Octavia, Focus, nebo Astra? Hledá se génius průměrnosti

Pan Stanislav si vybral tři z nejběžnějších evropských kombíků. Octavia, Focus a Astra jsou sázkou na jistotu. Jsou mezi nimi nějaké výraznější odlišnosti, které by měly zvrátit rozhodování ve prospěch některého z těchto tří kandidátů?
PORADNA, 24.12.12 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.

Stanislav Krůšek: Dobrý den, stará octavia dosluhuje, tak nastává čas ji vyměnit za něco mladšího. Mám již vybrané tři adepty - a to Ford Focus II combi (facelift), Opel astra H caravan (od r. 2007) a Škoda octavia II combi, vše v benzínové motorizaci o objemu 1,6l (nejsem na silnici žádný dravec, tak proto tuto motorizaci). Na nákup nového ojetého automobilu mám cca. 185000 kč. Tímto prosím Vaši redakci o radu, kterého z těchto adeptů by jste mi doporučili. Děkuji

Dobrý den,

skutečně musím konstatovat, že nezáludnost a účelná průměrnost z trojice Vašich favoritů přímo čiší. Evidentně jste nechtěl jít do něčeho byť jen s náznakem exotičnosti nebo rizika. Pokud máte auto jako spotřební věc a nechcete se nervovat (ale ani bavit či kochat), nemohl jste zacílit lépe. Vše je korunováno výběrem poněkud mdlé motorizace „jedna-šest-atmosféra“, od které si správně slibujete spolehlivost a nízké náklady na údržbu. Sám píšete, že jste klidnější řidič, čili není co namítat. Jenom bych Vás chtěl ubezpečit, že pokud padnete na pěkný kousek se silnějším motorem (např. o obsahu 1.8), nemáte se čeho bát. Vzhledem ke karoserii kombi se nebude motor tolik trápit (hlavně při plném obsazení) a věřte, že na spotřebě nic neušetříte. A nyní bych se zkusil zaměřit na jednotlivé vozy jeden po druhém a zkusím Vám nastínit výhody a nevýhody každého z nich. Jen chci upozornit, že všechny tři jsou v pohodě a nákupem žádného z nich neuděláte výraznou botu. Jedná se o nuance. Podobnost koncepce, marketingové určení a postavení značek v hierarchii automobilového průmyslu dává tušit, že se jedná o tři hodně podobná auta. Spíš se zaměřte na důkladnou prohlídku a prověrku kusu, který Vám padne do oka než na škatulkování podle značky a typu.
Začněme Škodou Octavia. Proboha, co k ní ještě napsat? Nejprve Vás chci pochválit, že jste ji správně postavil proti Focusu a Astře, kam opravdu patří. Donekonečna se lidé pokoušejí stavět ji proti Passatům, Mondeím atd. V této souvislosti Vás odkazuji na související článek, kde je pár slov o Octavii a Golfu, ze kterého kompletně vychází. A jak si na tom stojí proti ostatním dvěma vozům? Stručně: Výhody: Asi nejlepší zpracování a kvalita, velká dostupnost servisu, bude si držet cenu a asi bude nejspolehlivější. Nevýhody: Vyšší pořizovací cena ojetin, nejvyšší riziko nákupu auta s nějakým právním problémem nebo vyměněnými komponenty (ale to se dá eliminovat důkladným výběrem) a hlavně atraktivita a žádanost ze strany zlodějů.
Další kandidát: Opel Astra. Výhody: Nejnižší cena při stejném nájezdu, roku výroby a výbavě a taktéž nejnižší cena náhradních dílů a servisu. Také je třeba vyzdvihnout nízkou skutečnou spotřebu. Nevýhody: Nejnižší kvalita zpracování a materiálů, ze všech tří pravděpodobně nejčastěji bude obtěžovat rozsvícenými kontrolkami a vyžadovat diagnostiku a servis, kde se často nic nezjistí (osobní zkušenost s několika těmito vozy a dvěma značkovými servisy za poslední dobu), motory Ecotec často žerou olej a v návodu se dočtete, že je to normální (starší Zafira 2.2 16V tolerovala osm deci na 1000km), rychle ztrácí cenu a uvnitř panuje podivná ergonomie (ne zajímavě netradiční, ale otravná - ale to může být jen můj pocit). Chci poznamenat, že Astru nechci zavrhnout, ale díváme-li se na ni relativně v porovnání s Focusem a Octavií, musel jsem tohle upřímně napsat. Kdyby stála proti Meganu a 308, tak zle by nedopadla.
A Focus? Výhody: nejlepší jízdní vlastnosti a nevýhoda mě žádná výrazná nenapadá. Snad že je až s podivem, kolik je na trhu Focusů z let 08-09, které nemají ESP. U Golfa, kterého Focus nahání, je to standard. Od 2009 i u Pola… Ve zpracování to u mě s Octavií prohrává jen těsně, cena je rozumná a zloději - ne, že by ho nechtěli, ale měl bych menší strach ho nechat před Tescem než Oktávku. Cena náhradních dílů je taktéž v pohodě. Prostě celé auto OK. Chybí mu sice originalita a revolučnost první generace, ale pořád Ford šokovat nemůže.
Závěr? Jak jsem již napsal, auta jsou si natolik koncepčně podobná, že výše popsané rozdíly jsou opravdu malé. Vybírejte podle rozumu a výbavy. Z těchto tří aut bych si já nekoupil Astru. Ale to opravdu neznamená, že si pěkný kousek s prověřenou historií a skvělou výbavou za nízkou cenu (oproti Octavii) nemáte koupit Vy. Já bych si koupil Focus. Proč? Není lepší než Octavia, ale za sumu, kterou hodláte utratit, si pořídíte mladší auto s menším nájezdem kilometrů nebo lepší výbavou. Octavia je na trhu ojetin předražená a pouze to je důvod, proč ji v dané situaci, motorizaci a předpokládané nákupní ceně dávám až na druhé místo. Ale pokud jste zvyklý na svou starší Oktávku, přesednout do novější bude pro Vás možná logickým krokem a v žádném případě ne krokem špatným.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist