Octavia TDI nebo Megane dCi?

Dobrý den,Moje Felicie1.3 (1996) pomalu dosluhuje a já potřebuji něco mnohem více prostornějšího. Najedu ročně kolem 20000km a po dálnicích prakticky nejezdím. Mým favoritem je Octavia s motorem 1.9TDi, s mým cenovým stropem 150 000,- se pohybují převážně kolem r.v.2002 (2003) a najetými min. 150000km. Nově mě zaujaly modely Renault Megane kombi, které se v této ceně nechají sehnat i z r.v.2005 s velmi slušnou výbavou s motorem 1.5dCi. Mohli byste mi poskytnout nějaké srovnání Octavia vs. Renault Megane, případně jiné kombi.Děkuji za ochotu a pomoc.S pozdravem Pavel Farský
PORADNA, 18.11.09 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia, Renault Mégane

Odpověď:

Myslím, že výběr mezi těmito dvěma vozy je velmi aktuální a jistě o něm přemýšlí více zájemců o ojetý diesel do 150ti kč, takže se pokusíme rozhodnout dilema mezi osvědčeným vozem Škoda Octavia 1,9TDi a novějším, moderním Renaultem Megane 1,5dCi.

Škoda Octavia 
Škoda Octavia 1,9 TDI – Elegance
Škoda Octavia combi s dieselovým motorem přichází v úvahu ve dvou variantách a to 66kW nebo 81kW, oba motory jsou velmi spolehlivé a pokud jste nikdy předtím nejezdil ve voze s tímto motorem,tak Vás určitě překvapí spotřeba, která bývá často nižší, než uvádí výrobce. Velkou výhodou Škodovky jsou ceny náhradních dílů a hlavně dostupnost servisu. Snad každý soukromý autoservis má s "Oktávkou" praktické zkušenosti a dokáže provést běžné opravy, také diagnostika případných závad je díky rozšíření diagnostických kabelů mezi servisáky dostupná. Dokonce znám ve svém okolí několik majitelů tohoto vozu,kteří si diagnostikují svůj vůz sami. Stačí zakoupit kabel kterým propojíte vůz s PC a vyčtení závad z paměti zvládne každý. Veškeré závady, které se u Octavií I vyskytují jsou notoricky známé a opakují se ve všech možných recenzích, takže Víte na co se při koupi soustředit. Například často vadná váha vzduchu se projevuje nedostatečným výkonem a jednoduše (nouzově) jí prověříte odpojením el.konektoru,kdy řídící jednotka použije hodnotu továrně nastavenou a pokud je váha vadná, tak se ihned změní výkon k lepšímu. Vadné turbodmychadlo také pravděpodobně zjistíte zkušební jízdou, kdy se rozsvítí kontrolka diagnostiky motoru. Často se také setkáme s "hučícími" ložisky kol, nefunkčním stahováním skel dveří, nedržícími plynovými vzpěrami 5tých dveří, nebo zpomalujícími stěrači vlivem zarezlého mechanismu. Octavia combi nabízí velký kufr (548L), tvrdě naladěný, německý podvozek ,který najdeme například u Audi A3 nebo VW Golf IV a mnoha dalších.Díky malému rozvoru je na zadních sedadlech méně místa pro nohy, což může vadit při delší cestě v 5ti dospělých, ale pro běžné přejezdy postačuje. Výbava ojeté Octavie je mnohdy na základní úrovni bez klimatizace, ale výběr „ojetin“ je velký a tak si každý může najít vůz s požadovanou výbavou.

Renaultu Mégane Grandtour Renault Megane Grandtour 1,5dCi se na trhu objevil v roce 2003 a výkonnostních verzí motoru 1,5dCi bylo hned několik. Jako první se montoval motor o výkonu 60kW,od roku 2004 to bylo 74kW a zhruba v polovině roku 2005 se začaly montovat inovované motory 63kW a 78kW, které mají modernější a spolehlivější vstřikovače. Vstřikování paliva všech těchto motorů je systémem Comon rail, který pracuje s vyššími tlaky paliva a umožňuje tím dokonalejší spalování a vyšší výkon při menším objemu motoru. Nevýhodou tohoto systému je vetší náročnost na kvalitu a čistotu používaného paliva - nafty. Největším škůdcem Comon railu je voda v palivu, která poškozuje kovové části vysokotlakého čerpadla a vstřikovačů.Většina výrobců po počátečních problémech zavedla do vozů jemnější palivové filtry, které dokážou zachytit i velmi jemné nečistoty a odloučit vodu. Dalším problémem u tohoto motoru je prodloužení servisního intervalu na 30.000km, které má za následek znečištění motorového oleje karbonem a následně poškození turbodmychadla. Nicméně při správném zacházení a zkráceném intervalu výměny oleje na 15.000km je tento motor velmi vydařený, svědčí o tom i nasazení motoru v některých Japonských automobilech jako např. Suzuki nebo Nisan. Osobně jsem nějaký čas jezdil s terénním vozem Suzuki Jimny, který měl motor 1,5dCi 63kW a musím konstatovat, že se jednalo o velmi úsporný a bezproblémový motor (najel jsem s ním cca 60.000km). Renault Megane Grandtour může nabídnout velký vnitřní prostor, kufr o objemu 520L, komfortněji naladěný podvozek než Octavie. Megane Grandtour nejčastěji objevíte ve výbavě Expression ,kde nechybí klimatizace, palubní počítač, 4 airbagy, alu.kola ani elektrické ovládání všech oken.

Pro Octavii hovoří lepší jízdní vlastnosti v zatáčkách, pravděpodobně také nepatrně nižší spotřeba a lepší dostupnost náhradních dílů i servisu. Megane může kontrovat pohodlnějším podvozkem, nižším povinným ručením a neokoukaným vzhledem. I mně osobně dělá problém se rozhodnout mezi těmito dvěma vozy, ale nakonec bych se přeci jen přiklonil ke konzervativní Octavii s motorem 1,9TDi/81kW. Pokud by jste zvolil Renault, tak bych určitě doporučoval motor 1,5dCi/78kW, od roku 2005 a se 6ti stupňovou převodovkou.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist