Mám vyměnit Ford Puma za Audi A3?

Dotaz

Dobrý den!
Před nedávnou dobou jsem si koupil své 1. auto. Jde o Ford Puma 1,7 (1999). Ze začátku sem z něj byl nadšený, ale po čase mám čím dál silnější pocit, že jsem udělal chybu. Auto používám na denní dojíždění do práce a sportovní podvozek je na českých silnicích vcelku na obtíž. Také mi nevyhovuje malý točivý moment v nižších otáčkách. Cca do 3500 je motor dle mého názoru vcelku líný. Od 4 000 táhne jako ďas, ale nutnost vytáčet motor mě obtěžuje. Myslel jsem, že když jsem sám tak nepotřebuji velké auto, ale příležitostí kdy potřebuji do auta naskládat 3 a více osob je až překvapivě hodně.
Tak jsem začal uvažovat o jiné alternativě. Nechci žádný velký kombík ale uvažoval jsem o Audi A3. Není moc malé. ale ani moc velké a moje zkušenost s motorem 1,6 je uspokojivá. A ceny náhradních dílů jsou nesrovnatelně nižší. Tak bych potřeboval poradit zda jít do Audi či ne. A když ano tak jaký motor. Přemýšlel jsem o již zmíněné 1,6 nebo 1,8 případně 1,9 TDi, ale u toho mám zas obavu zda diesel není moc těžký na takové auto. Osobně bych nechtěl 1,8T, protože se bojím, že v mé cenové relaci bych po pár tisících kilometrech musel měnit turbo a spotřeba asi také nebude příznivá. S Pumou jezdím v průměru za 7 litrů.
Co byste mi mohli doporučit?

Předem děkuji.
S pozdravem Jan Kupec
PORADNA, 17.06.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Puma, Audi A3

Odpověď

Ford PumaDobrý den,
ani se nedivím Vaší prvotní nadšenosti, Puma je opravdu zajímavý model, kde se kloubí sportovní nádech a tento vůz nezůstane jen u nádechu. Např. podvozek je naladěn velmi sportovně a lehkou úpravou se může z Pumy stát sportovní náčiní. To je ale vykoupeno o dost sníženým komfortem, který zvlášť ve městě, ale i na jiných komunikacích s nerovnostmi může řidiči přinést mnoho vrásek. Jediným zaručeným faktem je, že řidič zná všechny výmoly zpaměti za velmi krátkou dobu. Zkrátka sportovní druh odvozený od Fiesty není pro každodenní ježdění a její jízdní vlastnosti jsou spíše pro nadšence motokár. Na druhou stranu se právě jízdní vlastnosti Pumy nedají srovnat s konkurencí, a tak např. Opel Tigra má určitě zajímavý design, ale ambice sportovního auta zde prostě nejsou. Trochu bych si dovolil nesouhlasit s malým točivým momentem v nižších otáčkách, i když se o tom dá říci, že to je subjektivní názor. Pokud je Puma vybavena motorem 1,7 který byl vyráběn ve spolupráci s Yamahou a bylo zde použito proměnné časování vačkového hřídele, tak by při správném chodu měl mít pružnost i v nízkých otáčkách. Do Pumy se dodával i motor 1,4 a automobil se s takovou motorizací dá sehnat podstatně levněji. Zde ale není potenciál vyzkoušet, co všechno Puma dokáže. Sehnat pěknou Pumu je dnes potíž a člověk musí hodně dobře vybírat. Auto totiž dokáže svého majitele pěkně potrápit s cenou náhradních dílů a když např. „odejde“ těsnění pod hlavou, je to na rozbití prasátka. Ale asi každý člověk, který si vyzkouší sportovní derivát jakékoliv značky, dostane za čas chuť zkusit něco méně drncavého a ta doba pravděpodobně přišla i na Vás.
Audi A3Audi A3 je úplně jiný automobil, který Vám nabídne právě ten vyšší komfort než Puma (pokud si nevyberete sportovní verzi S3). Nezapomeňte ale na skutečnost, že za čtyři kruhy si člověk připlácí a z hlediska vnitřního prostoru není A3 vůbec zajímavá. Na zadních sedadlech místo není, zavazadlový prostor hodně malý. Za úvahu by stála jen pětidvéřová verze, ta sice ztrácí na svém půvabu, ale praktičnost je jistě větší. Jízdní vlastnosti jsou spíše průměrné a motorizace vyjma TDíček naprosto nezajímavá. 1,6i se vytýká hlučnost, 20 ventilové 1,8 zase spotřeba a jediné co by připadlo v úvahu je přeplňovaná 1,8T. Spotřeba sice neklesá, ale auto alespoň jede. Takže se svezete a v případě quattro je to ještě zajímavější. Pořizovací cena ojetiny je ale někde jinde a servis takového auta je podstatně dražší. Při vyšším nájezdu kilometrů musíte počítat se eventualitou výměny turba. Ani s jednou motorizací nebudete jezdit ale tak úsporně, jako se Vám dařilo s Pumou. Držet hranici sedmi litrů na 100 km bude stejně těžké jako vylézt na Mt. Everest dvakrát po sobě. Takže pokud budete řešit spotřebu tak jedině TDi. Zde jsou v nabídce tři verze 66, 81kW respektive 96 kW po faceliftu v roce 2000. Osobně bych doporučil 81kW verzi, zajímavé svezení a využití točivého momentu, zajímavá spotřeba, jediné co je negativní je pořizovací cena. Druhé negativum je zájem nenechavců, to není ale případ TDi, to je problém celého koncernu.
Citroen Xsara VTSPokud hledáte větší prostor než v Pumě, nepotřebujete kombi, chcete zajímavý design a nevadí Vám např. třídvéřová verze a zároveň chcete ušetřit peníze, je zde k mání např. Ford Focus. Zůstal by jste u modrého oválu, náhradní díly dostupné a cena servisu přijatelná, 1,6 se 74 kW pružnější než u A3. 1,8i nedosahuje sice takových výkonů jako u A3, má „pouhých 85kW“, ale není tak žíznivá a dává Focusu zajímavý potenciál, je zde ještě možnost 2,0i s 96kW, ale tento motor mi připadá jako předimenzovaný a hlavně z hlediska dalšího prodeje má Focusl s dvoulitrem hodně záporných bodů (povinné ručení). Ideální je 1,6. Pokud se podíváme na francouzskou provenienci napadá mne Citroen Xsara VTS - velmi zajímavý design, velmi dobré jízdní vlastnosti, komfort, ale jako každé francouzské auto má svá specifika a je potřeba si takový automobil vyzkoušet. Jedna věc je osobní vkus člověka a druhou věcí jak Vám takový vůz padne do ruky. Právě přemíra pohodlí a komfortu může někomu vadit. Ale nemůžeme VTS vynechat z úvahy.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist