Nová Škoda Octavia RS bude čtyřkolka se šestiválcem!

NOVÉ MODELY, 01.04.05 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Přinášíme dobré zprávy pro všechny fandy rychlých českých aut – nová Octavia se konečně dočká ostré verze s tradičním označením RS. Jak moc ostrá bude? Abychom vás trošku navnadili, prozradíme jen, že nová sportovní hvězda z Mladé Boleslavy skrývá velké překvapení.

Motorsport zabodoval

Škoda Octavia RSe 
Škoda Motorsport se opravdu vytáhl a pod kapotu napěchoval šestiválcový motor.
Z obyčejné Octavie udělat nekompromisní žihadlo, toť úkol pro nikoho jiného, nežli pro Škoda Motorsport. K tradičnímu motoru 1.8 T, vyladěnému do maxima, přibude skutečný parní válec. Ano, tajemství je prozrazeno, již vás nebudeme déle napínat. Při výročí pětistého tisícího prodaného kusu dnes již staré Octavie RS se borci z Motorsportu rozhodli pro něco speciálního. Dámy a pánové, přivítejte v pravém rohu neporaženého šampiona, trhače asfaltu, skvělého a jedinečného 3.0 TDi !!!

Zdá se to neuvěřitelné, ale tento výjimečný turbodiesel bude skutečně montován do nové RS. Auta našlápnutá tímto „bijcem“ budou nosit v rámci speciální edice označení RSe (čili RS – special edition). Motor pochopitelně nebude to jediné, čím se RSe pochlubí.

Začněme vnějšími změnami. RSe bude dostupná pouze v exkluzivní červené metalíze s tradičními zelenými brzdovými třmeny (jak můžete vidět na fotkách konečné verze studie RS). Obuta pak bude do slušivých vícepaprskových osmnáctipalcových ráfků. Ty budou vpředu i vzadu osazeny pneumatikami o rozměrech 225/35. Abyste výkon třílitrového hromotluka (který se mimochodem do Octávky vešel doslova na fous) dokázali vůbec ubrzdit, museli v Motorsportu osadit brzdnou soustavu vrtanými brzdnými kotouči od AP Racingu. Ty budou následovné - vpředu 320mm s osmi pístovými třmeny, vzadu pak 300mm s dvojpístovými třmeny. Zadek auta zdobí funkční dvojitý výfuk vyvedený na rozích nárazníku. S hranatou zádí vozu opravdu ladí pěkně. Jste již dostatečně namlsaní? A to není vše. Přesuneme se totiž dovnitř RSe.

Interiér - čtyřbodové pásy a sedačky Recaro

Když si sednete za volant či na místo spolujezdce, pevně vás sevřou sportovní sedačky Recaro, ladící s barvou auta (tedy černočerveně čalouněné). Kdo čekal spíše ostřejší komfortní limuzínu, ten bude RSe zklamán. Ta je totiž čistokrevným, nekompromisním sporťákem, který se může směle měřit s rivaly jako Audi RS4 či Mitsubishi Lancer EVO IX. Čtyřbodové bezpečnostní pásy, kterými se v RSe můžete (a měli byste!) připoutat, se určitě hodí. Ale zpět k interiéru – středový panel, kompletně vyvedený v karbonu, navigační systém, repro soustava od Blaupunktu (konečně budou repráky též v kufru! Tuto spíše tuningovou libůstku velice oceňujeme, zejména proto, že v Octavii RSe na nedělní nákupy do hypermarketu jistě jezdit nebudete). Volant Momo pak sedne pěkně do ruky a až v noci pojedete na bláznivou projížďku potemnělou Prahou, vychutnáte si červeně podsvícenou palubní desku. K tomu krátká a slušivá řadící páka, jak jinak než s chromovou hlavicí. Mňam mňam. Standardní věci, jako je klimatizace, xenonové světlomety a hliníkové pedály, jež budou zahrnuty již v klasické RS považujeme za samozřejmé.

Výkony: bude stačit 250 km/hod?

Škoda Octavia RSe 
Spolupracovali i borci z ABT...
Stručně zmíníme i hodnoty motoru 3.0 TDi. Výkon - 165 kW při 4000 otáčkách za minutu. Maximální točivý moment – 450 Nm od 1400-3250 otáček za minutu. Maximální rychlost bylo nutno vzhledem k nepoměrnému výkonu třílitrového turbodieselu a nízké hmotnosti auta omezit na „pouhých“ 250 km/hod. Již teď však máme informace, že tuneroví úpravci budou schopni omezovač odstranit (jak se ostatně vcelku běžně dělá). Pak by Octavia RSe mohla letět až 275 Km/hod! Zrychlení z 0 na 100 km/hod – 6,5 sek. Dosti výstižné. Navíc aby se takto vysokým výkonem „neplýtvalo“, bude RSe celkem pochopitelně poháněna oběmi nápravami.

Až budete zkoušet maximálku RSe, tak aby vám neulítla ze silnice má pořádné spoilery vpředu i vzadu, plus decentní křídlo na kufru. Snížený sportovní podvozek zdobí pevnější stabilizátory, pružiny Bilstein a tvrdší tlumiče Koni.

Selektivní řazení Tiptronic (volitelné páčkami pod volantem nebo středovou řadicí pákou) je u sporťákové čtyřkolky skoro povinné. U RSe budete moci pěkně popořadě nakopat až šest stupňů.

Pokud vás překvapilo, že RSe je tolik našlápnutá díly od renomovaných firem, tak vězte že s ní Motorsportu oficiálně pomáhá německý tuner ABT, kterýžto se specializuje na auta koncernu Volkswagen.

Nadchla vás speciální edice sportovní Octavie? Nás samozřejmě a vy se jistě ptáte, kolik tahle legrace bude stát. Vzhledem k tomu, že se Škodovka drží pravidla, že konkurenci lze snadno převálcovat kvalitou za rozumnou cenu, očekáváme sumu v rozmezí od 900 000 do 950 000 Kč. „Obyčejná“ RS se pak bude držet nastavené hranice kolem 750 000 Kč. Ve Škodovce se ještě o konečné ceně obou verzí sportovního auta dohaduje, nicméně střízlivě předpokládáme, že nějaký přemrštěný výkyv ať do kladných či záporných hodnot nás nečeká.

Malé upozornění pro případné zájemce o RSe – jedná se skutečně o limitovanou sérii, takže počítáme maximálně s počtem 5 000 vyrobených kusů (v případě nečekaného zájmu bude možná číslo vyšší).

Pokud ji opravdu chcete (myslíme si, že stojí rozhodně za to!), musíte si bohužel nechat zajít chuť. Protože je dnes 1. dubna (tzv. Apríl), dovolili jsme si nastínit, jak by mohla vypadat verze RS podle bohaté fantazie redakce TipCars.com. Prozatímní údaje hovoří o RS takto.1/2
2/2


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist