Mercedes-Benz CL 420 - poradíme, jak na sametový chod osmiválce

Vůz netáhne tak, jak by měl. Jednoduše občas nejde na všechny válce. Prosím o radu, jak při odstranění této závady postupovat.
TECHNICKÁ PORADNA, 24.07.12 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mercedes-Benz CL
Autor dotazu: 
Značka, model:Mercedes S140 CL 420
Bližší označení: 
Rok výroby:1996
Palivo:Benzín
Výkon v kW:220
Kód motoru:140063
Popis závady:Netáhne jak by měl , nejde na všechny válce , někdy ano .
Kód chyby určené na diagnostice:Diagnostika ukazuje na váhu vzduchu ale není to ono. Dal jsem novou stále stejné , další půjčená z fungujícího vozu zase stejné a diagnostika píše pořád stejně. Autoelektrikář Hrdlička z Prahy.
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,
jako první mi dovolte zmínit obdiv nad tím, kolik že nenasytných, benzínuchtivých válců v době dnešní ropné krize provozujete. Mimochodem troufám si říct, že majitelů identického vozu, jako je ten Váš, je v naší vlasti možná méně než majitelů italských supersportů. Ostatně se všemi motorizacemi bylo Vaší generace CLka vyrobeno jen 26tisíc kusů, což není vysoké číslo.
Vé osmička o objemu 4,2litru již zasluhuje alespoň pár řádků.
Výkon 279koní při 5900 otáčkách, krouticí moment 400Nm od 3900 otáček, komprese 11:1, vícebodové vstřikování.
Takové motory pomalu dosluhují ve vozech nadšenců a znalců a nevypadá to bohužel na nějakou jejich reinkarnaci. Motor je navíc zabalen do karoserie kupé a lá mamut, v praxi se jedná o pohodlné auto, jež se nejlépe cítí v levém pruhu dálnice nebo při korzování po městě, kde i dnes donutí k otočení nejedny oči.
Řazení za Vás obstarává vzácněji čtyř, spíše však pětistupňový automat, 100 litrová nádrž je připomínkou šťastnějších časů, kdy se i (západní) Evropou cestovalo na benzín. Fantastické (jako raritka) jsou emise: 347gramů (někde se uvádí dokonce 355) oxidu uhličitého na jeden kilometr je pro někoho dnes již nepředstavitelná hodnota.
Pojďme k Vašemu problému. Promiňte, ale začnu triviálně. Jako první bych šel po svíčkách, pak po cívkách. Svíčky by chtěly optickou kontrolu, popř. výměnu za Denso nebo NGK, cívky nechte otestovat, běžně se to dělá tak, že motor nahodíte a odpojujete jednu po druhé (až do osmé). Motor by vždy po odpojení cívky měl zneklidnět, neměl by běžet hladce. Pokud běží hladce i s odpojenou cívkou, pravděpodobně jste nalezl vadnou cívku a vynechávající válec. U osmi válců nemusí být rozdíl tak patrný jako u motorů s menším počtem válců (chtěl jsem napsat s klasickým počtem válců, pak jsem si uvědomil, že klasický počet je spíše ve Vašem motoru). Každopádně toto nedělejte sám, vadná cívka dokáže nebezpečně probíjet.
Svíčky, cívky máme zkontrolované, dál bych šel důsledně po sání. Veškeré sání nesmí mít netěsnost, nejvíce nepříjemné jsou netěsnosti právě za váhou, projděte pečlivě veškeré (i tenké) hadičky, vzhledem k roku výroby již mají nárok na opotřebení, protržení, atp. Doporučuji zrcátko, případně test s obstřikem za pomocí čističe brzd, pokud motor svým chodem zareaguje, máte na sání netěsnost. Odejité již může být i těsnění sání. Ať Vám někdo vytočí motor do otáček a pustí plyn, poslouchejte hvízdání, pazvuky...
Jako další bych zkusil vyměnit palivový filtr. Kontrola vzduchového neuškodí.
Pak tu máme čidla, která dokáží pozlobit. Ale pokud by to byl problém na čidle, diagnostika by na něj asi již ukázala. Časté je, že někdy se za chybovou hláškou „váha vzduchu“ schovávají i jiné problémy.
Pokud je závada patrná zejména u studeného motoru, je větší pravděpodobnost problému u sání nebo u provozního tlaku motoru. Pokud se úbytek výkonu a vynechávání objevuje u zahřátého motoru, ještě bych nechal prověřit lambdu/y, která se dává do práce až chvíli po startu. Pokud ani to, tak ještě zkuste zjistit, jestli správně podává čerpadlo.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist