Nové Polo - přesvědčí jízdou, zárukou zklame

Novinka od Volkswagenu je větší a komfortnější než jeho předchozí verze. Škoda jen dvouleté záruky a dražší pětidveřové verze.
AKTUALITY, 01.10.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Polo

Volkswagen PoloNa délku neměří ani čtyři metry a tváří se, jako by mu patřila silnice. Nový Volkswagen Polo nemá výraz excentrického diblíka, o jaký se malá auta obvykle snaží. Takhle vypadá třídní premiant, který se s nikým moc nekamarádí, ale paní učitelka mu píše pochvaly do notýsku.
V praxi to s volkswagenovskou novinkou nebude jiné, trochu závidět mu budou i jeho koncernoví příbuzní. Třeba naše Škoda Fabia novou generaci dieselů se vstřikováním common-rail i modernější podvozek s širším rozchodem kol, který přispívá k větší stabilitě jízdy.
Všechny, kteří mají doma ledničku od Siemensu a jejich nádobí oplachuje myčka AEG, nadchne tvůrce designu nového volkswagenu Walter de Silva. Ten míní, že žijeme v předekorovaném světě a toužíme po jednoduchých a jasných liniích. Polo je přesně takové: zdánlivě neefektní a bez příkras, o to víc odolávající módním vlnám.
Kromě výrazové střídmosti je na novince patrná ještě jedna snaha: aby působila dospěle. U pola jde tahle plnoletost tak daleko, že si jej na silnici lze jednoduše splést s větším golfem. A co víc, ani v interiéru si cestující nemusí vůbec všimnout, že sedí v nejmenším volkswagenu. Pohled na přístrojovou desku moc nepomůže, protože tam si jsou oba modely nejpodobnější. Polo nejlépe prozradí užší loketní opěrka mezi předními sedadly, která odpovídá jeho kompaktnějším rozměrům.
Auto však narostlo nejen v představách jeho tvůrců, ale i ve skutečnosti. Oproti předchůdci je o 54 milimetrů delší, 32 širší a 20 vyšší. Nejvíce na tom vydělali cestující v oblasti ramen, kde současný model nabízí o dva centimetry více místa než dosud.

TIP: Volkswagen: modernizované Polo v předprodeji

Královské sezení

Volkswagen Polo 
Tříramenný volant i auto-rádio s CD jsou standardem, automatická klimatizace stojí 39 200Kč
Z uživatelského pohledu není možné polu vytknout vůbec nic. Všeho, čeho se posádka dotýká, je příjemné na omak, celá přístrojová deska je z měkčených plastů a její funkční jednoduchost by mohla ostatním sloužit za vzor. Přední sedadla skvěle podpírají bedra a dobře vedou tělo do zatáček, podlaha kufru díky dvojité podlaze tvoří jednu rovinu i se sklopenými opěradly zadních sedadel.
Čtyři cestující se v polu svezou s plným komfortem, jen pátému už bude trochu těsno.
Sebevědomý výraz dokáže polo proměnit i na silnici. Řízení poskytuje řidiči zpětnou vazbu a na poměry malých aut je nezvykle přesné. Podvozek je tvrdší, ale drobnější nerovnosti zvládá s klidem, stejně tak i přejezd kolejí nebo spáry na betonové dálnici. Špatně snáší jen větší výtluky nebo propadlé kanály - také kvůli šestnáctipalcovým kolům s nízkým profilem, která byla ve výbavě testovaného exempláře.
Kdo nedá dopustit na dieselové motory se značkou TDI, má v případě pola na výběr jen z jediné kubatury. Původní tříválec 1,4 a čtyřválec 1,9 nově nahradil jediný motor - čtyř–válcová šestnáctistovka. Ovšem, aby náhrada byla úplná, je k mání hned ve třech výkonnostních verzích - 75, 90 a 105 koní.
Pod kapotou testovaného pola neklapala, ale spíše bručela nejslabší z nich. Právě klapot, tak typický pro starší TDI se vstřikováním čerpadlo-tryska, technologie common-rail úspěšně potlačila.
Faktem je, že pryč je i jistá dravost, kterou si s motory TDI motoristé obvykle spojují. Základní verze nové šestnáctistovky spřažené s pětistupňovou převodovkou je mírný motor, kterému sprint na stovku trvá skoro čtrnáct vteřin. Pokud je však auto rozjeté, velký točivý moment koňský deficit úspěšně vyváží. Auto je pružné, tiché a ovšem také úsporné. Na delší trasy si naftové polo řeklo mezi 4,5 až 5,5 litru, po městě se spotřeba dokáže vyšplhat i přes sedm litrů, při slabším provozu si vystačí s 6,5 litru.
Podle výrobce by měly mít všechny tři verze motoru 1,6 TDI stejnou spotřebu - při výběru bude tedy nejspíše rozhodovat pohled do ceníku. Z něho lze vyčíst, že silnější verze od slabší dělí 22 000 (motor s 90 k oproti 75 k), respektive 27 000 korun (verze 105 k oproti 90 k).

Zadní dveře - cenné zboží

Volkswagen Polo 
Nově tvarovaná zadní světla si vyžádala komlikovanější vykrojení pátých dveří.
Ceník nového pola je vůbec zajímavé čtení. Zájemce se z něj mimo jiné dozví, že si automobilka ze všeho nejvíce považuje zadních dveří. Základní ceny proto uvádí pro tří–dveřovou karoserii a pětidveřové provedení jako příplatkovou výbavu. V tomto případě dělá rozdíl odvážných 27 000 korun, což je v této kategorii patrně rekord. Například Opel si u corsy za stejnou věc řekne 15 000, zrovna tak i Ford u modelu Fiesta. Nakonec i zadní dveře pro Volkswagen Golf vyjdou o dvanáct stovek levněji.
Další drobné peníze musí vydat ten, kdo nechce i přes den svítit hlavními světlomety. Pro speciální denní světla, kombinovaná s mlhovkami, je v předním spoileru připravena jen parabola. Za její osazení žárovkou je nutné připlatit 1100 korun - v našich podmínkách jde ale o dobrou investici.
Pryč jsou však doby, kdy základní verze pola nenabízela ani rádio. To už není pravda, navíc má i verze pro Česko stabilizaci podvozku ESP a elektrická okna. Nový volkswagen má sériově také asistenta pro jízdu do kopce - vůz nezačne couvat, když řidič přešlapuje z brzdy na plyn.
V pořadí už pátá generace pola svoje příznivce rozhodně nezklame.
Je bezpečnější, vytříbenější a ponechává si důležité rysy, které jsou pro volkswageny typické. Kvalita materiálů a zpracování tu jde ruku v ruce se střídmostí výrazu, což je kombinace, která novince zaručí úspěch.

Klady a zápory
+ Jízdní vlastnosti
+ Kvalitní materiály a zpracování
+ Bohatá bezpečnostní výbava
- Vysoká cena pětidveřové verze
- Jen dvouletá standardní zárukaAutor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist