Náhrada za Punto do 100 tisíc Kč? Vybrali jsme dva vozy

Cena vozu by se měla pohybovat do 100.000,-. Využití bude jednou týdnědojíždění do jiného města, cca. 140km.
PORADNA, 21.10.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Opel Astra, Mazda 323, Ford Focus

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu s výběrem auta. Cena vozu by se měla pohybovat do 100.000,-. Využití bude jednou týdně dojíždění do jiného města, cca. 140km. Po městě se toho moc nenajezdí. O víkendech na občasné výlety, cca. 150km - 250km. Auto by mělo být co do spolehlivosti nad průměrem. Se spotřebou okolo 6l. Výbava takový dnešní standard - okna v elektrice, posilovač, ABS, klimatizace, centrální zamykání, pokud možno palubní počítač. Na desingnu tolik nezáleží. Momentálně mám Fiat Punto 1.2 16V r.v.2001. Jsem vcelku spokojen. Další auto nemusí být žadný sporťák, ale mohlo by být o něco svižnější a pružnejší než Punto. Z benzínu připadají v úvahu jedině motory 1.3, 1.4 max. 1.6. O naftě kvůli spolehlivosti mě přijdou vhodné jen motory 1.9 TDI, starší Octavie. Nebo se najde ještě jiný " spolehlivý " nafťák?

Děkuji za odpověď, radu. Martin Berousek


Vážený pane Berousku,

Na Váš dotaz lze odpovědět několika různými způsoby, nicméně domnívám se, že nejužitečnější radou bude zvolit jen pár přijatelných konkrétních vozidel než výčet strojů, které lze pro dané účely použít.

Rozeberme si účel použití automobilu. Jednou týdně 140 km a občasný víkendový výlet 150-250 km. Občasný bych si pro svoje usnadnění výběru definoval jako 1x do měsíce a potom raději vezmu hodnotu delší cesty, tedy 250 km. Dostávám se tak k měsíčnímu nájezdu cca 800 km, po přepočtu na rok necelých 10 tisíc km. Jelikož jde převážně o dálkové přesuny, rozhodně bych pro tento účel doporučil automobil minimálně o třídu větší, než je Punto. Punto bych volil pro přepravu po městě nebo pro přesuny z příměstských aglomerací za prací. Nicméně tohle záleží jen na Vaší náročnosti. Stotisícový finanční limit v kombinaci se zvětšením třídy nám pravděpodobně nenabídne výrazné omlazení Vašeho vozového parku, a pokud Vám Punto skutečně vyhovuje, je možná důvod se zamyslet, zda chcete vůz skutečně vyměnit. Koupit jen o pár let novější, avšak stále ojeté auto stejné velikosti nemá velký význam. Nákupem nového vozu si finančně nepolepšíte, a to Vám říkám ze své zkušenosti. Tohle píšu, aby moje rada byla komplexní a zahrnovala všechny alternativy.

Pokud ovšem zjistíte, že Vám Punto úplně nevyhovuje, dovolím si navrhnout pár automobilů, které za stanovenou cenu nabídnou větší karoserii a silnější motor. Zmínil jste naftovou Octávii s 1.9 TDi. Pamatujte, že vozidlo s Vámi definovanými parametry jízd bude více stát, než jezdit a momentální složení motorové nafty má neblahý vliv na palivovou soustavu, pokud je tato dlouhodobě v nečinnosti. Biologická složka obsažená v naftě „pracuje“ a velmi ráda se usazuje v palivovém okruhu. A to jsem pominul hlavní potenciální finanční náročnost servisování několik let starého naftového motoru s nezjištěným kilometrovým proběhem a zacházením. Kupovat ojeté naftové auto s rozměry a původní cenou patřící málem do střední třídy s finančním stropem 100 tisíc si může říkat o nepříjemnosti. Vždyť jen spojka s dvouhmotovým setrvačníkem přijde na 15-20% vytýčené pořizovací částky. Ne, naftu do auta nižší střední za sto tisíc nekupujte. Lákavá spotřeba nedokáže vyvážit rizika. Jedině snad prodej kusu s transparentní historií a pečlivým servisem se může vyplatit, ale takové auto se Vám zase svým stářím prostě nebude líbit. Nicméně pořád je tam ten vliv MĚŘA. Jedinou spolehlivou doporučitelnou naftovou motorizací by byla 1.9 SDi, ale ta dynamika se Vám z přestupu z Punta tedy rozhodně zamlouvat nebude.

OPEL ASTRA G

Opel Astra Z cenově dosažitelných vozů bych začal vozem Opel Astra G, a to s motorem 1.4 16V. Jedna konkrétní varianta se totiž dělala s řetězovým rozvodem, kde potom odpadá starost s výměnou rozvodové sady, která většinou pro 16V motory pod 5 tisíc Kč nejde (spíše 7). Je to verze s motorem označeným Twinport a přesný kód motoru je pak Z14XEP. Astry se tímto motorem začaly osazovat v roce 2004. Jeho základ je u motoru 1.2 16V (Z12XE) a převrtáním vznikla tato čtrnáctistovka. Motor charakterizuje sofistikovaný systém variabilního sání a recirkulace spalin umožňující dosáhnout příznivé spotřeby při výborných parametrech motoru. Jeho parametry jsou 66 kW@5600 rpm a 125Nm@4000 rpm a nízké maximální otáčky prozrazují, že se jedná o nadčtvercový motor (zdvih je větší než vrtání). S tímto konkrétním motorem jsem zkušenost neměl, ale zato jsem měl zkušenost s motorem o generaci starším, který je na krátkou Astru (rozuměj hatchback) naprosto dostačující motorizace a ani Vámi předepsaná spotřeba 6 litrů jej na delších cestách nevyděsí. Samotného mě překvapilo, že lze takový vůz sehnat i z roku 2007. Nicméně jejich nabídka díky požadavku na klimatizaci nijak přehnaná není, takže bude potřeba vybírat a hlavně čekat na ten správný kus. Celkově je Opel Astra G povedeným automobilem. Po rezavějící Astře F se konečně dočkala pozinkované karoserie, která zubu času odolává výrazně déle, avšak ani Astra G není vůči korozi úplně imunní. Viděl jsem exempláře s bublinkami v místě, kde se zadní lem spojuje s nárazníkem. Při obhlídce vozu se proto doporučuji na karoserii zaměřit. Použitá technika je nadprůměrně spolehlivá a běžné spotřební díly jako jsou brzdové kotouče, destičky, spojková sada a podobně jsou za průměrné ceny. Některé autorizované servisy mají zvýhodněný program pro majitele starších vozů, kdy se doslova vyplácí k nim jezdit kupodivu právě s těmi nejstaršími vozy. Momentálně si nevybavuji nějaké typické závady, které by Astru ve větší míře postihovaly, snad jen zlobí display pro ovládání autorádia a palubního počítače. Co se týká motorů, tak znám 2 případy předchozích typů motorů 1.4, u kterých bylo nutné ve 100 tkm vyměnit těsnění pod hlavou. Tohoto motoru by se to týkat nemělo. Motor 1.6 16V s označením X16XEL trpěl nadměrnou spotřebou oleje, takže tomu se vyhněte. Pokud byste chtěl větší dynamiku, tak lze zvolit pohon Z16XEP, což je 1.6 Twinport. Nicméně při bližším ohledání jsem zjistil, že má rozvodový řemen, což přinese dodatečné výdaje. Opel Astra G je vozidlem, o kterém rozhodně můžete uvažovat, a které umí splnit všechny Vaše požadavky. Má celkem nadčasový design a sází na jednoduchou, ale spolehlivou techniku. V NCAP testech dosáhla Astra z roku 2004 na 5 * celkem 34 bodů, což je vynikající výsledek.

FORD FOCUS I

Ford FocusDalší alternativou cenově dostupného automobilu je evergreen Ford Focus. Zde bych se soustředil na jeho motor 1.6 16V s parametry 74kW@6000 rpm a točivým momentem 145@4000 rpm (též nadčtvercový), který je snad nejlepší kombinací dynamiky, spotřeby a spolehlivosti. V prvé řadě Vás ovšem musím připravit na fakt, že si s omlazením vozového parku pomůžete doslova o pár let, zatímco u Astry omlazení o 5 let vůči Puntu nebyl problém. Nicméně ani Ford Focus z roku 2003 nemusí být špatnou volbou, hlavně bude záležet na pečlivosti předchozího majitele. U Focuse nelze nezmínit velmi netradiční pojetí přístrojové desky, jejíž vzhled nemusí padnout do oka každému, ale pokud se člověk spíše ohlíží na technické parametry, tak z ojetin kolem ceny 100 tisíc je benzínový Focus sázka na jistotu. U tohoto motoru s kódy FYDA FYDD, FYDH je použit rozvodový řemen a jedině v případě, že si budete jistý servisní historií, se držte předepsaného intervalu pro výměnu. Ve všech ostatních případech jej nechte vyměnit. To Vám bohužel navýší pořizovací náklady, takže je s tím třeba počítat. Pokud vůz nakoupíte u autorizovaného servisu, dostanete pravděpodobně roční záruku, což Vám může ulehčit a výdaj uskutečníte až před ukončením záruční doby. Také si úplně nejsem jist, zda se Vám podaří jezdit za 6 litrů, ale při Vašem nájezdu se litrový rozdíl spotřeby za rok projeví 3500 Kč, což nakonec není žádná závratná částka. Jednoznačně nejlépe se dá hodnotit podvozek, jako tradičně u většiny vozů s modrým oválem. Možná někdo namítne, že nemá auto na závodění, ale dobrý podvozek dokáže odfiltrovat i drobné chyby řidiče, což mnohdy zachrání plechy a může i život. Astra na tom není tak dobře, i když s pouhou vlečnou nápravou nedosahuje vůbec špatných výsledků. Astra na mě působila ovšem podvozkově pohodlnějším dojmem. Ve Focusu jsem věděl o každé spáře. U běžných opotřebitelných dílů jsou ceny příznivé a velmi často se originální díl od aftermarketového liší v řádu jednotlivých procent, a to pozor, na obě strany. Co se týká samotného zpracování Focusu, tak bohužel musím konstatovat, že je na něm vidět, že se na nákladech šetřilo. Mnozí se budou zlobit, že tohle zmíním, ale například zabouchnutí dveří doprovází doslova laciný zvuk. I na spodku dveří lze na lemu nalézt počínající korozi i přes pozinkování karoserie. Bohužel s cenou dosáhnete pouze na I. generaci Focusu, který v NCAP testech dosáhl „pouze“ na 4 * celkem 25 bodů. Dají se nalézt určitě i exempláře Focusu II, avšak budou buď po druhém majiteli nebo budou mít nějakou blíže nespecifikovanou vadu (velký nájezd, nebo absence servisní knihy)

Jsou i další vozy, se kterými pravděpodobně neuděláte krok vedle, jako je například Mazda 323 s motorem 1.6 16V, ale i tam, jako je tomu v případě Focusu, se velké omlazení za předepsaný finanční limit konat nebude. I pohon rozvodů bude nutné po nákupu vyměnit. Mazda se odvděčí sportovními ambicemi a solidní spolehlivostí. Bohužel i u ní je nutné počítat s korozí karoserie. Navíc je jejich nabídka velmi mizivá.

Co dodat závěrem? Vím, že existuje mnoho možností, a že oba vozy spíše patří k těm konzervativním, avšak s oběma značkami jsem v udělal velmi dobrou zkušenost, a proto se je nebojím doporučit.

Technické parametry:

VýrobceOpelFord

Model

 

Astra G (Classic II)

 

Focus I

 
Motor 1.4 16V Twinport (X14XEP)1.6 16V ZETEC (FYDA)

Výkon/Točivý moment (kW/Nm)

 
66@5600/125@4000 74@6000/145@4000
Zrychlení 0 - 100 km/h (s)13,611,0

Průměrná spotřeba (l/100km)

 

6,1

 

6,8

 
Délka (mm)41114174
Šířka (mm)17091702
Rozvor náprav (mm)26052615
Objem nádrže (l)5255
Objem zavazadelníku (l)370350Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist