Nissan X-Trail Columbia 2.2dCi - test spotřeby

Produkce automobilky Nissan tvoří ze značné části terénní automobily. Dnes se podíváme na SUVečko odvozené od Patrola. Model nazvaný X-trail se už nějaký ten rok prodává. A jak umí být úsporný se dozvíte z dnešního testu spotřeby.
TESTY, 18.12.06 | 00:00
hodnocení článku 4.8 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Nissan X-Trail

NISSAN X-TRAIL ColumbiaHlad po vozech kategorie SUV je stále značný. Nenápadná Nissan X-trail se už prodává pěknou řádku let. V roce 2004 prošel omlazením a stále se prodává. Nás zajímalo jaké náklady na palivo můžeme očekávat u vozu odvozeného z terénního Patrolu má skvělé renomé. Do redakce k redakčnímu testu dorazila užitková verze vybavená dvoulitrovým vznětovým motorem 2.2 dCi s výkonem rovných 100 kW a točivým momentem vrcholícím hodnotou 314 Nm při 2000 otáčkách. X-trail je s tímto motorem vybaven šestistupňovou manuální převodovkou, která zajisté přispívá k příznivým hodnotám spotřeby.

Základní technické údaje:

objem motoru (ccm)

2184

 
maximální výkon (kW / ot./min.)

100 / 3600

 
točivý moment (Nm. / ot./min.)

314 / 2000

 
délka (mm)

4455

 
šířka (mm)

1765

 
výška (mm)

1750

 
rozvor (mm)

2625

 
pohotovostní hmotnost (kg)

1525 - 1650

 
zrychlení 0-100 (s)

11,5

 
maximální rychlost (km/h)

180

 
objem palivové nádrže (l)

60

 
objem zavazadlového prostoru (l)

350 - 1841

 

NISSAN X-TRAIL ColumbiaPodmínky testu: Ve voze cestoval pouze řidič a spolujezdec. Teplota vzduchu se pohybovala v rozmezí 2-4°C a doprava v hlavním městě byla celkem plynulá. Během testu vydatně pršelo a vozovky byly mimo město místy kluzké díky rozježděné hlíně z polí. Mimo obec panovala slabá hustota provozu. Vůz měl v době testu najeto mírně 10 tisíc kilometrů a tankovaným palivem byla motorová nafta. Takování probíhalo u stejného stojanu na stejné čerpací stanice, vždy až po okraj nádrže.

TIP: TEST SPOTŘEBY - Lexus IS220d

NISSAN X-TRAIL Columbia - intPopis trasy: trasa začíná u čerpací stanice na Plzeňské ulici směrem do centra. Po úplném dotankování palivové nádrže trasa pokračuje cca 500 metrů dále směrem do centra, kde na světelné křižovatce zahybám doprava do Jinonické ulice. Následuje Klikatá, Karlštejnská, Řeporyjská. To se již dostávám na Jeremiášovou ulici, ze které zanedlouho odbočuji ulicí Smíchovská do městské části Řeporyje. Odtud "frčím" Dalejskou pod železniční viadukt směrem na obec Zadní Kopanina před kterou se odbočuji prudce doprava a směřuji na Ořech. Následuje Chýnice, Kuchař, Vysoký Újezd, Lužce a konečně v Loděnicích najíždím na dálnici D5 po které pokračuji až na samý konec, kde sjíždím Bucharovou ulicí zpět do Motola na Plzeňskou a posléze končím na místě výjezdu.

Celý okruh měří 47,8 km. Podíl dálnice, obce a komunikace mimo obec je vždy zastoupen přibližně třetinovým podílem.

TIP: TEST SPOTŘEBY - Škoda Octavia combi 4x4 2.0 FSI

NISSAN X-TRAIL Columbia - tankováníOkruh I. aneb pomalá jízda na spotřebu: - po dotankování nádrže po samé hrdlo vyrážím od čerpací stanice městem až na samý okraj se zapnutým pohonem pouze předních kol. Brzkou ranní hodinu (cca 6.00 hod.) doprovází teplota těsně nad bodem mrazu. Jinovatka pokrývá auta zaparkovaná kolem silnice. Jízda po pár metrem přestává být pohodová. Díky mrholení, které se změnilo v déšť, není přes čelní sklo dostatečný výhled. Stírače zanechávají menalé šmouhy na skle což komplikuje výhled vpřed. V klikatých uličkách na zvlněném povrchu komunikace několikrát zasahuje stabilizační systém, a proto jedu pomaleji než dovoluje dopravní značení. Mimo obec vyjíždím z vedlejší na hlavní a přední kola na zablácené vozovce nejsou schopny přenést veškerou sílu a protáčejí se. Test jsem chtěl dokončit pouze s poháněnou přední nápravou, přesto otočným knoflíkem volím "AUTO" pohon, kdy elektronika plynule rozděluje výkon mezi obě nápravy. Po zbytek trasy pouze párkrát zabliká kontrolka stabilizace, ale k prokluzu kol už nedochází. Celou trasu zajíždím za 56 minut.

Nissan X-Trail

 

průměrná spotřeba na 100 km dle PP (l)

 

cena paliva na 100 km (Kč)

 
okruh I.

7,45

 

207,85

 
okruh II.

11,79

 

328,95

 
rozdíl:

- 4,34

 

-121,10

 

NISSAN X-TRAIL Columbia jizdakruh II. - pozor, klouže to: po dotankování usedám opět za volant a vyrážím na druhé kolečko. Tentokrát s maximálním využíváním výkonostního potencionálu motoru. Rozdělení výkonu opět nechávám na elektronice pro bezpečnost. Na semaforech se snažím svižně zrychlovat. Jednička slouží pouze pro rozjezd, a proto vždy hned řadím dvojku, trojku. Odstupňování jednotlivých rychlostí je díky šestému rychlostnímu stupni položeno celkem níže, a tak i na pětku lze jet padesát. Sedmá hodina ranní již minula a provoz v hlavním městě houstne. Většina aut jezdí proti, a tak podmínky jsou stejné jako v prvním okruhu zajetém cca před hodinou. Teplota vzduchu vyskočila na 4°C a tak mimo obec zrychluji což je doprovázeno znatelným hlukem. Za houpavého doprovodu svištím mezi polemi stovkou a často musím kvůli protijedoucím nákladním vozu brzdit a uhýbat na samou krajinici vozovky. Viditelnost snižuje šero spolu s pokračujícím deštěm, a proto dávám maximální pozor na chodce. Po nájezdu na dálnici zrychluji na stotřicet. Okruh dokončuji za 43 minut.

TIP: TEST SPOTŘEBY: Ford S-max TDCi

Upozornění: Testovaný vůz nebyl vybaven palubním počítačem, proto dnes nebudu porovnávat naměřené hodnoty s palubním počítačem ani údaji od výrobce.

NISSAN X-TRAIL Columbia - zezhoraZávěr: Tento vznětový motor poskytuje X-Trailu dostatečnou dynamiku a sílu pro pohyb v terénu, který však snižují silniční pneumatiky. První naměřená hodnota odpovídá běžnému silničnímu provozu a cestovní tempu v rámci povolených rychlostních limitů. Pokud se vyvarujete zbytečného vytáčení motoru a budete využívat slušnou setrvačnost díky vyšší hmotnosti, lze jezdit i s tímo SUV celkem úsporně. Šestý rychlostní stupeň na dálnici dovoluje dosáhnout pohádkové spotřeby.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/23
2/23
3/23
4/23
5/23
6/23
7/23
8/23
9/23
10/23
11/23
12/23
13/23
14/23
15/23
16/23
17/23
18/23
19/23
20/23
21/23
22/23
23/23


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist