Nové auto s pohonem zadních kol se dá pořídit už od 215 tisíc korun

Pohon zadních kol stál u zrodu automobilismu a dlouho u osobních aut dominoval. Největší výhody takzvané klasické koncepce s motorem vpředu a pohonem zadní nápravy představují ideální rozložení hmotnosti a pro zkušené jezdce i nejlepší jízdní vlastnosti.
NAŠE TÉMA, 23.09.15 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Pohon zadních kol stál u zrodu automobilismu a dlouho u osobních aut dominoval. Největší výhody takzvané klasické koncepce s motorem vpředu a pohonem zadní nápravy představují ideální rozložení hmotnosti a pro zkušené jezdce i nejlepší jízdní vlastnosti.
Každá náprava má totiž svou roli. Ta zadní auto pohání, přední ho řídí. Řidič tak může auto v zatáčkách ovládat i plynem a do řízení se nepřenáší žádná síla od motoru, takže má šofér nejlepší vazbu od předních kol. Zároveň jde o koncepci nejhravější. Přebytek síly na zadní kola vede k přetáčivému smyku, kteří znalci dokáží řídit a vytvářet tak efektní drifty.
S tím ale souvisí i zásadní nevýhody "zadokolek". Riziko smyku je tady mnohem větší než u auta s pohonem přední nápravy. A na extrémně kluzkých površích, jako jsou sníh a led, se auta se zadním pohonem téměř nedají řídit a mají problémy i s vyjížděním kopců.
I proto postupně většina značek od klasické koncepce ustoupila. Nejvíc nových aut na českém trhu se prodává s pohonem přední nápravy, stále roste podíl vozů s pohonem všech kol. Přesto se značky jako BMW a Mercedes klasické koncepce stále drží, i když čím dál více využívají také zmíněných dvou alternativ.
Připravili jsme aktuální přehled deseti nejlevnějších "zadokolek" na českém trhu. Kdo se o auta tolik nezajímá, asi bude překvapen zejména čelním místem žebříčku...

Renault Twingo od 214 900 korun
Smart fortwo 279 500 korun
Smart forfour 289 500 korun
BMW řady 1 590 200 korun
BMW X1 715 000 korun
BMW řady 2 756 600 korun
BMW řady 3 787 800 korun
Subaru BRZ 799 000 korun
Toyota GT86 799 900 korun
Mercedes třídy C 840 000 korun

Údaje jsou platné k 13. září 2015. U každého modelu jsme do hitparády vybrali pouze nejlevnější typ karoserie, motorizaci a stupeň výbavy, i když některé z nich by se do přehledu vešly ve více variantách. Například BMW řady 2 jako kupé i kabriolet. Cena za BMW řady 3 se týká doprodávající se verze před modernizací, ale do žebříčku by se vešlo i faceliftované provedení. Čelo našeho přehledu ovládly minivozy značek Renault a Smart, které se společně vyrábějí ve Slovinsku. Nedrží se však klasické koncepce, nýbrž mají vše vzadu - tedy jak motor, tak poháněnou nápravu. Maximální výkony jejich motorů od 45 do 66 kW žádné velké řádění neslibují.
"Opravdová" auta se zadním pohonem a klasickou koncepcí se prodávají za částky začínající těsně pod šesti sty tisíci a převahu mezi těmi nejdostupnějšími má značka BMW. Důvodem je i fakt, že Mercedes ze všech svých menších a levnějších modelů udělal "předokolky". Bavorák ho ale zřejmě bude následovat, jak napovídá přední pohon u nové generace modelu X1.
Nejdynamičtějším novým autem s pohonem zadní nápravy a cenou do 850 tisíc je BMW 125i, které z místa zrychlí na 100 km/h během pouhých 6,4 s a produkuje výkon až 160 kW. Nejnižší spotřebou se pyšní BMW 116d EfficientDynamics Edition. Spokojí se s 3,4 l nafty na každých 100 km.Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist