Octavia, Passat, Mondeo, nebo Focus? Věčný duel

Chtěl bych si s manželkou pořídit ojeté auto, r.v. 2004 do 100-120ti Kč. Rozhoduji sepro Octavii, Mondeo, Focuse nebo Passat. Důležitá je pro mne bezpečnost,spolehlivost a v neposlední řadě spotřeba.
PORADNA, 20.01.12 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Vážená redakce TipCars,
chtěl bych si s manželkou pořídit ojeté auto, r.v. 2004 do 100-120ti Kč. Jelikož čekáme rodinu chtěl bych kombík, nejspíš v benzínu jelikož roční nájezd odhaduji cca 20000 km (jezdím město/mimo město 50/50). Rozhoduji se pro Octavii, Mondeo, Focuse nebo Passat. Můžete mi prosím poradit jaké auto a jaký motor pro daný typ mám vybrat. Důležitá je pro mne bezpečnost, spolehlivost a v neposlední řadě spotřeba.
Děkuji za radu, s pozdravem

Aleš Gruber


Vážený pane Grubere,

opět tu máme nikdy nekončící duel mezi VW a Fordem, kde je to vždy poměrně vyrovnaný souboj a nelze jednoznačně určit vítěze. Po prostudování dotazu tomu nebude jinak. Nebudu se zabývat detailním popisem jednotlivých vozidel, neboť je najdete v záložce související články včetně uživatelských recenzí. Zaměřím se na obecné posouzení a rozdíly, ke kterým se dá přihlédnout.

Motor - obecně

Při Vaší volbě vozidel je klíčové, jaký pohon chcete zvolit, protože při 20-ti tisících už svitá naděje, že při opravdu šťastné ruce, se může nafta vyplatit. Já jsem sice zastáncem výhradně benzínových motorů do osobních automobilů, ovšem ne za každou cenu. Existují určité výjimky, kdy i já jsem ochoten připustit, že je vhodnější použít naftový pohon, leč není jich mnoho. Pro rodinný vůz by se měl hnací agregát vybírat pečlivě, neboť není nic horšího, než když se rozhodnete s plně naloženým autem předjíždět třeba autobus a nemáte dost koní. Už jsem v některé z minulých poraden psal, že pro příjemné cestování je poměr mezi instalovaným výkonem a pohotovostní hmotností asi v hodnotách 1ks/10kg. Dodržením tohoto poměru dostanete ještě pořád dostatečnou dynamiku i při plném zatížení vozidla (zavazadla, posádka, klimatizace). Když vezmu v potaz hmotnosti vybíraných vozidel, dostávám se k hodnotám odhadem 120 – 140 koní.

Velikost – třídy vozidel

Škoda Octavia II - r.v.: 2005 - Recenze ojetin Dalším kritériem je volba třídy. Tady je to velice jednoduché. Pokud rodinné auto, tak dostatečný zavazadelník a místo na zadních sedadlech. Octavia I má sice obří kufr, ale děti v sedačkách budou kopat do sedadel, což třeba mně je dost nepříjemné. Řešením je Octavia II, která je v těchto ohledech výrazně lepší. Je možné vybírat mezi praktickým liftbackem nebo variantou kombi.

Ford Focus II combi Ford Focus se pro rodinu hodí opravdu pouze v provedení kombi. Hatchback má opravdu nepoužitelný kufr a sedan nemá do kufru zrovna praktický přístup. Pokud se budeme orientovat spíše na střední třídu, tak zatímco Passat nabídne pouze variantu sedan nebo kombi, Mondeo se může pochlubit dokonce všemi třemi základními karosářskými variantami, čili sedan, liftback a kombi. Z vlastní zkušenosti (mám 2 malé děti) mohu říci, že liftback je stejně dobře použitelný.

VW Passat combi Teď zkombinujeme první 2 odstavce. Pro vozidla koncernu připouštím (jedna z výjimek), že by bylo možno zvolit i naftový pohon, jelikož benzínových motorů 1.8 T bude velmi malá nabídka a ostatní jejich benzínové motory nepovažuji úplně za konkurenceschopné v porovnání s produkcí Forda. Ovšem znovu musím připomenout, že půjde o 8 let stará vozidla a tam se může projevit odvrácená strana naftových pohonů, byť jedněch z nejlepších s ohledem na spolehlivost a spotřebu pohonných hmot. A tou jsou poměrně vysoké náklady na neplánovanou opravu na motoru a přilehlých zařízeních. Je třeba vzít v potaz, že vozidlo s naftovým motorem může mít po 8-mi letech provozu najeto ke ¼ milionu km (samozřejmě i více) bez ohledu na to, co říká počítadlo kilometrů. Důkladná lustrace naftového automobilu je základní předpoklad. Úsporu na naftě by pak snadno mohly vykompenzovat náklady na výměnu setrvačníku, čerpadla, turbodmychadla nebo vstřikovačů, kde se většina jmenovaného sortimentu pohybuje spíše v desítkách tisíc, než v jednotlivých tisících, a to jsem nezmínil možné problémy s EGR ventilem. Nicméně 20 tisíc km ročně už rozhodně pokouší tuhle možnost risknout. Výhrou by byl vůz po prvním majiteli, který auto provozoval pro soukromé účely a nebyl držgrešle, pokud šlo o servis. Asi nějaký němec.

Ford Mondeo II - r.v.: 2007 Pokud jsem i u VW po 8-mi letech měl u naftových agregátů zdvižený prst, tak u motorů TDCi od Forda vše výše zmíněné platí dvojnásob. Dokonce bych se nebál před naftovými motory varovat. Zadírají se palivová (naftová) čerpadla a kovové třísky následně zničí vstřikovače. EGR ventil o sobě také dává vědět častěji, než by se slušelo. Pokud se rozhodnete pro Forda, tak výhradně se zážehovým motorem. Pro Focus II motor 1.6 16V (74 kW) nesplní podmínku poměru hmotnosti a instalovaného výkonu, takže bude potřeba motor pěkně prohánět (ani Octavia nebude s 1.9 TDi žádná raketa). Ostatních silnějších motorizací je velmi málo. Zato pro Mondeo si můžete vybrat ze široké palety od 110 do 226 koní. Doporučím Duratec HE o obsahu 2 litry (107 kW). S 1400 kg těžkým Mondem si celkem poradí a při Vašem poměru cest byste se mohl udržet na 8-mi litrové hranici. Je to zlatá střední cesta mezi nepřesvědčivou 1.8 a na spotřebu o něco náročnější, ale projevem příjemnější 2.5 V6 (Duratec VE). Příjemné na všech zážehových motorech je použití rozvodového řetězu. Do roku 2003 byla drobná piha na kráse závada na vířivých klapkách u Durateců HE, ale nahrazením závadného uložení se ani tohoto už bát nemusíte, pokud budete brát vůz až od roku 2004.

Srovnání výrobců

Dlouhodobě se VW drží na vyšších cenových hladinách, avšak po prozkoumání použité techniky a spolehlivosti nevím, proč tomu tak je. Možná proto, že VW působí jako kvalitněji zpracovaný. Je pravda, že konkrétně u Mondea, co je vidět je pěkné a co vidět není, je strašné a dýchají z toho úspory. Focus zrovna tak. Je to takové lidové vozítko. Ale na jejich obranu je dlužno dodat, že jejich podvozky jsou podstatně lepší, než čím se může pochlubit Octavia nebo Passat, ten konkrétně se svojí choulostivou přední nápravou. Nemusíte být závodník, abyste v Mondeu nebo Focusu cítil, jak auto i s předním náhonem ochotně vykružuje zatáčky.

Závěr

Stojí nám tu proti sobě naftový koncern a benzínový Ford, který při shodné ceně nabídne mladší exempláře. Pro mě z toho vychází nejlépe Ford Mondeo s dvoulitrovým benzínovým motorem i s přihlédnutím k požadovanému nájezdu, který znamená teoretické roční navýšení nákladů o 14000 Kč, při 2-litrovém rozdílu spotřeb oproti rivalu v podobě VW Passat Variant s motorem 1.9 TDi (96 kW). Na to však nehleďte, stačí jedna závada na dvouhmotovém setrvačníku a máte s Mondeem málem 2 roky náskok nemluvě o tom, že tím to nemusí končit. Jde o robustní, bezpečný, dostatečně velký automobil, který dokáže za stanovenou cenu splnit Vaše požadavky.

Výhody proti koncernu:
- lepší zážehové motory
- mladší vozidla za stejnou cenu
- více karosářských variant
- značkové opotřebitelné náhradní díly za příznivé ceny
- lepší trakce
- menší zájem zlodějů
- vyhřívané čelní sklo
- robustnější, tím pádem odolnější podvozek

Nevýhody:
- horší naftové agregáty
- nedělený sedák
- absence otvoru pod loketní opěrkou pro převoz dlouhých předmětů

Technické parametry:

VýrobceŠkodaVolkswagenFordFord
ModelOctavia IIPassat B5Mondeo Mk.IIIFocus Mk.II
Karoserieliftbackkombiliftbackkombi
Motor/palivo1.9 TDi / NM1.9 TDi / NM2.0 16V / BA1.6 16V / BA
Výkon (kW/rpm)77/400096/4000107/600074/6000
Točivý moment(Nm/rpm)250/1900285/1750190/4500150/4000
Zrychlení 0-100 (s)11,89,99,811,1
Průměrná spotřeba (l/100km)5,56,07,96,8
Délka (mm)4572477447314468
Šířka (mm)1769182018121839
Výška (mm)1462151714291501
Rozvor náprav (mm)2578271027542640
Objem nádrže (l)557058,555
Objem zavazadelníku (l)560656500485Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist