Mazda 323F - zkušenosti po roce provozu a 180 tis. km.

Za díly do první mrkačky jsem nedal ani korunu, protože neměla žádné poruchy a spotřeba byla nižší. Osudným se jí ale stal smyk na zablácené cestě.
RECENZE UŽIVATELŮ, 18.02.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mazda 323
Značka:Mazda
Model:323F
Typ:BG
Bližší označení:GT
Karoserie:Liftback
Obsah motoru:1840
Palivo:benzín
Rok výroby:1990
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:170000
Najeto km nyní:180000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:rok
Průměrná spotřeba:6-18
Předchozí vozidlo:Mazda 323F

Úroveň této Zkušenosti uživatele komentuje: Aleš Zich, Auto AZ Consulting
Jedná se o velmi fandovský popis vozidla. Mazda 323F je jistě velkým pojmem a s autorem souhlasím, že je téměř synonymem spolehlivosti. Nicméně o reálných vlastnostech či bolestech vozu se toho v této Zkušenosti mnoho nedozvíme. Také bych si dovolil korigovat uváděnou nárazovou rychlost do stromu, která dle fotografií mohla činit maximálně cca 30km/h. Pokud trefíte strom v jakémkoliv autě v 80km/h, budete ho mít u hrany čelního skla nebo až v prostoru pro posádku, což nikomu opravdu upřímně nepřeji zažít.

Mým prvním autem byla Škoda Favorit 136L, koupil jsem ji na doporučení všech známých ve svých 18ti letech, protože je na něj vše dostupné a za směšné peníze. Nicméně jak šel čas, neuplynul ani rok a do Favorita jsem nacpal cca 10000,- ve stovkových položkách. Proto jsem ho prodal a koupil svou první mrkačku 1.6, i přes to, že jsem si sklidil obrovskou kritiku za japonce, který bude mít drahý provoz. Opak je pravdou. Za díly jsem do mrkačky nedal ani korunu, protože neměla žádné poruchy a spotřeba byla nižší.
Ovšem stal se ji osudný smyk na zablácené cestě v zatáčce a čelní náraz do stromu. Do stromu jsem najel cca rychlostí 80km/h a auto vypadalo jako kdybych trefil srnku, zde se projevila pevnost a bezpečnost vozu, která si myslím je velice důležitá.
Opravovat Mazdu se nevyplatilo - hlavně vzhledem k cenám ojetin. Proto jsem ji prodal na díly a koupil další, ale verzi 1.8 GT. Teď trochu popis:
MOTOR: krásně se vytáčí až do 8000 otáček, na tom se ale pochopitelně projeví spotřeba oleje, pokud motor budete točit do maxima. Na váhu vozidla má slušný výkon a se stovkou si poradí za zhruba 8 sekund. Často jsem četl, že si lidé stěžují na zvýšenou hlučnost motoru ve vyšších otáčkách, ale u sportovně střiženého vozidla to vidím jako plus. Viděl snad někdo stížnost na zvuk motoru u Ferrari?
PŘEVODOVKA: je přesná a dobře zpřevodovaná. Můžete jet na dvojku 100, i na pětku padesát. Takže pokud zrovna nechcete jet sportovně, na pětku můžete jet městem i po dálici.
PODVOZEK: je naprosto dokonale vyladěný. Chová se spíš nedotáčivě, než přetáčivě a nemusíte se bát projíždět zatáčky ve vyšších rychlostech. Dostat smyk je téměř nemožné ani při kaskadérských kouscích. Samozřejmě při dobře zvoleném obutí. Od toho je ale odvinuta pevnost podvozku, takže žehličku v tom moc nehledejte.
SPOTŘEBA: je dána stylem jízdy. Na dálnici s 90tkou na tachometru se dá dostat na 6 litrů. Při jízdě plyn-brzda si sáhnete trochu do kapsy, motor nemá problem spořádat i 18 litrů. Ale to je normální, kdo si kupuje nabroušenou verzi, asi ji nebude kupovat proto, aby si hrál na příkladného řidiče a tím nemuže očekávat uspornou jízdu.
BRZDY: i přes kotouče na všech čtyřech kolech, jsou trochu slabší, ale auto zastaví.
NÁHRADNÍ DÍLY: já je sice kupovat nemusel, ale v oblasti cen ND se orientuji a některé díly jsou levnější jak na Škodovky. A vzhledem k minimální poruchovosti, i kdyby byly drahé, v součtu za díly dáte méně, než za poruchové vozy s nízkými cenami dílů.
VZHLED: je nádherný, mrkačky mne dostaly, design je na stáří vozidla velice nadčasový a i některé dnešní vozy nejsou tak pěkné. Věřím že to ocení nejen fanda.
INTERIER: U GT anatomické sedačky s bočním vedením a nízkým posedem vám zaručí pocit, že sedíte v kokpitu sporťáku. Sedačky jsou velice pohodlné a zadní se sklopnou loketní opěrkou. Pro někoho hloupost, pro něho příjemná věc, pokud jste zvyklí jezdit s rukou na šaltpáce, při rychlostních stupních 1,3,5 dosáhnete pouhým zvednutím prstu na ovládání rádia.

Při koupi si dejte asi pozor na homokynetické klouby (klepavý zvuk při plném rejdu za jízdy). Pro zručného člověka to je oprava za cenu dílu cca 1000,- U slabších motorizací za cca 700,- Dále pozor na motor, aby držel otáčky, při rozjezdu neškubal a hlavně na korozi podvozku.

Sečteno a podrtženo, lepší auto za ty peníze asi není.
Přikládám foto Mazdy po střetu se stromem v cca 80km/h.

Vlastníte vůz značky Mazda? Podělte se zde s ostatními o své dojmy a zkušenosti.

KladyZápory
motor Slabší brzdy
převodovka  
design  
spolehlivost  
dostupnost dílů  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
3
design
1
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
1
jízdní komfort
1
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
1
řazení
1
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
3
výhled z vozu
1
celkové hodnocení - průměr:
1.38
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/1


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist