Martin Vaculík: Nový Passat je převlečený Golf!

Martin Vaculík vysvětluje svůj vztah ke koncernu VW, slibuje lepší zítřky a dokonce i prozradí, čím sám jezdí a co by si nejraději pořídil.
PORADNA, 29.05.07 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Několikrát jsem byl v diskusích žádán, abych nějak vysvětlil svůj vztah k produktům koncernu Volkswagen. Pokud si mohu přes svůj jarý věk připsat nějaká prvenství, tak je to právě kritika modelů koncernu VW po stránce jízdních vlastností a spolehlivosti. Když se z masy vynoří jedinec hlásající opak zažitých tvrzení, může to být buď vizionář, avšak častěji je to blázen. Právě tím druhým způsobem se na mne dívají mnozí majitelé všeho od Octavie první generace po Audi A6.

I já sám už si ze své kritiky koncernu VW dělám často trochu srandu a rýpu do něj jen ta pro oživení textu. Doufám, že rozumný čtenář nadsázku pochopil a ten, kdo se rovnou urazil, by beztak neměl na to pochopit zbytek obsahu. Představte si třeba, že byste byl odborník na zdravou výživu a každý všude kolem vám cpal, že nejzdravější jsou buřty a bůček. Tak nějak se cítím já, když se připletu k nějaké diskusi o autech. U passatů a audin se výrobce sofistikovanou konstrukcí přední nápravy zkusil poprat s krajně nevýhodnou základní konfigurací poháněcího ústrojí. Bohužel cenové poměry ve střední třídě mu neumožnily udělat to celé náležitě kvalitně. Když má passat 1,9 TDI mnohdy vyšší servisní náklady než BMW 750i, tak je prostě někde něco špatně.

Proč automechanici nedají na VW dopustit

Velmi častým argumentem zastánců VW bývají názory automechaniků, kteří často na koncernové vozy nenechají dopustit. Mají k tomu několik důvodů. Jednak na VW, pokud tedy nejde o výměnu rozvodů kór u těch s motorem podélně před přední nápravou (A6/Passat), se prostě dobře montuje. Celého passata prostě rozeberete tak, že povolujete šroubky a vyndáváte věci. Kdežto kdo třeba někdy odstrojoval před lakováním Alfu Romeo 156, tak ví, jaké hlavolamy na ní výrobce připravil. Komu se podaří vyndat kliky bočních dveří, může jásat, anžto má jistojistě IQ přes 120. Na VW se podobné nevyžádané IQ testy nevyskytují, tam stačí pouze montovat. Za druhé vozy koncernu VW české automechaniky dobře živí a ti právě s nimi mají nejvíce zkušeností a nejlépe si s nimi umí poradit. Základní tester na O1 (ta je narozdíl od passatu B5 i vcelku spolehlivá, zato má neméně nejásavé jízdní vlastnosti) a spol. koupíte starší za pár tisícovek. Třetím a hlavním důvodem obliby VW mezi automechaniky je dostupnost dílů z černého trhu: Když by jim jednou za 200 tisíc odešla náprava na Nissanu, tak prostě musí jít a koupit si jí, často dokonce v originále. Když jim jednou za 50 tisíc odejde na audině, jedou na „jatka“ třeba do Kladna, kde s tichým souhlasem policie ČR denně rozřežou několik kradených aut, a tam jí koupí za peníze, o kterých se nám poctivým uživatelům nezdá.

Býval jsem stoupencem VW

Já býval také velkým stoupencem koncernu VW, Passaty B3, B4, Audi 100/A6 C4 byly opravdu jedny z nejodolnějších aut, jaké kdy kdo vyrobil. Nebo třeba takový trojkový golf TDI. Dodnes by mne neuráželo s tímto vozem jezdil. Škoda že z pohledu technika jediná modernizace na čtyřkový golf TDI spočívala v modrém podsvícení budíků. Proč také něco draze měnit, když lidí stačí oblbnout khůůl designem a modrými budíky, žít se dá z dobré pověsti z let dávno minulých. Jeden můj známý jezdil deset let s Alfou 75 TS, už jsem to sem kdysi psal, najel na ní skoro půl miliónu takřka bez závad. Pak už se za to auto styděl a dneska má 156 2,0 TS 16V. Ač už dvakrát zadřel motor (jednou i s ojnicí ven z bloku), několikrát měnil přední nápravu, jednou převodovku, tak furt na alfu nedá dopustit. Dobrá pověst vydrží dlouho a ta špatná také (Fiat, Japonci, Kia, Hyundai). Já se snažím o to, aby se ledy hnuly, aby koncern přestal stále přebalovat letité železo. Dokonce už ani nejsem sám a třeba kritika na hlučnost PD motorů zaznívá naštěstí již v testech všech objektivnějších motoristických novinářů.

Nebojte bude líp

A ony ty ledy se zřejmě hýbají, za pár měsíců přijde nový 1,6 TDI CR, krásný hliníkový 16V motůrek místo litinového chrochtajícího a věčně churavého ingotu 1,9 TDI-PD (neplést s TDI 66 nebo 81 kW !!!), místo šestnáctistovek (1,6 MPI a 1,6 TSI) zcela udušených emisními limity přijdou fantastické přeplňované čtrnáctistovky v různých výkonových stupních, ty dva nejvyšší s kompresorem byly jen první vlaštovky, už existuje i 1,4 TSI jen s turbem. Čtvrtého června jedu do Volfsburgu na mezinárodní představení nových technologií TSI, tak budu informovat. Dále mohu potvrdit informaci, že Audi už dále nechce žít s motorem daleko před přední nápravou. Oni to vědí, že takové vozidlo je velmi nedotáčivé, že pomalu mění směr jízdy, likviduje přední nápravu, nekomfortně překonává nerovnosti. Ale nemohli s tím nic dělat. Dokonce i instruktoři programu Audi Sportscar Experience mi přiznali, že jejich vozy jsou výrazně nedotáčivé, proto také poslední generace quattra přenáší více výkonu dozadu a auto se po ubrání plynu v obloku může stát i přetáčivým. Ale smykem samozřejmě ztratíte rychlost a BMW kolem vás v tu chvíli proletí jako střela. Proto skutečně od nové A4 by měly být věci úplně jinak, motor více vzadu, přední náprava skutečně vpředu a hnaná odbočujícím hřídelem jako u BMW X-Drive. Opravdu zajímavé je, že výraznou nedotáčivost audin a minulého passatu přiznávají i bývalý závodníci (instruktoři zmíněného programu) a tlustý pivní tatík v passatu z áček mi vyhrožuje rozbitím držky, co že to píšu za nepravdivé kecy, že to auto sedí jako šlak a vůbec nejde utrhnout, a ať se nejdřív naučím jezdit, než začnu poučovat lidi. Děkuji za radu staršího a zkušenějšího, budu na tom pracovat, ale jak ošálím fyziku, konkrétně moment setrvačnosti kolem svislé osy, to fakt nevím.


TIP: PORADNA: Nissan Primera P11C 2.0 CVT M6

Můj sen? VW Multivan.

Já koncern VW uznávám, ale je v tuto chvíli jako talentované dítě, které se chytlo drog a chlastu, prostě setrvává na místě a degeneruje. Doufám, že za pár let budu moci opět říci, že těm nádhernými interiérům, hodinářsky přesnému zavírání dveří a celkovému estetickému vyjádření kvality odpovídá i kvalita skutečná. Nový passat je z pohledu technika převlečený Golf a Jetta, Superb bude to samé. Jasně, technika golfu V není špatná a lidi to nepoznají. Takže vlastně nic proti, jen mne mrzí, že ostatní musí pro střední třídu vyvíjet zcela nové podvozky atd. a nedosahují i přes tuto snahu vinou setrvačnosti dobré pověsti prodejních úspěchů VW. Oproti minulému (tomu s motorem podélně) přišel passat o nápravu s proměnným poloměrem rejdu, tuto veledůležitou funkci normální McPherson neumí. Na druhou stranu Mondeo dokáže skvěle jezdit i bez toho a taková Vectra jí také nemá, nejlevnější cestou k dokonalé přední ose je asi japonská Mazda6. Kdybych sám měl říci svůj automobilový sen, tak je to VW Multivan 2,5 TDI 4Matic 6Tiptronic s lůžkovou úpravou a nezávislým topením. To auto umí jet po německé dálnici dvěstě, je v něm ticho, projede všechno, naložím do něj dovnitř čtyři kola či zahradní malotraktor jako nic, utáhne tři a půl tuny, dá s v něm pohodlně spát a dokonce ani v zatáčkách se nestává předmětem šikany ze strany samozvaných závodníků, je široký, motor má hliníkový (fakt, technický unikát) a s dlouhým rozvorem ho prostě neurvete. Škoda že vím příliš mnoho o jeho nespolehlivosti, takže mám druhý důvod si ho nekoupit (první je cena, jsem chudý novinář). Já zcela chápu příznivce VW, není to ono koupit si krásnou káru za milión a od nějakého Vaculíka poslouchat, že má třicet let starý motor a ještě starší koncepci, nebo že je to jen nafouklý golf.

Nissan také dělal chyby a stále nikdo nepřekonal Audi 100/A6 TDI quattro 6M

Často bývám zván fandou Nissanů, ale to určitě nejsem. Uznávám z nich jen Almeru N15, Primeru P10 a P11 a zcela aktuálně Note, to je super a spolehlivé auto, tiché, perfektně jezdící a jeho zážehová šestnáctistovka (ne diesely renault) je skvostná. Jinak třeba Primeru P12 s dvoulitrem (mimochodem, už to není SR20, ale QR20, žere olej, benzín, pálí katalyzátory, nejede) bych si nekoupil ani náhodou. Věřte mi, že svého času pro mne byla kombinace Audi A6 (C4 - modernizace stovky) kombi 2,5 TDI (103 kW) quattro s šestikvaltem až skoro sexuálně přitažlivá. BMW se k takové kombinaci dopracovalo až nedávno, Mercedes-Benz nikdy čtyřkolku s manuálem a silným dieselem nenabízel a ani v budoucnosti to od něj nečekejme. Takže dobře chápu ty, kdo mne skrz kritiku koncernu nemohou vystát, mají na to právo a respektuji je.

Jezdím starým piánem a chtěl bych Kiu Cee´d

Velmi častým dotazem, míněným obvykle velmi asertivně bylo, co mám sám za auto. V tuto chvíli nevlastním žádný vůz. Najezdím ročně kolem osmdesáti tisíc km s testovacími a jezdit vlastním nemám kdy. Přesto mi nedávno můj blahořečený zaměstnavatel koupil služební vůz k osobnímu použití, a to Mercedes-Benz W123 „piáno“ 300D. Krásný stříbrný exemplář z posledního roku výroby (1985) na originálních litých kolech je pro mne v tuto chvíle unikátní řidičskou relaxací. Řehtání pětiválce, plynulé houpání dlouhé přídě, dokonalá směrová stabilita, překvapivě zdatné brzdy, jemné řízení, nádherně přehledná karosérie (výhled vzad) to vše mi přináší obrovskou radost. S tímto modelem by měl mít zkušenost každý, kdo chce říkat něco o dílenském zpracování a životnosti. Kdybych třeba přišel o tuto práci a musel si koupit auto, tak bych šel zřejmě do Kii Cee´d se základním motorem 1,4i. Jejích stodeset točivých koní mi v pohodě stačí, má skvělé dílenské zpracování, výborné řazení, velmi dobrý podvozek, je velice prostorná a jaksi mne s ní baví jezdit. Možná bych uvažoval ještě o novém focusu, který je teď k mání s motorem 1,6i (74 kW – je pružný, ale nemá tak sportovního ducha jako Kia) a se solidní výbavou včetně klimatizace za akčních 400 tisíc Kč. Tomu říkám rozumná nabídka.


A příště už jen o autech...

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist