Nové pasti na řidiče v zahraničí

V Rakousku vám mohou od nového roku za rychlou jízdu vedle pokuty i zabavit klíčky od auta a ve Francii dostanete pokutu za to, když policista nevidí do auta.
AKTUALITY, 06.01.17 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.


Nový rok s sebou přináší řadu nových pravidel na silnicích nejen u nás, ale i v zahraničí. O těch nejzajímavějších jsme se dozvěděli na tiskové konferenci ÚAMK.

Evropa: nové jednotné značení pohonných hmot
V průběhu roku 2017 dojde v celé Evropské unii ke sjednocení značení pohonných hmot. „Jednak se tím má zamezit natankování špatného paliva, zároveň budou řidiči lépe informováni o podílu biosložky v palivu,“ vysvětluje Igor Sirota z ÚAMK. Benzín bude nově označen nálepkou s kroužkem a nápisem E5, E10 nebo E85. Naftu poznáte podle písmena B ve čtverci s číslovkami 7, 10, 20, 30 a 100. Třetí skupinu tvoří ekologická paliva, která budou označena kosočtvercem s nápisem CNG, LPG, LNG nebo H2. Tato identifikace bude povinná jak na stojanech čerpacích stanic, tak na víčku nádrže každého nově vyrobeného vozidla. EU však ponechává jako další možnost k novému značení ponechat i původní označení paliva. „U nás tedy uvidíme kolečka, čtverce nebo kosočtverce spolu s nápisem Natural 95, Natural 98, Nafta, či obchodním označením paliva,“ doplňuje Igor Sirota.

Rakousko: za rychlost může policista až na 24 hodin zabavit klíčky od auta
IG-L – tahle zkratka asi většině řidičů moc neříká. Kdo jezdí přes Rakousko po dálnici, asi si těchto písmen na dodatkových tabulích už všiml. Tato tři písmena znamenají Immissionsschutzgesetz-Luft a jak už název trochu napovídá, souvisí s emisemi. Na vybraných úsecích rakouských dálnic (A1, A2, A9, A10, A12, A14) se objevily v roce 2008 a doplňují značku omezující rychlost ze 130 na 100 km/h, někde až na 80 km/h. Důvodem je snížení emisí výfukových plynů. Rakouská policie tyto úseky pečlivě monitoruje a měří. Až doposud jste obvykle za překročení rychlosti dostali jenom pokutu. „Od letošního roku však mohou policisté kromě finanční sankce použít ještě další trest v podobě odstavení automobilu až na 24 h,“ upozorňuje Petr Vomáčka z ÚAMK. „Policie tento zákaz řeší odebráním klíčků od vozidla nebo umístěním botičky na kolo vozidla,“ doplňuje.
V Rakousku mohou nově automatické radary zachytit a vyfotit vozidlo nejen kvůli vysoké rychlosti, ale třeba i tehdy, odhalí-li nepřipoutání se, telefonování za jízdy bez hands-free sady, nepoužití ochranné přilby nebo velké množství posádky na motocyklu či ve vozidle.
U našich jižních sousedů také schválili novou dodatkovou tabulku (symbol zástrčky), která povoluje parkování pouze elektromobilů, resp. plug-in hybridů. Porušení bude sankciováno podobně, jako byste stáli na místě vyhrazeném invalidům. Ve Vídni se zdražilo parkovné, za hodinu zaplatíte 1,05 eur, což je o 5 centů víc. Současně se zvedly i ceny za odtah.

Slovensko: před jízdou na kole si můžete dát dvě piva
Zatímco u nás se zatím o porušení nulové tolerance alkoholu pro cyklisty stále diskutuje, na Slovensku už ho povolili. Tedy částečně, jak vysvětluje mluvčí Prezídia policajného zboru Slovenskej republiky Denisa Baloghová: „Cyklista jazdiaci v zastavanom území obce a cyklista jazdiaci po cestičke pre cyklistov môže jazdiť pod vplyvom alkoholu, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou. U ostatných cyklistov jazdiacich mimo týchto vymedzených území platí naďalej nulová tolerancia alkoholu.“ Přeloženo do běžné mluvy, pod vlivem alkoholu můžete jezdit pouze na stezce pro cyklisty a v obci, v krvi ho ale nesmíte mít více než 0,5 promile jak při dechové zkoušce, tak při krevním testu. To odpovídá vypití zhruba dvou piv.
Slovensko také iniciuje v Bruselu řešení problému s vymáháním pokut za jízdu bez dálniční známky u cizince po zpoplatněné komunikaci na Slovensku. „Chtějí, aby pokuty za nezaplacené mýto přibyly do skupiny šesti dopravních prohřešků, které lze v rámci EU vymáhat i mezi státy,“ vysvětluje Petr Vomáčka z ÚAMK.

Francie: nevidí-li vás policista přes zatmavená boční skla, budete platit
Zatímco v České republice je pro určení povolené míry zatmavení bočních skel potřeba atest, ve Francii k tomu prý stačí jen pohled policisty. Pokud vás totiž neuvidí skrz boční sklo, může udělit pokutu až 135 eur. Pevně věříme, že si francouzský policista alespoň sundá sluneční brýle.
Jako mnohem rozumnější považujeme povinnost motorkáře mít speciální rukavice na motocykl, samozřejmě včetně povinné přilby s reflexními prvky. Platí to jak pro jezdce, tak i spolujezdce. Například Belgie vyžaduje od motocyklistů ochranný oděv, tj. rukavice, bundu s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků.
Pokud se chystáte se svým vozem do centra Paříže, budete muset mít od 1. dubna 2017 na svém autě, resp. motocyklu nalepenou plaketu Crit’Air označující jeho ekologickou šetrnost (pro vozy registrované ve Francii platí již od loňska). Celkem jich je šest, barevně se odlišují podle čistoty výfukových zplodin. Nejvýše jsou zařazeny elektromobily a vodíková auta, do centra se naopak nedostanete s autem vyrobeným před rokem 1997, resp. motorkou s datem výroby před rokem 1999. Hranicí zóny je vnější okruh Peripherique. Plaketa vyjde na 4,18 eur a objednat si ji můžete na webu https://www.crit-air.fr. Sankce za vjezd bez ní se pohybuje od 68 do 375 eur.

Chorvatsko: zdražení v pohostinství
Nemilá zpráva přišla z Chorvatska, kde došlo od nového roku ke zvýšení DPH z 10 na 25 % v restauracích, kavárnách, cukrárnách, i na občerstveních na čerpacích stanicích. Letní dovolená se tak opět o něco prodraží.

Skotsko: vezete-li děti, nesmíte v autě kouřit
V Anglii a Walesu tento zákaz platí od roku 2015, v Itálii od roku 2016 a od 5. prosince nově platí i ve Skotsku. Převážíte-li ve voze děti a mladistvé do 18 let, nesmí v něm nikdo kouřit. Sankce je až 100 liber (3200 Kč).

přílohy
Plakety-Paříž


1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist