Nová Škoda Octavia - co nabízí novinka z Mladé Boleslavi?

Škoda včera oficiálně představila Octavii třetí generace. Pojďme se podívat na fakta.
NOVÉ MODELY, 12.12.12 | 08:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Pokud začneme vnitřním prostorem, sympatická je délka interiéru měřená od pedálové skupiny po zadní opěradlo (1 782 mm), prostor pro kolena je 73 mm a hlavu 980 mm pro cestující na zadních sedadlech. Nejlepší hodnotu ve své třídě vykazuje zavazadlový prostor (590 l). Nárůst prostornosti je patrný v přímém porovnání s druhou generací. Vůz narostl do délky a do šířky: nový model je o 90 mm delší a o 45 mm širší. Zvětšilo se místo nad hlavou vpředu (+ 8 mm), šířka ve výši loktů vpředu (+ 39 mm) i šířka ve výši loktů vzadu (+ 26 mm). Současně o 108 mm vzrostl rozvor, což zlepšilo nabídku místa na zadních sedadlech v podélném směru.

Bezpečnost
Nabídka bezpečnostních systémů zahrnuje Front Assistant s funkcí nouzového brzdění, Lane Assistant udržující vůz v jízdním pruhu, multikolizní brzdu s automatickým zásahem brzd při nehodě, Crew Protect Assistant připravující prostor posádky na potenciální nehodu, Driver Activity Assistant rozpoznávající únavu řidiče nebo aktivní kapotu pro ochranu chodců.
Ochranu řidiče a posádky v případě nehody zajistí paket prvků pasivní bezpečnosti. Patří mezi ně nejen struktura karoserie s nízkou hmotností a vysokou pevností, ale také až devět airbagů v kombinaci s tříbodovými bezpečnostními pásy s předpínači vpředu. Poprvé se v řadě Octavia objevuje kolenní airbag řidiče (standard pro země EU) a boční airbagy vzadu.

Motorizace
Celkem jsou k dispozici čtyři benzinové motory TSI a čtyři naftové jednotky TDI se vstřikováním common rail. Později se počítá s nasazením pohonu na stlačený zemní plyn (CNG). S výjimkou základní benzinové a naftové motorizace jsou všechny agregáty k dispozici ve variantě Green tec se systémem Start-Stop a rekuperací. Motorová paleta pokrývá škálu od základní jednotky 1,2 TSI/63 kW až po špičkovou motorizaci 1,8 TSI/132 kW. Spřaženy jsou s ručně řazenými převodovkami, nebo dvouspojkovými ústrojími DSG. Plánována je navíc jak verze s pohonem všech kol, tak sportovně laděná ŠKODA Octavia RS.
I přes nárůst rozměrů a množství použité vyspělé techniky se podařilo dosáhnout mezigeneračního snížení hmotnosti až o 102 kilogramů. Dílem je to důsledným využitím potenciálu modulární konstrukce MQB, dílem použitím vysokopevnostních ocelí a v neposlední řadě také cíleným výběrem materiálů. Úspora hmotnosti se liší v závislosti na konkrétní konfiguraci vozu.

Škoda Octavia III (2012) Výbava
Poprvé bude Octavia vybavena adaptivním tempomatem Adaptive Cruise Assistant (ACA). Nový asistent dálkových světel Intelligent Light Assistant umožňuje automatické zapínání a vypínání dálkových světel. Parkovací asistent Automatic Parking Assistant pomáhá při parkování do řady podélně stojících vozidel, nebo mezi vozy zaparkované příčně. U značky ŠKODA bude také poprvé nabídnuto rozpoznání dopravních značek v paketu Traveller Assistant. S volbou jízdního režimu Driving Mode Selection může řidič stiskem tlačítka změnit nastavení řídicích jednotek a přizpůsobit tak chování vozu.
Novinkou v řadě Octavia je elektricky ovládaná panoramatická střecha. Nechybí ani bezklíčový systém odemykání a startování KESSY (Keyless-Entry-Start-and-Exit-System).

Škoda Octavia třetí generace přijede na český trh v polovině února příštího roku. Tím ale novinky nekončí. Ke karosářské variantě liftback totiž brzy přibude i ještě praktičtější kombi.

Magazín Top Gear na svém webu k včerejší premiéře píše: "Škoda Octavia obvykle není typ vozu, za kterým se otočíte. Ale tento nízkorozpočtový VW Golf je skvělé auto. A ten nový je na tom ještě lépe."

Šéf Škody Winfried Vahland plánuje, že by se nová Octavia mohla dostat do první desítky nejprodávanějších aut světa. Jenže k takovému cíli je ještě dlouhá cesta. V současnosti je Octavia podle některých zdrojů na 42. místě. K dotažení první desítky by potřebovala svůj prodej zdvojnásobit. A přitom spoléhat na to, že konkurence neporoste, a to ani v podobě dalších modelů koncernu VW, jako jsou například modely Passat a Jetta.

Jenže Octavia nebude ve vzduchoprázdnu. Škoda není jediná automobilka s ambiciózními růstovými plány. Stejně se chce drát vzhůru i Hyundai a Kia, velký návrat plánuje Ford a své stávající pozice chtějí přinejmenším uhájit Toyota a General Motors. Francouzské značky zase ukazují, že se nebojí jít do agresivních cenových válek a i ony objevily kouzlo kontrastu velkého auta a relativně nízké ceny. Byť s určitým zpožděním za Škodou.

Zdroj: IHNED"na prvním místě je spokojený čtenář"
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist