Neodborně opravený vůz může být při nehodě nebezpečný

Nezávislý test německého Institutu pro motorová vozidla (KTI) prokázal, že nedodržování technologických standardů při opravě vozu může mít za následek i smrt členů posádky havarovaného vozu.
NAŠE TÉMA, 25.06.13 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Jak velký vliv má respektování výrobcem vozu definovaných servisních postupů na celkovou bezpečnost automobilu ukazuje dvojice vozů Volkswagen Passat Variant, které prošly nezávislým testem německého Institutu pro motorová vozidla. KTI podrobil dva vozy značky Volkswagen zkoušce, kdy obě auta dvakrát po sobě prošla bočními nárazovými testy v souladu s metodikou
uznávaných nárazových testů Euro NCAP. Hlavní síla nárazu mířila především na středový sloupek B.

Dva páry crashtestů byly vždy shodné, jiná však byla technologie opravy aut po první sérii nárazů. Jeden vůz byl totiž opraven podle aktuálních standardů výrobce pro daný model, zatímco druhý Passat podle starší technologie. Na první pohled rozdíly ve výsledku opravy obou vozů nebyly zřejmé. Ukázaly se až při opakovaném crashtestu.

Passat opravený podle současných standardů i po druhém nárazu dokázal posádku ochránit prakticky stejně, jako po nárazu prvním (zejména díky kompletně vyměněnému B sloupku). U druhého auta byly patrné očividné rozdíly. Dnes již překonaná technologie svařování a užití neaktuálních pracovních postupů měly za následek větší deformace bočního sloupku, nesprávnou funkci bočních airbagů a nefunkční aktivaci airbagu hlavového. Celá část boční karoserie se oproti správným postupem opravenému vozu navíc směrem do interiéru, tedy blíže ke spolujezdci, posunula až o šest
centimetrů.

Neodborná oprava může mít negativní vliv na následující aspekty: tuhost a deformační chování karoserie, aktivní/pasivní bezpečnost, náklady při vyplácení pojistného plnění na škodách na zdraví a majetku, záruku na práci a garanci na lak a prorezivění.

Otázkou však zůstává: skutečně autorizované servisy dodržují při opravách předepsaný technologický postup? Myslíte si, že bezpečnost vozu opraveného starší technologií je tak značně snížena? Podělte se s námi o vaše názory v diskusi pod článkem.

"na prvním místě je spokojený čtenář"
1/2
2/2


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist