Nové Subaru Outback míří výše

Aktuální vydání outbacku cílí na náročnější klientelu, k posunu výše ho v Japonsku náležitě vybavili a upravili. Úpravou neprošla jen karoserie, ale radikálně se změnil interiér, motor i styl jízdy. A jako bonus dostal druhý pár očí nazvaný EyeSight.
TESTY, 31.08.15 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Subaru Outback

Na délku měří outback o 22 centimetrů více než Forester, disponuje delším rozvorem a je celkově širší. Jen na výšku má o výrazných 22 cm méně, což přispívá k lepší aerodynamice. Přes uvedené rozměry si navíc dovolíme tvrdit, že Outback je v terénu stejně schopný jako nedávno testovaný Forester.

Vstup do prémie
Subaru Outback 2.0D Lineartronic 2015Hned po otevření dveří je jasné, kde se odehrálo nejvíce změn. Nový outback působí v přímém srovnání s původním modelem moderním a uhlazeným dojmem. Tam, kde původně byl jen tvrdý plast, nalezneme nově měkčené pohledné materiály, které vynikají kvalitním dílenským zpracováním a jsou jistou vstupenkou mezi prémiové vozy. Subaru se podařilo zachovat příkladnou ergonomii a zároveň stvořit pohledný a celkově harmonicky působící interiér.

Nový Outback má posunuté A-sloupky směrem vpřed, díky čemuž přibyla malá boční trojúhelníková okénka. Zpětná zrcátka se posunula kousek vzad. Díky tomu vidíte zejména šikmo vpřed téměř dokonale.

Palubní deska snese srovnání s nejlepšími v daném segmentu. Celková jednoduchost a příkladná ergonomie zůstala, za což posíláme do Japonska velké díky. Sžití s dotykovou obrazovkou je vcelku rychlé. Jen si je potřeba zvyknout na hodiny a teploměr umístěné na displeji klimatizační jednotky. Dotykový displej reaguje na prsty s jemným pípnutím a rychle. Výborně funguje konečně i navigace, její ovládání je velmi intuitivní. Řadu zapálených řidičů potěší různé grafy spotřeby či zobrazení aktuálního fungování pohonu všech kol.

Prostoru na rozdávání
Subaru Outback 2.0D Lineartronic 2015Na všech místech se vám dostane nadprůměrného prostoru. Vpředu mezigeneračně přibylo na šířku šest centimetrů, vzadu pak čtyři centimetry. Podélný prostor zůstal zachován, a tak problém nebudou mít ani 190cm jedinci. Líbilo se nám odhlučnění kabiny. To je příkladné a jediné, co narušuje atmosféru na palubě, je občasné pípnutí adaptivního tempomatu. Pokud jedete na tempomat, pípne vždy, když se před vámi objeví auto. V praxi je to otravné zejména za hustého provozu na dlouhé trase. Naštěstí lze pípání deaktivovat v uživatelském nastavení palubního počítače mezi budíky.

Špatně si nevede ani zavazadlový prostor o využitelném objemu 512 litrů. Zavazadelník je objemný, široký a dobře využitelný. Roletku můžete pohodlně schovat pod dno zavazadelníku a sklopením zadních opěradel vykouzlit prostor o objemu 1 848 litrů. Tam se také z důvodu absence rezervního kola nachází objemná schránka o rozměrech 36x58x21 cm. Rezervní kolo není součástí výbavy, lze ho však přiobjednat. Plnohodnotné kolo přijde na 7.700 Kč, dojezdová rezerva pak na 5.600 Kč. Jediné, co nás na celém promyšleném zavazadelníku zlobilo, bylo elektrické otevírání pátých dveří. To bylo příliš pomalé.

Dvoulitrové srdce je akorát
Subaru Outback motorVznětový čtyřválec slyšíte pouze za studena. Jakmile se ohřeje, posádka o něm vůbec neví. Ačkoli podle technických parametrů se nic nezměnilo, japonská automobilka mluví o kompletním přepracování pohonné jednotky. Důvodem byl přechod na emisní normu Euro 6. Úpravy tak postihly blok motoru, vstřikování, snížil se kompresní poměr (ze 16,0 na 15,2:1), přibyla nízkotlaká recirkulace výfukových plynů a nová generace filtru pevných částic. Nutno podotknout, že přepracovaný diesel plní Euro 6 bez nutnosti vstřikování močoviny.

Dvoulitrový diesel je pro poměrně velký outback tak akorát. Dovoluje jezdit komfortně a plynule. Jeho devízou je pohodové zdolávání dlouhých vzdáleností. Na dálnici při 140 km/h motor točí velmi příjemných 2 500 ot./min a v kabině panuje naprostý klid. To se nemění ani s rostoucí rychlostí. Až v rychlostech nad 170 km/h můžeme mluvit o zhoršené akustické pohodě. Ve srovnání s některými novými vozy kategorie SUV působí Outback jako balzám na duši.

Po prvních kilometrech strávených za volantem dieselového outbacku jsme si říkali, že by to chtělo silnější motorizaci. Jenže pohled na tachometr odhalil fakt, že vůz dokáže nenuceně zrychlovat i při plném obsazení. Nekoná se žádné drama, ale akcelerace probíhá plynule a za celý týden jsme neměli jediný problém při předjíždění. Auto nevystřelí kupředu, ale dokáže v případě potřeby zrychlit a předjížděcí manévr provést bez zbytečného humbuku.

Spojení dvoulitru s převodovkou CVT je výtečné a nemáme k němu žádné výtky. Po předchozí zkušenosti se stejně motorizovaným foresterem nám Outback přišel po všech stránkách o něco lepší. Přece jen v redakci stále dáváme přednost nižším kombi před vyššími vozy. Outback se nenaklání a jede tam, kam chcete vy.

Komfortnější a pevnější v kramflecích
Subaru Outback 2.0D Lineartronic 2015Nový outback je oproti předchůdci komfortnější. Konstruktérům se podařilo přichystat poddajný podvozek, který je v zatáčkách jistější, tišší a minimálně houpavý. Přestože podvozek je tužší a pevnější, dokáže zdolávat nerovnosti s noblesou. Do interiéru neproniká žádné bouchání či vibrace. Všichni v redakci jsme se shodli, že takto tichým a komfortním vozem jsme již dlouho nejeli. Dokonce nám přišlo, že outback si vede o malinko lépe než ještě prémiovější Volvo XC70.

Systém stálého pohonu všech kol je v kombinaci s převodovkou CVT tvořen systémem variabilního rozdělení točivého momentu, který v lehčím terénu funguje znamenitě i díky režimu X-Mode. Pokud ale půjdete až na samou hranu schopností podvozku, udělá lepší službu poctivá mechanika tvořená mezinápravovým diferenciálem s viskózní spojkou, kterou dostanete výhradně v kombinaci s manuální převodovkou.

Dieta netřeba
Pokud porovnáme poskytnutné údaje, nový outback je zhruba o padesát kilogramů těžší než původní. Na vině je pevnější karoserie a celá řada nových prvků ve výbavě. Díky tomu působí outback velmi jistým dojmem na dálnici. I při vysokých rychlostech je stabilní a jízda připomíná spíše jízdu rychlovlakem. Na rozdíl od vozů kategorie SUV panuje v kabině naprostý klid a i při stosedmdesátce nemusíte zvyšovat výrazněji hlas. Z podvozku jasně cítíte, že je stavěn ještě na silnější motorizace. Dvoulitr poskytuje solidní dynamiku, ale umíme si představit silnější diesel, nejlépe šestiválec.

EyeSight – vaše druhé oči
Subaru Outback 2.0D Lineartronic 2015Na technologii EyeSight Subaru pracuje od roku 1999, přičemž aktuálně se jedná již o třetí generaci, která využívá dvojici barevných kamer. Ty pomocí čoček CMOS zpracovávají obraz a fungují i za zhoršených povětrnostných podmínek (déšť, protisvětlo atd.). Dvě kamery dokáží sledovat brzdová světla vpředu jedoucího vozidla a umějí rozpoznat chodce, cyklisty, motocyklisty, jiná vozidla, jízdní pruhy či jiné překážky. Systém je schopen sledovat prostor před vozem do vzdálenosti 110 m v šířce záběru 35°.

Systém EyeSight ovlivňuje chování adaptivního tempomatu, hlídání opuštění jízdníhu pruhu, nouzového zastavení před překážkou atd. Například zmíněný adaptivní tempomat funguje naprosto senzačně. Když dojedete auto před vámi a chcete přejet na dálnici do levného pruhu, stačí vyhodit blinkr a vůz již začne zrychlovat. Jízda se zapnutým tempomatem je tak mnohem příjemnější. Systém se snaží při dojíždění pomalu jedoucího vozu využívat brzdnou sílu motoru, popř. si dokáže sám vhodně podřadit. Zatížení brzd je tak minimální. Když už je systém použije, brzdí velmi jemně. V případě potřeby však umí brzdit i vydatně. Celkově funguje adaptivní tempomat naprosto výborně a rádi jsme ho využívali (většinou tak nečiníme).

Další užitečnou věcí je automatické zastavování vozu v koloně. Nastavíte třeba třicetikilometrovou rychlost a systém dokáže automaticky zastavit za autem před vámi. Pro opětovný rozjezd stačí zmáčknout tlačítko na volantu či klepnete na pedál plynu a vůz se znovu uvede do pohybu.

Cenu obhájí
Subaru Outback 2.0D Lineartronic 2015Až delší svezení odhalí hlavní přednosti nového outbacku. V našich očích se jedná o zatím nejlepší počin japonské automobilky. S vozidlem se nám jezdilo lépe než s foresterem a blíže nám byl také prémiovější duch. Za nás si outback svou cenovku hravě obhájí. Minimalisticky pojatý interiér přináší do kabiny pohodu a dostatek prostoru spolu s poskytovaným komfortem dovoluje zdolávat dlouhé cesty bez větší námahy. Připočteme-li k tomu skvěle fungující systém EyeSight, stojí před námi téměř ideální vůz.

Univerzál
Outback je přesně typem auta, který je takovým všeumělem, a doporučujeme ho všem, kteří se nevezou na aktuální módní vlně zbytečně vysokých SUV a žijí trochu aktivně. S outbackem v pohodě dojedete v zimě k horské chalupě a v létě můžete uhánět po německých dálnicích.

+ fungování systému EyeSight
+ poskytovaný komfort
+ prostornost
+ příkladné odhlučnění
+ řízení
- hodil by se silnější motor
- pomalu otevírající se páté dveře
- ve standardu jen lepicí sada

3D prezentace
technický popis
karoserie
typcrosssover
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4815
šířka (mm)1840
výška (mm)1605
rozvor (mm)2745
rozchod kol vpředu (mm)1575
rozchod kol vzadu (mm)1590
světlá výška (mm)200
provozní hmotnost (kg)1764-1787
maximální hmotnost (kg)2180
počet míst (os.)5
objem zavazadlového prostoru (l)512/1848
motor
typturbodiesel Boxer
počet válců4
zdvihový objem (ccm)1998
vrtání x zdvih (mm)86.0 x 86.0
kompresní poměr15.2 : 1
max. výkon kw (k)/ot./min.110(150)/3600
max. kroutící moment nm/ot./min.350/1600-2400
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s9,9
max. rychlost (km/h)192
spotřeba
město7,5
mimo město5,3
kombinovaná6,1
co2 (g/km)159
převodovka
typ převodovkyCVT
počet rychlostních stupňů7
palivová soustava
palivomotorová nafta
objem nádrže (l)60
přenos hnací síly
spojkaKapalinový měnič
převodovkaCVT
pohonsystém variabilního rozdělení točivého momentu
řízení
typhřebenové s elektrickým posilovačem
zavěšení kol
vpředuMcPherson
vzaduDouble wishbone
pneumatiky a ráfky
pneumatiky225/60 R18 100V
ráfky18 x 7
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (kč)939 000
celková cena testovaného vozu (kč)1 159 000


Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
související testy

VIDEOTEST: Subaru Outback 2.0D Lineartronic
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Subaru Outback s motorizací 2.0D. Jak funguje dieselový boxer s bezestupňovou převodovkou?


1/32
2/32
3/32
4/32
5/32
6/32
7/32
8/32
9/32
10/32
11/32
12/32
13/32
14/32
15/32
16/32
17/32
18/32
19/32
20/32
21/32
22/32
23/32
24/32
25/32
26/32
27/32
28/32
29/32
30/32
31/32
32/32


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist