Octavia I TDi či Passat B5 TDi - který vůz vybrat?

Dotaz

Dobrý den,
na internetu jsem hledal vozidlo do 120 000,-
Do oka mi padl Volkswagen Passat 1.9 TDI Highline r.v. 1999(81kW) za cenu 119000,- Jenže jsem jaksi nerozhodný, vůbec nevím co od vozidla očekávat. Proto bych se Vás rád zeptal, jak jsou tyto vozidla spolehlivá? Jestli je cena a rok výroby přiměřená ceně? A jakou má tento vůz průměrnou spotřebu, jak ve městě, tak i mimo město. Dále se chci zeptat v jaký cenový relaci se pohybují náhr. díly do vozu Volkswagen Passat 1.9 TDI Highline s porovnáním např. se Škodou Octavii (první řada) r.v. 99 s motorem TDi 1.9 o (81kW). A které díly jsou nejvíce poruchová. Jsem totiž ,,lajk'' co se vozidel týče a byl bych velice nerad, abych měl se svým prvním vozem plno nepříjemností

Děkuji za brzkou odpověď
S pozdravem Michal Žoček
PORADNA, 13.05.09 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

VW Passat B5Panu Žočkovi zřejmě padl do oka naftový VW Passat B5 a Škoda Octavia první generace, taktéž v „naftě“. Oba vozy mají jistě co nabídnout..
Větší vozidlo Passat (1995-2005) vyráběný jako sedan a o rok později od uvedení na trh i jako kombi lze sehnat s širokou paletou benzínových i naftových motorizací, kromě toho i s pohonem všech kol 4Motion (standardně náhon přední) a manuální či automatickou převodovkou. Celkově vůz vyniká výbornou prostorností jak pro posádku, tak pro zavazadla ve verzi sedan (475 l / 745 l) a především ve verzi kombi (495 l / 910 l) s velmi dobrým přístupem. Celkově se jedná o komfortní a spolehlivé vozidlo ( TÜV nadprůměrně spolehlivé) s velmi dobrou kvalitou zpracování, pasivní, tak aktivní bezpečností. Poměrně často se pak setkáváme s bohatou výbavou, která kromě jiného může čítat digitální klimatizaci, 8 airbagů, ABS, či elektrickou výbavu. Spolu s pohonnou jednotkou 1,9 TDi 81 kW (0-100km/h za 11,9s, 190km/h, 5,6 l/100km) tvoří velmi zajímavou kombinaci. Motor sám o sobě již není nejmodernější, ale i tak dokáže se svým přímým vstřikováním nafty poměrně zdatně konkurovat novým, typu Common-Rail. Nejslabší variantu 1,9 TDi 66 kW lze doporučit pouze omezeně. Na 1425 kg těžký vůz je tento výkon menší než by bylo optimální. Mezi nejčastější závady a nedostatky patří blednutí laku pastelových barev, vadný měřič nasávaného vzduchu (váha vzduchu), u některých modelů malé zpětné zrcátko u spolujezdce, ve vyšších rychlostech příliš účinný posilovač řízení, vůle v přední nápravě, opotřebené uložení zadní nápravy, špatný regulační ventil turba u TDi, prasklý rozvodový řemen, vypadlé palivové vedení, vadné zámky dveří, nefunkční či nepřesné ukazatele paliva, defektní palivová čerpadla, poruchy osvětlení a občas se vyskytují i potíže s parkovací brzdou.
Volkswagen B5Naopak mezi silné stránky můžeme zařadit zmíněnou prostorovou nabídku, komfort, bezpečnost (Euro NCAP 1997 – 3 z 5, 2001 – 4 z 5 hvězdiček), výkonné, úsporné a spolehlivé motory 1,9 TDi, často bohatou výbavu, širokou paletu pohonu, nadčasový design, pomalý pokles hodnoty a dobré dílenské zpracování.
Podvozek bych označil za samostatnou kapitolu. Poskytuje dostatek pohodlí, ale sportovní nadání od něj nečekejte. V přímém směru drží stopu velmi dobře, ale při pokusu o razantní styl jízdy v zatáčkovitém úseku počítejte s nedotáčivostí. Další záležitost podvozku které je potřeba věnovat velkou pozornost je přední náprava. Ta je řešena osmi díly hliníkových ramen (na každé straně 4) a často se v ní objevují vůle. Opotřebené silentbloky lze měnit jednotlivě, nicméně čepy ne. Jsou součástí ramen. Celková oprava pak může stát přibližně od 12-40 tisíc korun v závislosti na použité kvalitě a značce. Brzdy mají tradičně velmi dobrý účinek, řazení je přesné a bez problémů, stejně tak i řízení. Pouze posilovač řízení má v určitých situacích přílišný účinek.

Škoda OctaviaŠkoda Octavia první generace (1996 - 2000 modernizace -2004 – po tomto roce příchod druhé generace, prví generace v postupně omezující výrobě nadále v nabídce pod označením Tour) patří nejen na domácí půdě mezi velmi atraktivní vůz. To potvrzují i prodejní statistiky a ceny ojetin, které se drží poměrně vysoko. V nabídce najdeme širokou paletu jak benzínových (44-132 kW), tak naftových (50-96 kW) motorů. Volit můžete mezi pěti či šestirychlostními manuálními převodovkami, automatickou převodovkou, či pohonem 4x4 (standardně přední náhon). Octavia používá platformu shodnou s Audi A3 a Golfem čtvrté generace. Díky tomu je na zadních sedadlech omezený prostor pro kolena a u liftbacku i v oblasti hlavy pro osoby vyšší postavy, protože rozvor náprav činí „pouze“ 2512 mm. Prostornost na zadních sedadlech se o 22 mm ve prospěch kolen zlepšila po faceliftu v roce 2000, a to díky hlubšímu vybrání u opěradel předních sedadel. Celkově tento handicap Octavia dohání zavazadlovým prostorem, který má ve své třídě rekordní objem 528 l / 1328 l u liftbacku, 548 l /1512 l u kombi a také prostorností na předních sedadlech. Dá se říct, že cestování tímto vozem zanechá dobrý pocit. Dostatek komfortu, jisté řízení, učinné brzdy a mohutnost karoserie může navodit pocit vozu kategorie o třídu víš. Možnosti výbavy jsou poměrně široké. Základní modely neměly kromě posilovače a airbagů prakticky nic dalšího, ale sehnat můžete také modely s koženým čalouněním čtyřmi airbagy, vyhřívanými sedadly, elektrickou výbavou, digitální klimatizací a s mnoha dalšími doprvky zvyšující atraktivitu vozu. Z motorizace zaujal pana Žočka nejvíce vznětový přeplňovaný čtyřválec s přímým vstřikováním paliva, označením TDi a maximálním výkonem 81 kW. Jde o jeden z nejžádanějších a nejpoužívanějších motorů v Octavii. …a právem! Octavia s touto pohonnou jednotkou vyniká výbornými výkonnostními vlastnostmi (191km/h, za 11,5s na 100km/h), ale také, a to především, pověstně nízkou spotřebou (5,1 l na 100km). Stejně jako u výše popsaného Passatu si tento agregát drží slušnou spolehlivost, Škoda Octaviaprovozní nenáročnost a těší se velmi dlouhé životnosti. Mezi nejčastější závady a nedostatky s motorizací TDi patří tradičně měřič hmotnosti nasávaného vzduchu (váha), opotřebená přední náprava, výrazné reakce na příčné nerovnosti následkem krátkého rozvoru, dlouhý zadní převis, díky kterému není vůz vhodný na tahání těžkých přívěsů, málo účinné světlomety (do r. 2000), tvarově méně zdařilé sedadla, málo odolné dveřní zámky, zvlněné brzdové kotouče, vůle v silentblocích předního příčného stabilizátoru, zatuhlé stěrače, vyvlečená táhla řazení, závady vnějšího osvětlení, vadný snímač brzdového pedálu, závady v mechanismu stahování oken, váznutí naklápěcích lopatek turba, netěsnosti olejové vany, poruchy imobilizéru a přepalování pojistek palivového čerpadla.
Co do plusu bych zmínil slušnou spolehlivost a odolnost ( TÜV nadprůměrně spolehlivé), tuhost karoserie a tím i bezpečnost ( Euro NCAP čtyři z pěti hvězdiček), obrovský zavazadelník, důstojný vzhled, dobrou aeodynamiku, podélně nastavitelný volant, bederní opěrka předních sedadel, výškově stavitelná obě sedadla, hustou servisní síť, široký výběr na trhu ojetin, snadnou opravitelnost, výborné vznětové motory skvěle sladěné s převodovkami, dobré jízdní vlastnosti a ovladatelnost a nízký pokles ceny.

Škoda OctaviaCelkově jsou oba vozy na trhu ojetin velmi žádané. Bohužel nejen kupujícími, ale i zloději. Passat je vůz střední třídy což je oproti Octavii niží střední třídy znát především prostorem na zadních sedadlech. Dostupnost servisu a náhradních dílů je u obou vozu podobná. Ceny jsou pak ve většině případů příznivější pro Oktávii, ale pravidlem to není. Motory TDi jsou velmi dobrou volbou. Jsou nejžádanější a u ojetin také nejdražší. Vynikají výborným tahem, nízkou spotřebou a skvělou životností. Zde opět těží Octavia, která je lehčí a má subjektivně lepší zpřevodování, čímž postačí i základní TDi s výkonem 66 kW. U VW doporučuji silnější agregát o výkonu 81 kW, především díky váze vozu. Passat ztrácí také podvozkem. Díky hliníkové přední nápravě je servis nezanedbatelně nákladnější, přičemž komponenty mohou vyžadovat výměnu poměrně často (i po 60tkm). Díky motoru uloženému podélně a těžké přídi se Passat nehodí pro sportovní jízdu, kde vykazuje neotáčivost. Octavia taktéž nedisponuje sportovními vlastnostni, ale podvozek snese více zatížení a má čitelnější jízdní vlastnosti. Kratším rozvorem naopak Octavia jasně prohrává oproti Passatu nejen prostorností na zadních sedadlech, ale také komfortem při přejezdu příčných nerovností. Naopak cenné body získává karoserií liftback oproti sedanu u VW. Dlouhý převis zádě u Octávie má tendence při plynule projížděných zatáčkách ve vyšších rychlostech dostávat Škodovku do smyku. Rozšířenost obou vozidel zaručuje skvělou dostupnost i použitých dílů a celkově dostupnost vozů samotných jako ojetin. Prodejní hodnota klesá pomaleji než u konkurence, což je jistě výhodou. Obě vozidla jsou podobně spolehlivá. Zde na tom bude možná o něco lépe Octavia díky méně nákladnému podvozku.

Servisní náklady pro Octavii:

brzdová sada kotouče + desky1600
spojková sada3300
zadní díl výfuk2900
přední lampa2600
přední nárazník1900
rozvodová sada5700
tlumič přední950
tlumič zadní1900

Servisní náklady pro Passat (ceny jsou přibližné za neoriginální nový díl):

brzdová sada kotouče + desky2500
spojková sada3300
zadní díl výfuk2500
přední lampa2400
přední nárazník1900
rozvodová sada2500
tlumič přední1100
tlumič zadní900

Ceny jsou orientační v náhradní výrobě (neoriginál) v minimálních hodnotách.

Motor TDi 81 kW s proměnou geometrií lopatek turbodmychadla má rozvody hnané ozubeným řemenem jehož výměnný interval je u data 7.1999-4.2001 po devadesáti tisících kilometrech, u data 5.2001-4.2002 po 120 tkm (liší se převodovou kladkou typ 038109244H) a po 150 tkm u data 5.2001-4.2002 (s převodovou kladkou 038109244M) Olej třídy 5W-40 výrobce doporučuje měnit každých 15tkm, nejpozději však po jednom roce.

Částka 120 000,- je víceméně minimální pro sehnání modelů od roku 2000 s motorem TDi a jasným původem v provedení sedan, liftback i kombi včetně klimatizace a elektrické výbavy. U Octavie doporučuji model po faceliftu. Za kvalitní vůz je třeba připlatit i několik desítek tisíc korun navíc.1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist