Octavia, Passat B5, Alfa 156 - složitý výběr

Dotaz

Dobrý den,
už nějakou dobu si lámu hlavu nad tím, jaké auto vybrat.
Jsem denním návštěvníkem vašich stránek a denně pročítám vaše rady, a tak bych o radu poprosil i já.
Já sám jsem vybíral např. mezi Seatem Ibiza (od 2000), Audi A3, Škoda Fabia a pak z jiné kategorie, např. Škoda Octavia, VW Passat B5, Alfa Romeo 156.
Chtěl bych poradit také s motorizací. Denně bych najezdil okolo 200 km plus víkendové výlety po republice.Děkuji, Petr Š.
PORADNA, 19.12.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Alfa Romeo 156Dobrý den,
při výběru nového (ojetého) automobilu bychom měli zvažovat ještě trochu více aspektů, než je zřejmé z Vašeho dotazu. Například, pokud člověk trochu sportuje, v létě kolo, v zimě lyže, občas jede na chalupu a doma je i kutilem, je na zvážení, zda se nevyplatí provedení combi. Samozřejmě, že kolo i lyže lehce pomocí dnes velmi důmyslně vymyšlených prostředků upevníte na střechu a na zbytek zavazadel by mohl stačit klasický kufr sedanu. Proto osobně vidím takovou ideální střední cestu v pětidveřovém provedení automobilu. Zavazadlové prostory u hatchbacků jsou příjemně rozměrné a zároveň jsou vzhledem k 5. dveřím dostupné. Je to ideální varianta pro odpůrce combi. V tomto případě ale končí výběr pro zmiňovanou Alfu Romeo 156, protože ta se vyrábí v provedení sedan a combi jako Sportwagon. Ale nenechte se zmást. Sportwagon je spíše designovou než prostornou alternativou výběru. Pokud se chcete svézt a jste jenom trochu příznivcem italských automobilů, tak proč ne. Design je nadčasový a i "starý model" z roku 1999 v pěkném, zachovalém stavu může udělat spoustu radosti. Je to líbivé auto a když funguje, tak i jízda s ním je velmi zajímavá. Ale zapomeňte na prostor.
Takže první hledisko pojmenujme prostor. S prostorem bude souviset i další otázka. Výběr ibizy, A3 nebo fabie a nebo z vyšší kategorie octavia, passat, 156? Záleží, kolik lidí budete vozit na víkendové výlety, kolik lidí v automobilu bude jezdit normálně atd.

Alfa Romeo 156 RECENZE OJETIN: Alfa Romeo 156 - Zpátky na výsluní 
VW Passat B5 RECENZE OJETIN: Volkswagen Passat B5, B6 - Etalon s otazníkem 

Škoda OctaviaDalším hlediskem je motor. Diesel či benzinová verze? Spíše se setkávám s dotazy: "Najedu 12 000 km za rok, vyplatí se mi diesel nebo LPG?". V takových případech je lepší klasická benzinová verze. Ale vy jste jeden z mnoha, který při 260 pracovních dnech najede 52 000 km bez víkendových výletů. O víkendech se dá ale najet různě, a tak můžete najet dalších 20 000 km i více. A to je naopak spíše o hodně vyšší standard, než je průměr. Tady je namístě zvažovat diesel.
Na jedné straně stojí koncern VW se svým nezaměnitelných TDI, na straně druhé JTD od Alfy Romeo. Od VW je asi nejideálnější 81 kW TDI. Dá se říci, že je to příjemné svezení za příjemnou cenu. Když se člověk hodně snaží, jede okolo 5,5 l, když se nesnaží, jede za 6,5 litru nafty. S příchodem TDI PD spotřeba malinko stoupá, nicméně, stále je zde magická hranice 7 litrů, kterou s VW jen tak nepokoříte.
Alfa je na tom trochu jinak. 1.9 JTD 77 kW je naprosto nezajímavý motor, dá se proto sehnat v dobré cenové relaci, za to 2.4 JTD je pravým opakem. Pět válců vytváří až skoro sportovní potenciál a nezaměnitelný zvuk. Každá legrace něco stojí. Spotřeba je vyšší, zvláště ve městě a při agresivnější jízdě. Za to alfa samozřejmě nemůže, ale málokdo odolá sešlápnutí plynového pedálu, když to jde, a každý z řidičů dříve nebo později ten adrenalinový zážitek vyzkouší.
I servis bude dražší, VW je hodně rozšířené nejen v České republice a udělat výměnu rozvodového řemene zvládne průměrně zručný mechanik v průměrném autoservisu na okraji města. Alfu bych se ale do takovéhoto servisu bál dát a nechat udělat rozvody v autorizovaném servisu vyloudí na nejednom z nás spíše vrásky než spokojený úsměv. Navíc 5válec jde o celkem těžký motor a pokud provozujete automobil převážně v městském provozu, budou trpět i součástky, které s tím na první pohled nemají nic společného – náprava a ramena.
Benzinové alfy mají v Čechách špatnou pověst se zadřenými motory. Ne každý řidič dá svému plechovému miláčkovi, co mu patří, a do alfy patří olej Selenia. Ten je dražší a zákazníci si myslí, že jej obejdou náhražkami. Nevím, čím je Selenia tak zázračná, byla ale vyvinuta pro alfu a viděl jsem hodně exponátů 156, které nadšenci až neúměrně rozmazlovali vším, čím šlo, a nehleděli na cenu. Kupodivu tyto modely fungovaly jako nové a nebyl s nimi sebemenší problém. Alfu bych doporučil spíše nadšenci s průměrným nájezdem kilometrů.
Volkswagen B5Prostor, motor. Cenová relace by měla být dalším kritériem při výběru vozu. Passaty a octavie jsou v českých zemích předražené. Vysokou cenu vyvolal možná i slogan jednoho novináře "manažerský pocit pro obyčejný lid". Nevím, zda to bylo přesně interpretováno, ale vystihuje to vše, co s octavií souvisí. Soused viděl před garáží souseda octavii, a protože to byl soused generální ředitel, musel to mít ten druhý také. Postupem času se z octavie stalo jedno z nejvíce zastoupených vozidel ve firemních flotilách a všude byla octavia prezentována jako manažerská kategorie. A navíc magické červené íčko, tedy 81 kW dokáže hodně, a pro zákazníky, kteří jenom trochu žijí automobilovým průmyslem se stalo červené íčko nepřekonatelné a nepostradatelné. Přitom si myslím, že octavia nabízí průměrné jízdní vlastnosti své třídy, červené íčko při normálním stylu jízdy je schopno stlačit počítač průměrné spotřeby na hodnotu 5,5 litru, a tomu hodně lidí není schopno odolat.
Octavia vychází z Audi A3, tam jsou výkonové charakteristiky podobné. Passat je trochu těžší, na druhou stranu nabízí daleko více vnitřního prostoru než octavia a spotřeba se pohybuje kolem 6 litrů. Není třeba se dohadovat o desetinky spotřeby, i když je to rozšířený sport majitelů TDI. Jako vždy záleží na řidiči, na terénu, na počasí atd. Z hlediska servisu si musíme dát pozor, protože 81 kW motor u passatu není identický jako 81 kW u octavie. Pokud budete shánět díly na vrakovišti, musíte trefit ta "správná vrata".
Souhrnem motorů bych doporučil 81 kW TDI u koncernu VW, 2.4 JTD u Alfy Romeo, z benzinových 1.8T 110 kW u VW a 2.0 TS nebo 2.2 JTS u Alfy Romeo. Benzinové verze budou mít samozřejmě vyšší spotřebu a u alfy je potřeba počítat se servisními náklady, které se nedají ošidit.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist