Multipla, Stilo, nebo malý automat pro manželku?

Dotaz

Dobrý den, řeším dilema jaké zakoupit auto na denní dojíždění do práce cca200km denně(3/4 cesty dálnice) což je ročně tak 50tis km plus tak dalších 10tis za rok na další popojíždění. V současnosti mám Peugeot 307SW 2.0HDI s průměrnou spotřebou 7,1 litrů nafty, ale tento vůz bych asi přenechal manželce. Chtěl bych na denní dojíždění koupit pohodlný a úsporný vůz. Bohužel nemohu za něj dát více než cca 130tis. a jak jsem se díval nejčastěji se nabízí volba FIAT Multipla na zemní plyn (CNG), ale nevím jak jsou tyto auta spolehlivá když už mají většinou najeto více než 120tis. Případně co by jste mne poradili jiného, když bych prodal Peugeot a koupil bych něco dražšího a manželce menší auto s automatem které by chtěla. S pozdravem Pavel Š.
PORADNA, 15.01.09 | 12:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Fiat Multipla, Fiat Stilo

Odpověď

Fiat MultiplaDobrý den,

Vaším dotazem vzniká několik „úkolů“. Prodat Peugeot 307 SW a pořídit nějaký automobil do 130.000 Kč nebo pořídit malý automobil s automatickou převodovkou a za zbytek si pořídit automobil pro sebe.

První věc k zamyšlení je malý automat. Ojetý vůz s automatickou převodovkou se v Čechách špatně hledá, zákazníci vyhledávající automatickou převodovku si auta převážně nakupují jako nová a potom si je ve velké míře nechávají. Je to z toho důvodu, že u nového vozu zaplatí příplatek za automatickou převodovku a při prodeji ojetiny musí ve většině případů spíše zlevnit, a to se nikomu nechce. Navíc se kupující obávají opravy automatické převodovky, která je nákladnější, prodejnost takového auta je tedy nižší. Je to stejné jako s motorem, nevidíme do něj a i když při zkušební jízdě vyzkoušíme všechny režimy jízdy a provedeme zkoušku pod plným zatížením, riziko následné nákladné opravy převodovky s narůstajícími kilometry stoupá. Dá se říci, že klidné spaní bychom mohli mít při kilometrovém nájezdu do cca 100000km, otázkou ale zůstává prokazatelnost najetých kilometrů. Proto bych doporučil v případě volby automatu vybírat z vozů zakoupených v ČR, autentičnost servisní knihy ověřit u dealera a pokud možno absolvovat prohlídku v autorizovaném servisu, nejlépe tam, kde bylo vozidlo zakoupeno. Pokud zde původní majitel navíc pravidelně servisoval, měli by ten automobil znát. Takových vozů je ale opravdu málo.

Při Vašem nájezdu kilometrů se opravdu vyplatí nafta, CNG by bylo vhodné v případě, že budete mít čerpací stanici někde v okolí. Dojezd automobilů s pohonem na CNG není nijak vysoký a čerpacích stanic je nejméně ze všech dostupných možností paliva. Spíše bych tedy doporučil léta osvědčenou naftu. A to platí i u vybrané Multiply. Multipla se dá zakoupit mimo jiné i s motorem 1,9 JTD 77 až 85kW. Tyto motory mají velmi slušnou dynamiku jízdy a dá se říci, že trpí na obvyklé nemoci turbo dieselu. Přesto při slušném zacházení můžou být spolehlivé i nad hranici nájezdu 120000km. Spíše bych se u tohoto automobilu obával následné prodejnosti, tak jak celkem jednoduše prodáte 307 SW tak u Multiply především díky neotřelému designu, neobvyklému šestimístnému uspořádání a velmi futuristicky nadčasovému designu interieru či exterieru můžete mít s následným prodejem problém. Důvod proč se Vám Fiat líbí nesdílí bohužel každý a nejen jako ojetina si musí kupce opravdu hledat. Multipla zkrátka není pro každého. Bližší informace k tomuto modelu najdete v samostatné recenzi (odkaz je pod článkem).

Fiat StiloPokud nemáte pro Multiplu speciální slabost, doporučil bych spíše koupi ne tak nápadného modelu. Multiplu sice nikdo neukradne, ale pokud chcete změnu francouzského komfortu a vybral jste si italský Fiat, doporučil bych stejný motor 1,9 JTD 85kW , který se dodává např. do Fiatu Stilo. Jako ojetina je velmi dostupná a cenově níže než srovnatelné modely od konkurence. V případě 5 ti dvéřového kombi získáte velmi nenápadné, prostorově zajímavé řešení s nízkými provozními náklady (v případě JTD). Dá se sehnat i ve vyšších standartech výbavy a za relativně málo peněz se můžete nechat rozmazlit komfortem. Jízdní vlastnosti jsou průměrné, ale je zde zajímavá cena.

Doporučil bych tedy nechat relativně spolehlivou 307 SW Vaší paní a okolo 130 tis.Kč vybrat Stilo Combi JTD. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že pokud narazíte na pěkný zachovalý kus, může být cena i vyšší, ale to platí u každého ojetého automobilu. Je potřeba pozorně vybírat.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist