Mazda 323, Ford Focus nebo Nissan Almera?

Dotaz

Dobrý den,prosím o radu při výběru mého dalšího, nejspíše opět ojetého, auta. V současnosti mám Citroen Saxo 1,1 Furio (44kW), bez jakékoli výbavy. Po 5 letech bych ráda toto auto vyměnila za něco trochu většího a hlavně výkonnějšího. Mám zkušenost s Peugeoty, dobré, ale stále "drží" cenu. Měla jsem představu něčeho okolo 1,4 až 1,6, najeto tak do 100 tis.km, v ceně okolo 100 tis. Kč. Zalíbil se mi Ford - Focus, nová Fiesta nebo Fusion. Na vašich stránkách našla Mitsibushi Colt 1.3i, 3 dveř., klima,4x airbag, rok 2002, najeto lehce přes 92 tis..Prodejce mi ještě nabízel Mazdu 323, ale rok 1998 (ale to už má svůj věk). Nejsem patriot nějaké značky, spíše preferuji spolehlivost, snadnou  údržbu, spotřebu. Najedu za rok okolo 10 tis.km, více asi ve městě, dálnice méně častěji (ale taky pro to, že Saxo to už nezvládá :-)  Děkuji za radys pozdravem Lenka Vajsová
PORADNA, 01.07.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

CITROEN XsaraVážená paní Vajsová,

Kombinace spolehlivosti, snadné údržby a nízké spotřeby je přání asi každého z nás. Cenu drží vždy auta v pěkném stavu, nehavarovaná a s doloženou historií. Každé auto má své pro a své proti. Francouzské automobily se vyznačují jedním, německé vozy zase druhým. Spíše bych z Vašeho výčtu modelů rozdělil zastoupené modely na třídu Citroen Saxo, Peugeot 106, Ford Fiesta, Mitsubishi Colt a na třídu Ford Focus nebo Mazda 323.

Pro obě skupiny bych navrhoval nejdříve si všechny modely vyzkoušet v autobazaru, sednout si za volant, zkusit si „ošahat“ ovladače a pokud situace dovolí i svézt se. Francouzské vozy mají společný komfort sedadel, ale ne zcela pro někoho dostačující boční vedení. Ford Fiesta či Vision má daleko tvrdší sedačky a trochu jiné uspořádání. Pro někoho pohodlnější, ale je to spíše na osobním vkusu.

V ceně do 100000 Kč bude asi těžké sehnat pěkný Focus, nicméně pokud zůstaneme ve Francii, tak takový Citroen Xsara 1,6 či 1,8 je zajímavým zástupcem. Model 2001 a mladší se dá pořídit okolo 100000 Kč, nadčasový design velkých světel je líbivý, velikostí a výkonem by měl odpovídat představě.

Mazda 323 BJTrochu jinou kapitolou jsou japonské vozy Mazda a Mitsubishi. Obecně vzato, japonské vozy jsou o něco spolehlivější a dnes už neplatí, že by servis byl o hodně nákladnější. A tak bych dle mého názoru volil mezi Focusem a Mazdou 323.
Mazda 323 se vyráběla ve verzi 5tidvéřového hatchbacku s označením F. Tvarově vypadá jako něco mezi klasickým 5 dvéřovým provedením a polokombi. Označení F u předchozích modelů vyjadřoval sportovně laděný model. To u vozu s rokem výroby od 1998 už neplatí. Právě zvláštní tvar karoserie ubral na sportovně střiženém designu, na druhou stranu přidal na využitelném prostoru. Nové F také přišlo o bezrámová okna a zařadilo se tak zpátky mezi klasické konkurenty. Pokud si zákazník přeje sportovnější kabát, musí si pořídit verzi GT s motorem 1,8 a 84kW a nebo dokonce s motorem 2,0 16V, který opravdu uděluje Mazdě obrovský výkonnostní potenciál. Ale 2,0 spadá už do kategorie vyššího povinného ručení a tím není už tak zajímavý. 1,8 bohatě stačí. Navíc bohatá výbava GT nabízí i pěkný optický paket. Jako nejobvyklejší pohonná jednotka je motor 1,5 16V, která se svým výkonem 66kW bohatě postačuje pro normální jízdu a nijak nezatěžuje peněženku řidiče. 323 bude dobře sloužit i při vyšším nájezdu kilometrů. Jako velký plus se dá označit nízká obliba mezi zloději. Ze záporů by se daly zmínit mírně poddimenzované brzdy a četné závady zvlněných a vyhřátých brzdových kotoučů. To je problémem i větší Mazdy 626 - takové rodové zatížení.

NISSAN Almera (N16)Dalším japonským zástupcem, který by stál za úvahu je Nissan Almera. Naprosto nenápadný, jednoduchý a velmi spolehlivý model, modelový zlom byl v roce 2000. Nový model je už daleko hezčí, funkčnost je stejná a oblíbenost mezi nenechavci výsostně nízká. Za nový model si ale musíte připlatit okolo 130-140tis.km. S motorem 1,5 je to ideální kombinace, velmi zajímavá nízká spotřeba, relativně velký a zajímavě řešený zavazadlový prostor s šikovnými bočními kapsami. Prostě takové zajímavé auto, které Vám může věrně sloužit hodně dalších let. Motor 1,8 má dobré jízdní vlastnosti, nevýhodou je u vyššího nájezdu kilometrů možná vyšší spotřeba oleje. Zatímco u novějšího modelu šel design hodně vpřed, u staršího, levnějšího typu je hodně strohý, ale plně funkční a bezproblémový.

Souhrnem bych doporučil: 323, Almera, případně německý Focus za přijatelné peníze s dobrým poměrem výkon/cena nebo Xsara, která jediná splní Vaší cenovou představu za předpokladu roku výroby 2002. V případě japonského a německého zástupce budete muset trochu přišetřit.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist