Nový Ford Focus RS drtí konkurenci

Výkon 350 koní, až 470 N.m točivého momentu a pohon všech kol – tak to je nový nejostřejší Focus.
AKTUALITY, 27.06.15 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Opel Astra, Honda Civic, Ford Focus

Fanoušci modrého oválu mohou jásat, Ford odhalil kompletní specifikaci vymodlené třetí generace Focusu RS. Auto disponuje poprvé ve své historii systémem pohonu všech kol Ford Performance All-Wheel-Drive s dynamickým vektorováním točivého momentu. Systém je založen na dvojici elektronicky řízených lamelových spojek, jejichž prostřednictvím dokáže distribuovat hnací moment nejen v podélném, ale i v příčném směru – mezi levým a pravým zadním kolem. Výsledkem je tzv. vektorování točivého momentu, které má zajistit velmi dobrou trakci a ovladatelnost vozu v zatáčkách.

Řídicí jednotka systému upravuje rozdělení točivého momentu podle aktuálních provozních podmínek. Vychází přitom z údajů od několika senzorů, mimo jiné se jedná o snímače úhlu natočení volantu, příčného zrychlení, rychlosti stáčení okolo svislé osy a aktuální rychlosti jízdy.

Na zadní nápravu lze poslat až 70 % točivého momentu, přičemž až 100 % z něj lze poslat na jedno kolo. V extrémním případě může příčné zrychlení přesáhnout 1 g. Focus RS dostal také sportovní podvozek s nastavitelnou tuhostí tlumičů. Přední i zadní spojler a kryty spodních partií vozu mají snížit vztlak ve vysokých rychlostech.

A motor? Pod kapotou našel své místo posílený celohliníkový čtyřválec 2.3 EcoBoost z nového mustangu. Ve specifikaci pro nejostřejší focus nabídne maximální výkon 350 koní. Mezi 2000 a 4500 ot./min. je k dispozici točivý moment 440 N.m, avšak dočasné zvýšení plnícího tlaku (tzv. overboost) zvýší při prudké akceleraci maximální točivý moment na 470 N.m, a to po dobu až patnácti sekund. Hodnota maximálních otáček motoru činí 6800 ot./min. Motoru sekunduje šestistupňová manuální převodovka se zesílenou spojkou. Poměrně silná zbraň ve třídě ostrých hatchbacků, nemyslíte?

Za zvýšením výkonu stojí nové twin-scroll turbodmychadlo s větším kompresorem a také výrazně větší mezichladič stlačeného vzduchu. K lepšímu proudění vzduchu motorem přispívá také nová konstrukce sání a výfuková soustava s větším průměrem a elektronicky řízeným ventilem, který pomáhá regulovat zpětný tlak v potrubí i zvuk motoru.

Hlava válců je vyrobena z hliníkové slitiny, blok válců zase dostal pevnější vložky z vysokopevnostní slitiny. Velkou pozornost výrobce věnoval chlazení motoru, cílem bylo zajistit potřebný chladicí výkon i při ostrém nasazení na závodním okruhu. Proto konstruktéři vytvořili v přední části vozu prostor pro výrazně větší chladič – vlastně největší, jaký byl kdy do Focusu namontován.

Focus RS je vybaven přepínatelnými jízdními režimy. Jedním z nich je například Drift Mode umožňující jízdu kontrolovaným přetáčivým smykem. Focus RS má rovněž tzv. Launch Control, funkci zajišťující co nejrychlejší rozjezd z místa.

Nový Focus RS je třetí generací takto označeného modelu a celkem 30. modelem značky Ford, jenž nosí legendární označení RS. Na vývoji nového modelu pracovali odborníci Ford Performance z Evropy i ze Spojených států, výrobu Ford svěřil továrně v německém Saarlouis. Novinka je jedním z 12 nových sportovních modelů, které Ford uvede na trh do roku 2020. V Evropě, včetně České republiky, se vůz objeví v prvním čtvrtletí roku 2016.

Ford Focus RS III – shrnutí:

• Motor z mustangu, manuální převodovka a čtyřkolka
• Výrobce se chlubí excelentní ovladatelností a jízdními vlastnostmi
• Konkurenci poráží rozdílem třídy

S kým se může měřit?

Honda Civic Type R
Honda Civic Type R 2015 +jedna z nejvýkonnějších předokolek
-na Focus RS ztrácí 40 koní a hlavně pohon všech kol

Opel Astra OPC

Opel Astra OPC +povedený přeplňovaný dvoulitr, velmi dobré jízdní vlastnosti
+cena 739 900 Kč
-opět pouze předokolka"originální stav ojetin je lepší než tuning"
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist