Nejlevnější auto za 46 tisíc korun je na světě

Indický miliardář Ratan Tata včera s velkými fanfárami ukázal světu auto, kvůli němuž prý jeho inženýři ze sebe vydali v posledních čtyřech letech úplně všechno.
AKTUALITY, 14.01.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

TATA Nano"Říkali, že je to nemožné. Říkali, že to nedokážeme. Ale hleďte. My nemáme studii. My nemáme prototyp. My máme první skutečně lidový automobil, který míří na trh. Jmenuje se Tata Nano a skutečně bude stát jen sto tisíc rupií, necelé dva tisíce eur. Ročně jich budeme vyrábět půl milionu," řekl.

Vozítko jménem Nano má miliardovou Indii přenést do automobilového věku. Stojí méně, než si zatím kdokoli uměl představit: sto tisíc rupií, tedy 46 tisíc korun.
Ložiska kol sice vydrží jízdu jen do 70 km/h a místo kovových šroubů jsou na některých spojích použity plasty a lepidlo. Obsah motoru je menší než 0,7 litru, auto nemá rádio, posilovač řízení ani klimatizaci. Vůz připomíná vajíčko, vnitřek je co nejvíc nafouknutý. Podle tvrzení firmy se do čtyřdveřového auta vejde pět lidí. Kufr je velmi malý, stěží se do něj vejdou aktovky posádky. Kritici zpochybňují jeho bezpečnostní prvky a při masovém prodeji se bojí velkého znečištění ovzduší.

Ovšem hodnotit nejlevnější sériové auto očima bohatého světa je podle Ratana Taty chyba. Všechny připomínky je třeba nechat stranou v zájmu pokroku. "Když jsem pozoroval rodiny, jak jezdí na motorkách - táta řídí, mladší dítě stojí před ním, za ním sedí manželka a drží miminko - říkal jsem si, jestli by se pro takovou rodinu nenašel jiný, bezpečnější a dostupný způsob dopravy do každého počasí," prohlásil Tata včera při slavnostní premiéře na autosalonu v Dillí.

Tata - mimochodem pravděpodobný kupec slavných britských značek Jaguar a Land Rover - se chce připravit na růst konzumu v druhé nejlidnatější zemi světa. Do deseti let by Indové měli kupovat pětkrát víc aut než nyní.

"Myslím, že se nám podařilo vytvořit tu správnou atmosféru očekávání. Jako když lidé čekají na nového Harryho Pottera. To je výborný základ pro prodej," prohlásil Imtiaz Baktoo z firmy Tata.

Tata Nano jde na trh, ale na záda mu už dýchá konkurence. Ve skleněném hranolu, který dominuje výstavnímu stánku indické značky Bajaj v hale číslo 2, se otáčí prototyp podobného auta. Jde o první čtyřkolové vozidlo této značky a má stát také jen sto tisíc rupií. Společnost Bajaj Auto je největším indickým výrobcem motocyklů a trojkolek. Loni vyrobila 2,38 milionu motocyklů a 320 tisíc trojkolek, utržila za ně v přepočtu 2,9 miliardy eur a dosáhla čistého zisku 220 milionů eur. Čtyřkolové auto, které zatím nemá název - stejně jako vozu Tata Nano se mu v Indii říká "RS1 lakh", což znamená "sto tisíc rupií" - chce Bajaj Auto uvést na trh za dva až čtyři roky.

Autor: iHNED
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist