Octavia, Passat nebo A4?

Dotaz

Dobrý den,
uvažuji o koupi nového auta a rád bych Vás poprosil o radu. Chci koupit kombíka za 200 - 250 tisíc Kč, s dieslovým motorem, rokem výroby od 2001 výše, podmínkou jsou pro mne xenonové světlomety. Nejdřív budeme v autě jezdit dva, ale chtěl bych v něm občas převézt 2 kola nebo věci na dovolenou, přátele, příbuzné. V budoucnu uvažujeme o dětech a i proto by se hodilo kombi. Roční nájezd bude kolem 20.000km, možná o něco víc. Má to být auto jak na každodenní dojíždění do práce tak i na delší cestování (Francie, Itálie, atd...). Vybírám si mezi kombíky: Škoda Octavia, VW Passat a Audi A4, vím, že jde o dost rozdílně koncipované automobily ale i právě proto mě zajímá Váš názor. Motor bych chtěl určitě dieslový, od 74kw výše. Zajímá mě, který model, rok výroby a motor byste mi doporučili a proč, popřípadě zda byste mi doporučili nějakou další alternativu.

Vředem děkuji za odpověď,
s pozdravem Pavel Horsák
PORADNA, 25.03.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den,
vzhledem k Vašim požadavkům na prostor doporučuji z Vámi vybraných VW Passat. Jednak se jedná o celkově větší auto (podvozková platforma je větší a společná s Audi A6 nebo Škodou Superb, oproti dalším zmíněným Škoda Octavia a VW Golf, které jsou postaveny na společné menší platformě a jsou tím pádem zcela logicky i celkově menší). Rozdíl poznáte zejména na zadních sedačkách. Octavia má sice obrovský kufr, ale jinak je interiér v porovnání s passatem znatelně menší. Jedinou výhodou hovořící ve prospěch Octavie by mohlo být, kdybyste vyloženě nechtěli kombi (občas slýcháváme názor, že „kombi je pro řemeslníky“). Zde by potom octavia s vizáží sedanu nabízela ve své třídě bezkonkurenčně největší a nejlépe přístupný zavazadlový prostor.

Škoda Octavia combi Audi A4 kombi (r.v.2002) VW Passat kombi 

Co se týče motoru, pokud by Vaše volba měla být diesel, doporučuji jednoznačně variantu 81kW/110PS a to z těchto důvodů:

  • Jedná se o jednoduchý a velmi trvanlivý motor, který je běžným používáním téměř nezničitelný. Běžný nájezd se pohybuje hodně nad půl milionu kilometrů.
  • Výkon je pro takto těžké auto dostačující. Slabší motor 66kW/90PS nebrat, neboť nestačí a hodí se spíš na popojíždění po městě. Při ostatních cestách se nedostatek výkonu projeví lehce zvýšenou spotřebou.
  • Silnější motory 115 a 130PS jsou už motory se systémem PD (čerpadlo-tryska), které už jsou vzhledem k vyšším výkonům dosahovaným z prakticky stejného motoru jako slabší verze náchylnější na různé vady. Sice se většinou nepokazí nic přímo na motoru samotném, ale příslušenství motoru trpí (turbo, dvouhmotnostní setrvačník, převodovka a s ní ruku v ruce i náprava atd.)

Ford Mondeo kombiDále se ptáte na případné alternativy. Zde bych si dovolil navrhnout FORD MONDEO předchozí generace (2001-2007), který by měl Vaše požadavky taktéž splňovat a navíc nabídnout více prostoru, o něco modernější a vyspělejší techniku a hlavně mnohem lepší jízdní vlastnosti podvozku díky zadní víceprvkové nápravě. Zde bych zase vzhledem k hmotnosti vozu doporučoval silnější varianty motoru a to 115PS nebo 130PS. Zde již neplatí to, co u VW (tedy systém PD a s ním související problémy), protože FORD se nepouštěl do žádných vlastních pokusů a rovnou nakoupil technologii common-rail. Dále je třeba vzít v úvahu fakt, že VW a koncernové vozy vůbec si drží hodně dlouho až příliš vysoké ceny a dle mého názoru se za stejné peníze dá koupit MONDEO v mnohem lepší výbavě, stavu, počtu najetých kilometrů atd.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist