Octavia vládne čtvrtině Evropy

Škoda Octavia je letos nejprodávanějším autem v osmi zemích Evropy. Kontinentu kraluje společně se sesterským Volkswagenem Golf.
AKTUALITY, 01.01.15 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Východ Evropy patří octavii. V osmi zemích je nejprodávanější, v dalších jí první příčka často jen těsně unikla. Škoda Octavia se letos poprvé zabydlela mezi desítkou nejprodávanějších aut Evropy. V listopadu šlo dokonce o šesté nejprodávanější auto kontinentu. Dlouhodobě se jedná o zcela nejprodávanější kombi i liftback.

Současný úspěch octavie táhne i samotnou Škodu Auto, největší český průmyslový podnik a největšího domácího exportéra. Celkem se za prvních jedenáct měsíců roku prodalo 354 tisíc octavií, z nichž na Evropu připadalo 228 tisíc - z toho bylo 140 tisíc kombíků, jež se mimo Evropu prakticky neprodávají.

Pohled na prodeje podle jednotlivých zemí ukazuje, že pozice octavie je geograficky jasně ohraničena. Vůz kraluje východní Evropě a na západě se mu daří jen tam, kde má silnou pozici mateřský Volkswagen. Jedničkou je model jen v zemích bývalého východního bloku, výjimkou je Finsko.

Octavia dál hraje okrajovou roli na velkých trzích, jako jsou Francie, Itálie, Španělsko nebo Velká Británie. Tam kralují domácí značky, které doplňují hlavně zavedení západoevropští výrobci, a Škoda to tam má - koneckonců stejně jako například Hyundai nebo Kia - náročné. Tyto velké trhy jsou ale pro Škodu důležité z hlediska objemu. I přes nízký podíl na trzích západní Evropy se tam prodá dvakrát více octavií než v zemích bývalého východního bloku.

"V západní Evropě dlouhodobě posilujeme a ve většině zemí zvyšujeme svůj tržní podíl. Octavia je tam například nejprodávanějším vozem kategorie kombi," popisuje mluvčí Škody Jozef Baláž.

Jednoznačně největším evropským trhem modelu zůstává Německo, kde je octavia dlouhodobě nejprodávanějším vozem neněmecké značky a letos se poprvé dostala i v ostré domácí konkurenci mezi desítku nejprodávanějších modelů.

Zatímco octavia ovládla východ, Volkswagen Golf, který s ní sdílí podvozek, motory i převodovky, vítězí na západě. Společně jsou jedničkou v polovině evropských zemí, ze kterých jsou k dispozici data k prodejům modelů.

Žádné jiné auto nekraluje tolika zemím Evropy jako tyto dva modely koncernu Volkswagen. Octavia má ale tu smůlu, že je nejprodávanější hlavně na menších trzích. Pro srovnání: golfů se jen v Německu prodá více, než činí prodej octavií v celé Evropě. V prodejích tak za sourozencem zaostává.

Golf v západní Evropě na první místo nestačil hlavně v zemích s domácím výrobcem. V Británii kraluje Ford Fiesta, byť se v zemi už 12 let nevyrábí. Ve Švédsku se nejlépe prodává Volvo, ve Francii Renault, ve Španělsku Seat, v Itálii Fiat. Kvůli daním je v Dánsku nejprodávanějším vozem ne golf, ale menší up!

Škoda se jedničkou nestala jen s octavií. Fabia je nejprodávanější vůz v Srbsku, yeti v Lotyšsku, rapidu těsně uniklo první místo v Makedonii a superbu v Moldavsku.

Jedničkou v žádné evropské zemi není například žádný model Peugeotu, Citroënu, Opelu a s výjimkou Toyoty neuspěla žádná mimoevropská značka. Patrný je ale vzestup rumunské Dacie, jejíž modely už kralují třem trhům.

Osm zemí znamená pro octavii i dobrou pozici v celosvětovém pohledu. Lépe je na tom pravděpodobně jen dvojice Toyot Hilux a Corolla, které kralují v Africe a Asii.

I když má octavia silnou pozici v Evropě, pro další růst prodejů je stěžejní Čína. Ta je pro model největším trhem a v listopadu se tam prodeje dokonce zdvojnásobily. Nová generace vozu se v říši středu prodává od letošního léta a až nyní se naplno rozeběhly prodeje.Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist