Motorem roku 2012 je 1.0 EcoBoost od Fordu

Motor 1.0 EcoBoost z produkce Ford byl včera vyhlášen „Motorem roku 2012“, když zvítězil v mezinárodní anketě „International Engine of the Year“.
NOVÉ MODELY, 14.06.12 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Focus, Ford Fiesta

Tenhle tříválec ovládl i kategorie „Nejlepší nový motor“ a „Nejlepší motor do 1,0 l“. Anketu vyhlašuje odborný magazín Engine Technology International a o výsledcích rozhoduje hlasování 76 novinářů z pětatřiceti zemí celého světa. Ve třináctileté historii ankety Engine of the Year je to poprvé, kdy v ní zvítězil Ford.
Agregát byl zkonstruován v technických střediscích společnosti Ford v britském Duntonu a německém Merkenichu. Vyrábí se v rumunské Craiově a německém Kolíně nad Rýnem.

1.0 EcoBoost je osazen turbodmychadlem s nízkou setrvačností, které zajišťuje rychlou odezvu na sešlápnutí plynu již od nízkých pístových rychlostí motoru a dokáže se roztočit až na 248 000 ot./min.

K dalším technickým inovacím motoru 1.0 EcoBoost patří:

• sběrné výfukové potrubí odlité přímo do hlavy válců – snižuje teplotu výfukových plynů a umožňuje dosáhnout optimální směsi paliva a vzduchu v širším rozsahu otáček;

• speciální litinový blok motoru – zahřeje se rychleji než obvykle používaný hliníkový, k zahřátí na provozní teplotu spotřebuje asi o 50 procent méně energie;

• oba hlavní řemeny jsou ponořeny v olejové lázni – tišší a účinnější chod motoru;

• namísto obvyklých vyvažovacích hřídelí, které spotřebovávají část výkonu motoru, jsou zde vibrace vznikající v důsledku tříválcové konfigurace potlačovány záměrně „nevyváženým“ setrvačníkem – jeho kmity působí proti kmitům klikové hřídele.

Za první měsíc, kdy byla tato novinka v prodeji, si Focus 1.0 EcoBoost objednalo více než 4 700 zákazníků Fordu. To znamená, že na tříválcový EcoBoost připadla téměř jedna čtvrtina všech objednaných Focusů na devatenácti tradičních evropských trzích.

Ford of Europe plánuje zvýšit roční objem výroby automobilů poháněných úspornými zážehovými motory EcoBoost ze 141 000 v roce 2011 na 480 000 v roce 2015. Společnost předpokládá, že z toho více než 300 000 vozů bude mít pod kapotou právě 1.0 EcoBoost.

„International Engine of the Year“ neboli Mezinárodní motor roku vybírá porota 76 motoristických novinářů z 35 zemí celého světa. Porotci hodnotí chování v běžném provozu, dynamiku, hospodárnost, kultivovanost a úspěšnou aplikaci pokročilých technických řešení. O oblibě litrového EcoBoostu mezi porotci svědčí i skutečnost, že mu udělili o 28 procent více bodů než nejbližšímu soupeři. Dosažené bodové skóre pak bylo vůbec nejvyšší v celé historii ankety.

A jak se na vítězství tohoto motoru díváte vy? Těšíte se na dobu downsizingu, nebo jste zatlačili slzu při vzpomínce na zážehové atmosferické víceválce, které pomalu opouštějí bojiště?"na prvním místě je spokojený čtenář"
1/2
2/2


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist