší, ale poskytují garanci delší výdrže. Výrobci u nich zpevnili a vyztužili klíčové nejnamáhanější části jednotlivých dílů (pouzdra). Problémovým totiž nebylo ani tak použití hliníku (které pomáhá snižovat hmotnost), jako spíše nevhodně nadimenzovaná pouzdra v ramenech. V dnešní době lze takovou sadu pořídit za cenu pohybující se kolem 10 000 Kč. K nákladům na výměnu je ještě nutno přičíst cenu práce.

Druhou možností, která se v případě problémů s hliníkovou přední nápravou nabízí, je Vámi zmíněná náhrada dílů za ocelové. Zde ale situace není tak jednoznačná. Kompletní výměna hliníkové přední nápravy za ocelovou u vozů s rokem výroby před modernizací ze strany výrobce (2002) se pohybuje na hraně „urban legends“. Čistě ocelová sada prostě neexistuje, maximálně ve specifických provedeních, čemuž odpovídá i jejich cena. Domnívám se, že se spíše jedná o nedorozumění. Myšlena je tím pravděpodobně možnost namontovat výše zmíněnou sadu HD dílů určenou pro vozy od roku výroby 2002 na vozy s dřívějším rokem výroby (1996-2001). Možné to je, doporučuji ale provést kompletní výměnu a práci svěřit servisu, který s touto prací má prokazatelné zkušenosti.

Pokud máte v úmyslu vůz používat delší dobu, doporučuji na sadě nešetřit a skutečně si připlatit za HD provedení.

PS: V autosalonu měli pravdu...

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist