Octavia, Bora, Passat - co je nejlepší kombi?

Dotaz

Dobrý den
chtěl bych Vás poprosit o radu při koupi auta pro 4-člennou rodinu. Mám vytipované 3 kombíky. Škoda Octavia - VW Bora - VW Passat. Cena do 170.000Kč. Prosím poraďte jaký rok výroby, motor a palivo.

Děkuji za radu.

S pozdravem
David Suchý
PORADNA, 25.07.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Škoda Octavia kombiVážený pane Suchý,
všechny Vámi vybrané modely pocházejí z jednoho koncernu, takže společným jmenovatelem může být právě pohonná jednotka. Při dnešních cenách pohonných hmot je opravdu těžké doporučit, zda diesel či benzin. Dříve všeobecně platila hranice ročního nájezdu kilometrů cca 30000. Dnes, kdy je nafta je dražší se vyplatí dieselový agregát při ještě vyšším nájezdu.
V případě volby TDi se dá doporučit určitě verze 81kW, modernější TDi-PD jsou hlučnější a jízdní vlastnosti či spotřeba pohonných hmot se neliší. Je to lety prověřená jednotka, která má samozřejmě své dětské nemoci jako vadná váha vzduchu, nebo vadná čidla tlaku turbodmychadla. Náhradní díly ale nejsou totožné. Všeobecně se spotřeba tohoto agregátu nepřehoupne přes šest litrů nafty. V Octavii a Golfu či Boře Variant je průměrná spotřeba ještě o něco nižší.
Co se týká benzinových jednotek, zde už musíme rozdělovat. V Octavii nejlépe funguje motor 1,6i 74kW ve VW 1,8 92kW či přeplňovaná verze 1,8T 110kW, nízké povinné ručení a relativně nízká spotřeba dělá z tohoto modelu zajímavý benzinový rodinný automobil. V Octavii má kupodivu 1,8 vyšší spotřebu a bez turba nebudete mít ani požitek z jízdy. Trochu zatracovanou pohonnou jednotkou u všech modelů je 2,0 8V 85kW, hlučnost je zde podle mého názoru obdobná, spotřeba hodně záleží na stylu jízdy. Jde sice o velmi zastaralý motor, ale bez vážnějších závad. 85kW bohatě na provedení kombi stačí i při využití prostorového potenciálu. Volkswagen Bora VariantNespornou výhodou jsou nejnižší pořizovací náklady. Díky mé osobní zkušenosti v Octavii i v Passatu bych ho nenáročným uživatelům s lehkou nohou s klidem doporučil. Pokud se budeme chtít svézt, užít si jízdu a zároveň se vejít do kategorie povinného ručení do 2,5 litru, je možné uvažovat v případě Passatu o verzi 2,3V5. 20V. Technologie s válci do V nabízí krásný zvuk skoro šestiválce, příjemnou dynamiku. Při normální jízdě se dá jezdit do 10 litrů v kombinovaném provozu. Samozřejmě výkonový potenciál láká sešlápnout plyn k podlaze a potom každá legrace něco stojí a spotřeba leze nahoru. Ale to platí u každého motoru. Tady to chce jen vnitřní sebedisciplínu. Motor má sice stejný výkon 110kW jako čtyřválec 1,8 Turbo, ale nedá se to srovnat. Stejný motor se montoval i do Seatu Toledo, škoda, že na Škodovku se nedostalo, mohl by to být velmi zajímavý kousek. Do novějších modelů se montoval také 4,0 W8, ale tento agregát je lepší si vyzkoušet a po zkušební jízdě vrátit. Je to taková lahůdka a nikdo by takový potenciál v naoko civilním Passatu rozhodně nečekal. Pokud člověk nevlastní benzinku, nelze doporučit a pro každodenní rodinné používání se opravdu nehodí.(Navíc bychom asi nesplnili představu 170000Kč).
VW Passat kombiOsobně bych asi volil mezi Octavii a Passatem. Společně se hodně kradou a je potřeba mít zabezpečení a dobrou pojistku. Rozdíl je ve vnitřním prostoru, tady Passat vítězí, jiný podvozek, jiné rozměry. Dá se říci, že Passat je ve srovnání s Octavii komfortnější. Nevýhodou Passatu je hliníková přední náprava, která sice nabízí právě ten komfort, ale její složitost je minusem a na našich „hladkých“ komunikacích nemusí mít dlouhou trvanlivost. Náklady na opravu jsou vysoké, pokud zakoupíte celou „servisní sadu“ různých hliníkových ramének dostanete se hodně rychle nad 15000Kč, bez práce. Pokud svěříte tuto výměnu do autorizovaného servisu, může lehce dojít ke zruinování rodinné kasy. Každý zástupce má své klady i zápory, pokud ale má člověk dospělé děti, v Octavii bude na zadních sedadlech problém. Pak tedy nezbývá než doporučit Passata i přes složitou a nákladnou přední nápravu.

RECENZE OJETIN: Volkswagen Passat B5, B6 - Etalon s otazníkem RECENZE OJETIN: Volkswagen Passat B5, B6 - Etalon s otazníkem 
RECENZE OJETIN: Škoda Octavia - Manažerský pocit pro pracující lid RECENZE OJETIN: Škoda Octavia - Manažerský pocit pro pracující lid 

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist