Časté dilema: nafta nebo benzín?

Chci koupit Opel Vectra c caravan rok 2007-2008. Ročně najedu 10 000-15 000 km. Co je pro mě lepší? Nafta nebo benzín?
PORADNA, 24.02.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Opel Vectra

Pavel:
Chci koupit Opel Vectra c caravan rok 2007-2008 cca kolem 185 000 tis. Kč.
Ročně najedu 10 000-15 000 km, většinou 20-30 km tratě.
Co je pro mě lepší? 1.9 CDTi 88 kw nebo 1.8 103kw benzín.
Předem moc děkuji za radu.


Vážený Pavle,

o mně je tady už určitě známo, že do osobních vozidel od mini aut po vyšší střední třídu preferuji benzínové pohony a tím spíše, pokud se jedná o použitý automobil, který prošel rukama někoho, koho vůbec neznáme a stejně tak neznáme pravé důvody, proč se auta zbavuje. Vzhledem k tomu, že zde kvete šmelení všeho druhu, nevidím důvod jít těmto problémům naproti s vidinou ročně ušetřených několika tisícikorun s ohledem na plánovaný nájezd. A teď nemám na mysli jen jakousi uživatelskou nepřívětivost, která se s nedávnými mrazy vystrčila růžky v ryzí podobě. Vím není to hezké, ale svým způsobem jsem se bavil nad nářky majitelů naftových motorů, jak hypnotizují líh v teploměrech a strachují se, který prostředek zvolí pro nezbytnou dopravu ráno do práce, až se ani po několikaminutovém žhavení nedostaví kýžené otřásání celého auta doprovázené zvukem nastartovaného Zetoru Crystal. Se zaujetím jsem četl rady kterak vyměnit palivový filtr se zkrystalizovaným parafinem a rady, jak jej několik minut nahřívat fénem, popřípadě vyměnit, což mnohdy mělo za efekt zavzdušnění palivové soustavy spojené s následným odtahem do servisu (neautorizovaného, protože v autorizovaném jsou závratné ceny a nafťáka mám, abych ušetřil). Četl jsem i nářky na kvalitu nafty a různých aditiv, stejně jako rady, kterak nevhodnou naftu z nádrže rozumně dostat. Na fórech přibývaly příspěvky neuvěřitelnou rychlostí, a to zejména v sekcích spojených s naftovým pohonem. U benzínových agregátů si občas někdo postesknul, že to nepřežila baterka, toť vše. Prostě k popukání, ale jinak všichni s naftovým pohonem nesmírně šetří na každém kilometru. Zejména teď v zimě byly u mnohých úspory na palivu značné, když tato auta nejezdila.

Ale vrátím se k tomu, proč já zatím nedal přednost naftovému pohonu před benzínovým a všem tazatelům, ať Tipcarsovým, tak i v mém okolí radím totéž. Mými radami i příspěvky se to vine, jako červená nit a jsem ochoten to neustále opakovat. Vozidlo si většina z nás kupuje, jelikož se potřebuje někam přepravit, je to základní účel vozidla. V poslední době, a to mohu zobecnit, roste tlak, aby všechno bylo co nejlevnější a prvotní účel vozidla jakoby se vytrácel a je upřednostňována složka nákladů než to, že k přesunu vůbec dojde a samotná kvalita přesunu. Lidé kvůli úspoře několika procent nákladů na provoz svého vozidla raději volí nejistotu, jestli jejich auto ráno vždy nastartují, jestli je auto někde nenechá a jestli tomu nebude následovat nějaká finančně náročná oprava a tolerují mu určité nekomfortní chování, jako jsou vibrace, hluk, zápach (spolu s nebezpečnějšími emisemi) a jak jsem psal výše, když se podaří natrefit na „správný“ kus, tak neskutečné problémy se starty za nízkých teplot. Provozováním ojetých vozidel po dobu 10-ti let jsem vypozoroval, že rozdíl ve spotřebě mezi benzínovým a naftovým motorovým vozidlem je pro soukromé použití doslova v řádu jednotlivých procent, když se vezmou v potaz veškeré náklady na provoz. Těchto několik procent „příplatku“ mi plně vynahrazují výhody jednoduchého atmosféricky plněného zážehového motoru, který nepotřebuje složité systémy čištění spalin (EGR, FAP/DPF) ani náchylné zařízení pro tlumení torzních kmitů (dvouhmotový setrvačník), stejně tak se při shodném zdvihovém objemu obejde bez složitého stlačování vzduchu na sání a jeho řízení (turbodmychadlo) k dosažení rozumné dynamiky, což je navíc většinou vykoupeno sice masivním, ale relativně krátkým tahem s počáteční prodlevou (turboefekt) dle výrobce motoru. Samostatnou kapitolou je pak palivo a jeho příprava. Kdo chce problémům předcházet, kupuje poměrně drahou Vervu diesel nebo jiné, snad, prémiové palivo nebo si vlastní koktejl míchá sám. Tohle opět z úspor za provoz ukrajuje a v případě ručního domíchávání snižuje pohodlnost použití. Nicméně pokud kvalita nafty není dostatečná, může se poškodit vysokotlaký palivový systém, který pak stojí slušný balík peněz, takže veškerá úspora za odježděné kilometry přijde v niveč. Bohužel z pročítání různých článků, inzerce a vykládání hodnověrných svědků jsem udělal závěr, že málo který naftový motor má ve 200 tkm všechny klíčové komponenty na motoru původní (na rozdíl od benzínových atmosfér objemů alespoň od zmíněné 1.8 ltr.) s vidinou, že mají před sebou zhruba to stejné (i polovina by na ojetinu z první ruky byla skvělá).

S přihlédnutím k plánovanému stáří vozidla a plánovanému ročnímu nájezdu doporučím motorizaci 1.8 16V, i když od Fiatu „zapůjčený“ agregát 1.9 CDTi patří k tomu lepšímu, co vznětlivě na silnicích chrochtá. Půjde o vozidla stará 4-5 let, kde lze očekávat nájezdy kolem 150 – 200 tisíc km a tam bych nějaké nečekané investice u naftového motoru doopravdy očekával. Tím ovšem briskně setřete finanční rozdíl generovaný rozdílem spotřeb za provozu. Nemohu Vám zaručit, že se nepletu, ale riziko neočekávané závady je u naftového motoru neodiskutovatelně vyšší, což je dáno komplikovanější konstrukcí a jinými nároky na palivový systém a čištění spalin a bohužel obecně neplatí, že mladší naftový motor bude spolehlivější než starší benzínový (atmosférický).

Na Tipcars si o Vectře můžete najít spoustu článků, ale o volbě vozidla máte pravděpodobně jasno. Omezím se proto opravdu jen na pár informací o vozidle. Model C od Vectry byl uveden v roce 2002, kdy nahradil docela povedenou Vectru B. Bohužel zpočátku výroby nedostala do vínku zrovna dobré agregáty. Ani naftové ani benzínové. Z benzínových motorů byl jediný spolehlivý právě 1.8 16V (Z18SE), který byl po II. faceliftu v roce 2005 přepracován a výkon byl z 90 kW zvýšen na 103 kW s novým kódem motoru (Z18XER). Potom pro Vaše účely s ohledem na průměrnou délku tratí je to asi nejlepší volba. Na tak krátkých trasách nebudete pravděpodobně zásadně spěchat, abyste musel volit výkonnější provedení a stejně tak oceníte rychlejší ohřev než bych předpokládal u naftového motoru. V zimních měsících zejména při velkém mrazu nemusíte naftový motor za těch 20 km ani dostatečně prohřát (pokud ho ráno donutíte k běhu), jak se mu budete snažit brát teplo na vyhřátí interiéru, a to mu rozhodně neprospěje. Když vezmeme od výrobce údaje o spotřebě (předpokládejme, že je má s chybou na stejnou stranu, čili oboje mírně nadlepšené) dostáváme rozdíl 1,4 litru, což Vám ročně udělá asi 5000 Kč nárůst na benzínový pohon viz tabulka předběžných mandatorních nákladů:

Palivo (Kč):7,5x150(00)x36(N95)=40500*) 6,1x150(00)x38(NM-premium)=34770*) 
Ručení (Kč):40004000
Pojištění (Kč): 1000010000
Dálniční známka (Kč):15001500
Servisní náklady (Kč):3000**) 4000**) 
Pokles hodnoty (Kč)2500025000
CELKEM (Kč)84000 79270 
*) předpokládám tankování aditivované nafty pro předejítí problémům s palivovým systémem

**) předpokládám o něco dražší servis (více oleje+častější výměna palivového filtru)

Z uvedeného je zřetelně vidět, že odhadovaná hypotetická úspora na naftě je necelých 6 %, a to jen při uvážení nejnutnějších nákladů. Tedy například není započítána druhá sada pneumatik a jejich obnovování během provozu, stejně, jako komponenty podléhající opotřebení (brzdy, tlumiče), jejich složka by rozdíl ještě snížila i o 1%. Je tedy na uvážení každého jedince, zda je úspora pouze teoretická nebo zda se mu podaří v reálném provozu skutečně tuto zanedbatelnou částku uspořit. Ovšem znovu připomínám, že úspora je za všechna příkoří, které Vám provoz naftového pohonu přináší. Někomu ovšem bije srdce dieselově, tomu pak není pomoci.

Nakonec jsem Váš dotaz uvítal, protože si myslím, že tuhle naprosto základní finanční rozvahu si při nákupu vozidla, ať nového či ojetého udělá málo kdo a poměřování nákladů se pak smrskne na pouhý rozdíl ve spotřebě, což je z hlediska všech nákladů nicotné, a tedy silně zavádějící. Pamatujte, že tím, že si kupujete ojeté auto, šetříte tak zásadní peníze, že několik tisíc korun rozdílu na palivu v tom hraje minimální roli.

Technické parametry:

VýrobceOpelOpel
ModelVectra CVectra C
Provedení karoserieCaravan

Caravan

 
Motor1.8 16V

1.9 CDTi

 
Výkon(kW/rpm)103/560088/3500
Točivý moment(Nm/rpm) 175/3800280/2000
Zrychlení 0-100 (s)1112,2
Průměrná spotřeba (l/100km)7,56,1
Délka (mm)48394839
Šířka (mm)17981798
Výška (mm)15001500
Rozvor náprav (mm)28302830
Objem nádrže (l)6161
Objem zavazadelníku (l)530530Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist