Nová Octavia Combi - první živé dojmy

Dlouho očekávaná praktická verze českého bestselleru se dočkala oficiálního představení na tradičním místě škodováckých premiér. Jaké jsou naše první dojmy?
NOVÉ MODELY, 05.03.13 | 15:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Škoda Octavia Combi 2013Stalo se již tradicí, že v případě praktických provedení karoserie si erbovní automobilka národa chatařů a chalupářů dává zvláště záležet na výsledném produktu a „kombík“ tak nakonec často nabídne líbivější ztvárnění zevnějšku než výchozí model. Obzvláště patrné je to v případě vlajkového Superbu, ačkoli i linie druhé generace novodobé „oktávky“ nepostrádaly patřičně elegantní parametry. Nejnovější Octavia jde v tomto směru ještě dál. Stejně jako pro Rapid, také pro ni platí určitá „druhoplánovost“ při charakterizování jejího designu. Jednoduše řečeno, osobní setkání vyznívá výrazně pozitivněji než strohé linky na fotkách stříbrného provedení. Mezigenerační skok je každopádně víc než zřetelný, a to jak po stránce rozměrů, tak i celkového vyznění modelu. To je nyní výrazně luxusnější a spíše než dobrácký „stejšn“ české rodiny, případně dopravní prostředek snaživého nižšího manažera, teď „kombík“ vyhlíží jako alternativa k mnohem luxusnějším značkám. Octavia sice formálně stále patří do nižší střední třídy, realita ale i díky důrazu na detaily míří o patro výš.

Škoda Octavia Combi 2013Pro design z dílny Jozefa Kabaně jsou typické jednoduché nadčasové linie, preciznost a díky výrazně prodlouženému rozvoru (o 11 cm) také nebývale harmonické proporce. Zatímco přední část vozu je logicky identická s přídí liftbacku, silueta a záď jsou odlišné. Třetí generace je tak o 90 mm delší než její předchůdce. Délkou a šířkou je kombi identické s liftbackem, výškou 1 465 mm jej však o 4 mm překonává. Ve srovnání s předchůdcem (zejména po faceliftu) vypadá z boku nový kombík navzdory větším rozměrům výrazně kompaktněji a nechybí mu i cosi, co by se dalo zvát sportovním švihem. Uzavřená, ostře řezaná boční grafika je zvýrazněna vysokou linií oken. Směrem dozadu boční linie jemně klesá, zadní skupinové svítilny zasahují hlouběji do boku vozu. Čistě uspořádaná je i záď. Právě „kufrová“ část nového Combi mi při přímém setkání připomněla podobné partie „céčkového“ Mercedesu. Mimochodem, když už jsme u zevnějšku, zdaleka nejfotogeničtěji vyhlíží nová škodovka v klasickém červeném odstínu a nikoliv v protežované a zároveň zbytečně nenápadné stříbrné.

Škoda Octavia Combi 2013Podstatně zvětšené vnější rozměry mají i v případě oktaváckého “kombíku“ blahodárný vliv na pohodlí cestujících, jehož vysoká úroveň se stejně jako přístrojové vybavení neliší od výchozího liftbacku. Co ale u nového Combi logicky stojí za pozornost, je samotný zavazadelník. Jeho objem se oproti předchozímu modelu zvětšil o pět litrů na 610 litrů. V porovnání s třetí generací liftbacku (590 l) je to pak o 20 litrů více. Po sklopení opěradel zadních sedadel vůz odveze dokonce až 1 740 litrů (dosud: 1 655 litrů). Zadní opěradlo lze přitom pohodlně sklopit pomocí páčky v zavazadlovém prostoru. Se sklopeným opěradlem sedadla spolujezdce je dokonce možno přepravovat předměty do délky 2,92 metru. Práh zavazadelníku je ve výšce 631 mm, o 6 mm níž nad vozovkou než dosud. Premiéru ve voze Škoda má variabilní mezipodlaha zavazadlového prostoru. Její pomocí lze zavazadlový prostor rozdělit na různě velké a různě hluboké části. Novinkou je odkládací kapsa na kabát pod roletovým krytem Škoda Octavia Combi 2013zavazadlového prostoru. Roletku zavazadlového prostoru lze elegantně vyjmout a uložit pod mezipodlahu. Jako součást standardní výbavy jsou v zavazadlovém prostoru čtyři sklopné háčky na zavěšení nákupních tašek, nechybí ani dvě lampičky a 12 V zásuvka. Novinkou jsou také takzvané upevňovací Cargo elementy, s jejichž pomocí lze v zavazadlovém prostoru bezpečně zafixovat například kartony a krabice. Také posádka v nové generaci Octavie Combi si může užívat chytré novinky, kterou zaujal již liftback: do držáku multimediálních zařízení ve středovém panelu lze umístit mobilní telefon nebo iPod. V odkládacích kapsách ve výplních dveří jsou k dispozici nádoby na odpadky. Držáky nápojů se postarají až o osm lahví. Ve víčku palivové nádrže se jako součást sériové výbavy nachází škrabka na led, zatímco reflexní vesta má své místo ve speciálním držáku pod sedadlem řidiče.

Škoda Octavia Combi 2013Široká paleta motorů sahá od pohonné jednotky 1.2 TSI/63 kW až po špičkovou motorizaci 1.8 TSI o výkonu 132 kW. S výjimkou základních verzí jsou pro země Evropské unie všechny motory vybaveny systémem Start-Stop a rekuperací. Vedle ekologické varianty GreenLine s motorem 1.6 TDI/81 kW plánuje Škoda pro model Octavia Combi také pohon na zemní plyn (CNG).

Tři agregáty (1.8 TSI/132 kW; 1.6 TDI/77 kW; 2.0 TDI/110 kW) jsou dodávány také se zdokonaleným pohonem všech kol v modelu Škoda Octavia Combi 4×4. Systém pohonu pracuje s mezinápravovou spojkou Haldex páté generace. V porovnání s doposud používaným systémem je spojka Haldex 5. generace o 1,4 kg lehčí. Obejde se bez tlakového zásobníku a její reakční doba se pohybuje v řádech milisekund.

Škoda Octavia Combi 2013Potěšující je rovněž startovací cenovka novinky, když nejlevnější provedení 1.2 TSI/63 kW Active pořídíte už za 364.900 Kč. Nejde přitom o žádné holátko – ve standardu dostanete stabilizační systém včetně multikolizní brzdy, sedm airbagů včetně kolenního pro řidiče a úchyty dětských sedaček Isofix na krajních místech vzadu. Dále je tu třeba palubní počítač, autorádio Blues s přípojkou USB nebo vyhřívaná zpětná zrcátka a zadní stírač.1/28
2/28
3/28
4/28
5/28
6/28
7/28
8/28
9/28
10/28
11/28
12/28
13/28
14/28
15/28
16/28
17/28
18/28
19/28
20/28
21/28
22/28
23/28
24/28
25/28
26/28
27/28
28/28


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist