Mondeo, Picasso – nafta nebo benzín?

Dotaz Dobrý den,ročně najezdím 10tis.-15tis.km a potřeboval bych poradit jestli je pro mě lepší benzinový nebo dieselový motor.Mám možnost koupit Ford Mondeo 2.0TdCi nebo Citroen Xsara Piccaso 2.0HDi, ale bylo mi řečeno, že s tímto počtem km. budu dieselové motory akorát ničit. Žádné velké dálky nejezdím. Proto bych Vás rád poprosil o radu.
Předem děkuji.
Němec T.
PORADNA, 06.12.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Citroën Xsara Picasso (1999 – současnost)

Citroen Xsara PicassoCitroënem Xsara Picasso jsme se na našich stránkách ještě podrobně nezabývali, začnu tedy tímto automobilem.

Objevil se na trhu v roce 1999. Tři roky před tím začal Renault nabízet svůj Mégane Scénic a zaznamenal velký prodejní úspěch. Ostatní výrobci tento trend zaznamenali a dříve nebo později připravili svého zástupce do této nově vznikající kategorie. Konkrétně v roce 1999 se objevil také Opel Zafira.

Jaké jsou přednosti tohoto velkoprostorového Citroënu? Jako první bych určitě vyzdvihl dostatečný prostor. Rozvor vozu je 2760 mm. Se sedadly se dá samostatně manipulovat a určovat, jaký bude využitelný zavazadlový prostor a kolik pasažérů se v interiéru usadí. Množství odkládacích schránek, příjemný design interiéru a exteriéru a nějaké to „netradiční řešení“, jako např. centrálně umístěné přístroje, považuji za francouzskou klasiku. Vůz je dobře odhlučněn, pracoviště řidiče je velice přehledné a prostor pro cestující doplňuje zavazadlový prostor o základním objemu 550 litrů. Jak jsem zmínil výše, jeho rozšíření vyjmutím sedaček je možné. Mezi přednosti bych ještě zařadil bezpečnost – vůz získal v roce 2001 při obvyklém nárazovém testu Euro – NCAP čtyři hvězdičky.

Musím ale upozornit na některé nedostatky. Bohužel i u tohoto francouzského vozu jsem nucen konstatovat, že kvalita použitých materiálů není ideální. Sedadla nemají optimální velikost sedáků ani opěradel. Plasty v interiéru i sedadla jsou často zdrojem nepříjemných zvuků. Jízda s Xsarou Picasso je sice pohodlná, podvozek ale bohužel naprosto nezvládá pokusy o sportovnější jízdu, zejména díky konstrukci a naladění zadní nápravy. Brzdy mají sklony k vadnutí, rejd vozu je omezený. Pokud se budete s vozem často pohybovat ve městě, bude Vám to zejména při parkování vadit. Řazení je nepřesné a hlučné.

Citroen Xsara PicassoV dotazu jste zmínil motor 2.0 HDi. V nabídce francouzského výrobce je několik zážehových i vznětových motorů, které známe i z jiných modelů. Benzínové agregáty zastupují 1.6 o výkonu 66, později 70 kW, 1.8 16V s výkonem 85 kW a „dvoulitr“ 2.0 16V, který dává rovných 100 kW. Šestnáctistovka je pro tento vůz slabá, jedna-osmička je sice výkonnější, ale má zase poměrně vysokou spotřebu. Dvoulitr se mezi ojetinami příliš nevyskytuje a navíc ani z hlediska spolehlivosti by to nebyl zas tak dobrý kup.

Zbývají nám tedy osvědčené vznětové agregáty. 2.0 HDi se v Xsaře Picasso vyskytuje ve výkonové variantě 66 kW. Tento motor je pružný, tichý, úsporný, ale pro Xsaru poněkud slabý. Má i své slabiny. Jednak tradiční vstřikovače common-railu (ovšem u kterého moderního turbodieselu tato součást nezlobí?) a dále spodní řemenice pohonu pomocných agregátů se může rachotem přihlásit o výměnu. Vzhledem k úspornému provozu si ale troufám tvrdit, že je to lepší volba, než výše uvedené zážehové pohonné jednotky. Podle mého názoru je ale nejlepší motorizací vznětový motor 1.6 HDi 16V s výkonem 80 kW. Tento tichý, pružný a velice úsporný motor se ovšem pod kapotu Xsary dostal až v roce 2004. Jízdní dynamika je o poznání lepší, než v případě vznětového dvoulitru a další výhodou je i nižší sazba povinného ručení. Nevýhodou je pouze vyšší cena ojetin s tímto motorem, objevuje se až zhruba od 250 tisíc výše. Domnívám se ale, že pokud jste do výběru zařadil i Mondeo TDCi, s takovouto investicí počítáte.

Ford Mondeo (2000 – 2007)

Fodr MondeoO Fordu Mondeo bylo na našich stránkách již napsáno bezpočet článků, ve kterých jsme se zabývali všemi výhodami a nevýhodami tohoto modelu a nedávno jsme se také zaměřili na srovnání vznětových agregátů.

Opravdu velice stručně připomenu, že Mondeo druhé generace nabízí solidní vnitřní prostor a dostatečný zavazadelník, velice dobře zpracovaný interiér z kvalitních materiálů a vynikající jízdní vlastnosti. Jeho největší slabinou je právě motor 2.0 TDCi (výkonové varianty 96, později také 85 kW), který se vyznačoval opravdu velice častými závadami systému common-rail. Od modernizace v březnu 2003 je situace lepší a jednoznačně tedy doporučuji poohlédnout se po Mondeu po faceliftu.

Ve svém dotazu uvádíte, že najezdíte za rok 10 – 15 tisíc kilometrů. Domnívám se, že to je naprosto běžný roční nájezd soukromého řidiče. Spíše je důležité, o jaké jízdy se jedná. Motor je konstruován tak, že při určité provozní teplotě podává optimální výkon, má nejnižší spotřebu a nejméně se opotřebovává. Pokud jezdí motor pouze „studený“, určitě mu to příliš nesvědčí. Ještě horší pak je popojíždění ve městě v koloně, kdy určitou část běží motor na volnoběh. Pro takový způsob jízdy je určitě nejvhodnější maloobjemový zážehový agregát, který se rychle zahřeje na provozní teplotu, nemá turbodmychadlo atd… O takovém motoru ale ve Vašem případě logicky nemůže být řeč.

Také je důležitý Váš jízdní styl a to, jestli Vám více vyhovuje charakteristika zážehového, nebo vznětového motoru. Vím dobře, že pokud si někdo zvykne na zátah z nízkých otáček u turbodieselu, bude se pak k benzínovému motoru těžko vracet, jelikož mu prostě bude připadat, že „to nejede“.

Ford Mondeo IIPokud jste tedy rozhodnut, že Vaším dalším automobilem bude buďto Xsara Picasso, nebo Ford Mondeo, výše zmíněné turbodiesely bych opravdu považoval za rozumnou volbu. Jsou tiché, úsporné a četnost jejich závad nevybočuje ze současných zvyklostí konstrukčně složitých vznětových agregátů.

A když nebudeme posuzovat pouze motory, ale vůz jako celek, pro mě se jako trochu lepší varianta jeví Mondeo. Spolehlivost, kvalitní interiér, dostatečný vnitřní prostor, vynikající jízdní vlastnosti a cenově dostupný servis jsou dle mého názoru hlavní argumenty. Citroën má podle mého názoru slabiny hlavně v jízdních vlastnostech, kvalitě materiálů v interiéru a dílenském zpracování. Rád bych ale připomenul, že Xsaru Picasso není rozhodně možné zařadit v hodnocení spolehlivosti kamsi mezi Renaulty Mégane a Renaulty Laguna druhé generace, popř. Peugeot 307 – ty jsou na tom daleko hůře.

mondeo RECENZE OJETIN: FORD Mondeo II - Zcela jiný vůz 1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist