Nissan X-Trail 2.2 dCi Columbia

Nissan X-Trail 2.2 dCi Columbia (vyroben 12/2006) jsem si koupil letos v lednu v rámci akcí Nissanu, kdy bylo možno toto auto získat s velikou slevou. Importér se tak zbavoval zásob starší verze před uvedením nového modelu.
RECENZE UŽIVATELŮ, 12.11.07 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Nissan X-Trail
Značka:Nissan
Model:Ostatní
Typ:X-Trail 2.2 dCi Columbia
Karoserie:kombi, VAN, MPV, SUV
Obsah motoru:2200
Palivo:nafta
Rok výroby:12/2006
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:0
Najeto km nyní:13 000
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:10 měsíců
Průměrná spotřeba:9-11 l/100 km
Předchozí vozidlo:Škoda Felicia

Přístrojový štít uprostřed palubní desky každého na první pohled udiví, ale je to opravdu moc šikovné. Když chci mačkat knoflík přepínače funkce displejíku (čas/teploměr/denní tachometr), nemusím šmátrat kdesi za volantem. Spolujezdec dobře vidí na tachometr a ostatní budíky. Zato výrazně postrádám kontrolku potkávacích světlometů, kterou nissan (jako mnoho jiných japonských vozů) nemá. Takto nemohu pohledem zkontrolovat, jestli jsem rozsvítil světla. Kontrolku mají jen dálková světla.
Volant je dost veliký a vzhledem k velice dobře fungujícímu posilovači, kdy lze jedním prstem zatáčet přední kola i u stojícího auta, by bohatě stačil menší. Vyřešil jsem to tak, že jsem si na volant namontoval 'kouli'. Nevím, jestli je to povolené, ale je to výborná věc. Levou rukou pomocí koule řídím, pravou řadím. Jen mi chybí 3. chapadlo na ovládání blinkrů.
Vyloženě neergonomické je ovládání vnějších zrcátek a sklonu předních reflektorů někde vlevo v hloubce na palubní desce - kousek od místa, kde skoro všechna auta (i x-trail) mají páčku pro otvírání přední kapoty. Zkuste si tu páčku nahmatat za jízdy a uvidíte, jak výborně se za jízdy mění nastavení zrcátek.
Koupil jsem si nejlevnější výbavu, která nemá mlhovky, střešní lyžiny s přídavnými dálkovými světlomety a loketní opěrku uprostřed mezi sedadly, ani vestavěnou navigaci. Skoro vše si lze opatřit dodatečně a levněji než originál. Jak jsem si ověřil v autosalonu, 'loketní opěrka' je jen předražený přídavný kastlík, její přední hrana je totiž až za loketním kloubem průměrně velkého Evropana, který drží volant. Víc dopředu ji dát nelze, protože pak by byla páka ruční brzdy schovaná pod opěrkou.
Ovládání tempomatu a rádia na volantu mi velice vyhovuje. Prakticky ani nevím, kde se na rádiu reguluje hlasitost, přepínání stanic apod. - používám stále jen ovládání z volantu. Můj exemplář auta má jednodušší autorádio značky Siemens (výška 1 unit) s CD přehrávačem. Reproduktory vydávaly až drnčivé nepřirozené zvuky, což ale mělo jednoduchou příčinu - autorádio má při montáži nastaveno zvýraznění hloubek na maximum. Stačilo hloubky nastavit na 'střední hodnotu' nebo naopak trochu potlačit a bylo po drnčení. Nemá cenu si do auta kupovat bůhvíjaké HIFI, hluková hladina při rychlé jízdě na dálnici je stejně dost vysoká a o žádné vyžívání se v hudbě tu už nejde.
Ovládání klimatizace apod. je pohodlné, ale 'přechytřelé'. Snaží se myslet za řidiče, takže mu pořád vnucuje své názory. Např. je známo, že když v zimě vlezete do promrzlého vozu, kterému se pořád vytváří jinovatka na vnitřní straně skel, je nejlepší na chvíli pustit intenzivní chlazení. Klimatizace vzduch uvniř vozu vysuší, mezitím se motor zahřeje a je možno přejít na režim topení. Pokud ale nastavíte chlazení a regulátor směru vzduchu nastavíte tak, že byť i částečně vzduch směřuje na přední sklo, chlazení se vypne (aniž by se cokoliv signalizovalo kontrolkami). Tuto 'vychytávku', kterou vymyslela bůhvíjaká hlava skopová, zjistíte až studiem manuálu. Je to nepříjemné i v létě - je vám v kabině horko, ale nechcete si ledový vzduch z klimatizace pouštět proti hlavě nebo na nohy? Nastavíte ho tedy směrem na sklo - a chlazení nefunguje.
Ke klimatizaci ještě jedna drobnost. Pokud v létě běží, z pod motoru začne odkapávat vodní kondenzát - v ose vozidla. Voda kape přímo na výfukové potrubí. Asi se má na něm odpařovat, ale při intenzivním chlazení to nestíhá a po zastavení se pod autem tvoří loužička. Když jsem ji našel poprvé, hodně ve mě hrklo - ale byla to fakt jen kondenzovaná voda. Iluze utíkající provozní kapaliny je ale natolik výrazná, že při popojíždění v koloně v Praze mě už několikrát okolní řidiči upozorňovali, že 'ze mě něco teče'. Tekoucí voda má ještě jeden efekt - ačkoliv výfukové potrubí po ujetí 13 000 km ještě stříbřitě září, v místě tekoucího kondenzátu je už rezavé.
Klimatizace si taky sama občas zasáhne do toho, zda bude vzduch nasáván zvenku, nebo cirkulovat uvniř vozu. Jedete za těžkým náklaďákem v koloně, pohnete knoflíkem klimatizace a teprve smrad vás upozorní na to, že klimačka si sama zapnula nasávání vzduchu zvenku.
Přední maska se mi esteticky líbí, auto má vzhled 'dobráckého autíčka'. Všechny běžně prodávané chromované přední rámy pro SUV vytváří u x-trailu designovou disharmonii, jinak řečeno - vyloženě mu nesluší. Musel by se vymyslet rám tvarovaný jinak, což se asi nikomu vzhledem k velmi malému počtu potenciálních zájemců nevyplatí. Proto radši žádný rám než škaredý. Zajímavé jsou malé kulaté reflektorky jako součást hlavních světlometů, plnící funkci parkovaček. Jsou totiž velice hezky vidět pro protijedoucí auto a podle mého názoru by to byla ideální světla pro denní svícení. Bohužel jsou od vnějšího obrysu vozidla dál než ve vyhlášce max. povolených 40 cm (je to tak-tak 40 cm od vnějšího okraje předku vozidla, ale nárazníky a vyčnívající oblouky blatníků jsou ještě dál).
Kufr má rovnou nakládací hranu. Pod deskou je plnohodnotná rezerva, pár drobností a spousta balastního polystyrénu. Ten největší, kolem rezervy, jsem vyndal a do prostoru jsem uložil spoustu věcí, které jsem zvyklý vozit s sebou. Viditelný kufr tak zůstává zcela prázdný. Originální provedení s balastním polystyrénem je zbytečné plýtvání místa, což zřejmě pochopil i výrobce a v inovaci 2007 tu udělal zásuvky pro ukládání věcí. Dokoupil jsem si originální přídavné střešní nosníky, které se skládají ze 4 patek a 2 příčníků. I tyto díly se do skrytých částí kufru vešly, takže mám ve voze trvale k dispozici i střešní nosič. Auto je proto 'vždy připraveno' i na nepředvídané.
Nejsem žádný specialista na auta, takže nemám připomínky k motoru nebo jízdním vlastnostem. Za velice příjemné a uklidňující považuji opravdu dobrou účinnost brzd. Jenom převodovka mi ne zcela vyhovuje. Konkrétně - při řazení mezi 2. až 5. stupněm znamená přechod na vyšší stupeň pokles otáčet cca o 500. Až do silniční rychlosti se proto dají pořád udržovat otáčky mezi 2-2,5 tisíc, motor má výborný tah a je tichý, prostě pohodička. Ale přechod z 5. na 6. znamená pokles už jen asi 200 otáček/min. Při dálničních 130 km/h a zařazené 6 motor už točí zcela zbytečných 3 000 ot./min, ačkoliv by pro udržování této rychlosti bohatě vyhovovalo i jen 2 000 ot./min.

Vlastníte vůz značky Nissan? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!


I při vysoké stavbě auta x-trail v pohodě jede 160-180 km/h, ovšem za cenu hodně vysokých otáček motoru -> zbytečný hluk a spotřeba. Kdybych tedy mohl, zásadně bych změnil převod 6 tak, aby při 130 km/h byly otáčky někde kolem 2 000. Reálné převodové stupně x-trailu způsobují, že skoro nepoužívám 5 a při jízdě mimo město řadím ze 4 rovnou na 6. Tempomat funguje v rozsahu 40-160 km/h.
Nejsem žádný jezdec 'na spotřebu', naopak mám rád jízdu dynamickou, a proto moje spotřeba zdaleka nedosahuje knižních hodnot. V praxi jezdím za 9-11 l nafty na 100 km (vrchol byl 11,6 l čistě po zimní Praze). Absolvoval jsem i delší cestu po německých dálnicích, kde jsem samozřejmě využíval sílu auta a jezdil výše zmíněných 160 i víc, a i pak mi vyšla spotřeba přes 9 litrů. Své asi tehdy udělala stále naplno běžící klimatizace, cesta proběhla v době veder. Tedy můj závěr ohledně spotřeby - město nebo dálnice, léto nebo zima, pořád jezdím alespoň za 9 litrů.

KladyZápory
robustnost nevhodně zpřevodovaná 6ka
spolehlivost hluk od motoru
stabilní v zatáčkách i při velmi rychlé jízdě neergonomické umístění některých ovladačů a opěrek
velice účinné brzdy použité plasty se snadno poškrábou
pohodlné sezení i při dlouhých cestách ceny náhr. dílů (orig. přední sklo za skoro 40 000 Kč, neoriginální stálo 6 000 Kč)

Spolehlivost
5
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
5
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi anohodnocení
brzdy
5
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
5
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
4
pružnost motoru
4
řazení
2
řízení
4
sedadla
5
spotřeba
2
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.07
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/1


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist