Octavia I - jak vyřešit problémy s klimatizací?

Koupil jsem minulý rok Octavii 1 s nefunkční manuální klimatizací (minulému majiteli fungovala a asi tam prý nebude chladivo). V létě jsem zajel do servisu na doplnění.
TECHNICKÁ PORADNA, 03.10.13 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia
Autor dotazu: 
Značka, model:Škoda Octavia
Bližší označení: 
Rok výroby:1998
Palivo:nafta
Výkon v kW:81
Kód motoru:ahf
Popis závady:

Koupil jsem minulý rok Octavii 1 s nefunkční manuální klimatizací (minulému majiteli fungovala a asi tam prý nebude chladivo). V létě jsem zajel do servisu na doplnění, kde mi řekli, že ho tam je opravdu málo. Po doplnění chladiva jsem nastartoval a zapnul AC tlačítko. Něco cvaklo, motor snížil otáčky jak v zátěži a po chvilce se ozvalo opět cvaknutí a otáčky se zase vrátily do normálu. Takhle to fungovalo, dokud jsem nevypnul tlačítko AC. Řekli mi, abych to nechal chvíli běžet a přidal trochu plynu. Asi po půl minutě přerušovaného spínání se to seplo na delší dobu a začalo to strašně smrdět a čoudit. Řekli mi, že se nechce zřejmě roztočit kompresor. Jen mi zkontrolovali nějaký řemen, jestli prý nespadl a rozloučili se se mnou.
Chci se vás zeptat, jestli lze kompresor nějak rozhýbat?
Myslím, že jsem neslyšel ani žádný ventilátor.
Na diagnostice jsem nebyl.
Díky za odpověď.

 
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane,

je otázkou, jak dlouho byla klimatizace bez náplně a co se během této doby nečinnosti stalo se spojkou kompresoru klimatizace a kompresorem samotným.

Z Vašeho popisu je zřejmé, že nedostatek náplně nebyl jedinou příčinou, ale dost možná primární. Skutečně to podle popisu vypadá na zadřenou některou část kolem kompresoru klimatizace. Bohužel z uvedeného není patrné, zda technici při kontrole ohnuli hřbet jako ve známém filmu „Chodí to dobře, ale neseje to.“ Pak by bylo jasné, že se:

a) vše otáčí, ale s velkým odporem a tím pádem dochází k prokluzování řemene po řemenici spojky

b) vše se otáčí, ale spojka prokluzuje (řemen po řemenici viditelně neklouže)

c) vše stojí, jen řemen bezmocně klouže po řemenici.

Všechny tři uvedené případy jsou zdrojem tepla, takže buď smrdí spálená pryž ,nebo spálené obložení kompresorové spojky.

Každopádně bude nutné kompresor buď vyměnit, pokud je zadřený uvnitř, nebo opravit, pokud je zadřené třeba ložisko u spojky.

Jedna věc mi stále vrtá hlavou, a to, zda je někde v motoru zátěžové čidlo, které vyhodnotí velký dodávaný výkon a spojku klimatizačního kompresoru na základě toho rozpojí. Obvykle totiž dochází k odpojení kompresoru od pohonu až po dosažení horní hranice pracovního tlaku ve výtlačné větvi okruhu chlazení nebo při příliš nízkém tlaku v sací větvi – únik chladiva pod limit. V případě nízkého tlaku na sání nebo nízké okolní teploty vůbec nedojde k sepnutí kompresoru. V případě nízkého tlaku by mohl být problém v nedostatečném mazání, neboť chladivo je smícháno s mazacím olejem pro správnou činnost kompresoru a v případě nízké okolní teploty by docházelo k zamrzání redukčního ventilu a výparníku.

Vám bych doporučil se do činností ohledně klimatizace nepouštět a přenechat diagnostiku závady odborníkům. Případný únik chladiva by Vám mohl způsobit vážné zdravotní komplikace v podobě omrzlin. Chladivo je v systému pod tlakem a při expanzi na atmosférický tlak dochází k intenzivnímu odebírání tepla z okolních předmětů. Na kompresor klimatizace si vyčleňte 6-10 tisíc Kč, popřípadě se smiřte, že už auto chladit nebude.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist