Ojetá Mazda 3 - vyplatí se s dieselem?

Většina ojetých trojek sice jezdí na benzín, ale to není důvod, proč se nezaměřit na dva diesely, s kterými byla předchozí generace nabízena.
PORADNA, 21.08.15 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mazda 3

DOTAZ: Dobrý den, vzhledem k mým historicky velmi dobrým zkušenostem s Mazdou bych si rád pořídil předchozí generaci "trojky". Chci ale diesel, najezdím toho za rok opravdu hodně, rámcově přes 20 tis. km. Mohli byste tedy asi nejen pro mne nastínit nejčastější závady a problémy dieselů v Mazdě 3? Děkuji za pomoc. Martin, Žamberk


ODPOVĚĎ:

Dobrý den, Mazda 3 generace BL se prodávala od roku 2009 do roku 2013. Hned od začátku prodeje byla kromě benzínových motorizací, kterým jsme se věnovali v jiné poradně, nabízena i s diesely od Peugeoetu. Konkrétně šlo o 1.6 MZR-CD s výkonem 80 kW, splňujícího emisní normu Euro 4, kterého trápí karbonové usazeniny, jež následně poškodí hydraulická zdvihátka ventilů a často i celé turbo. Než se majitelé dozvěděli, že by měli měnit olej častěji, než je předepsáno výrobcem (místo po 20 tis. km raději po 10 tis. km), už často řešili první závady. Dnes je k dispozici i upravená olejová vana, řada majitelů se ale auta s tímto motorem raději předčasně zbavila s vidinou nákladných oprav. Zajímavý je také fakt, že u tohoto motoru byla výrobcem předepsaná výměna filtru pevných částic už po 120 tis. km. Jeho repasi však případně seženete do 10 tis. Kč.

Dalším vznětovým motorem pod kapotou Mazdy 3 byla jednotka o objemu 2.2 MZR-CD s dvěma výkonovými verzemi 110 kW a 136 kW. Tohle by mohl být ten správný motor pro vás, i když se proslýchá, že první ročníky nebyly úplně bezporuchové (zlobily hlavně vytahané řetězy), takže bych doporučil podívat se spíše na mladší auta s jasným kilometrovým proběhem. V této souvislosti musím zmínit, že Mazda od roku 2006 eviduje servisní knihy v elektronické podobě. Pro kupujícího to znamená jediné: zjistit si VIN a navštívit autorizovaný servis. Tenhle motor už má filtr pevných částic a při výměně oleje dbejte na to, aby vám mechanik výměnu zapsal do řídicí jednotky. V opačném případě dává jednotka pokyn k časté regeneraci FAP.
V roce 2010 byl nejslabší diesel modernizován, aby mohl plnit emisní normu Euro5. Jeho označení je 1.6 MZ-CD, má filtr pevných částic a výkon 85 kW. Stejně jako starší varianta používá i tento motor nezdolný řemen s intervalem výměny 240 tis. km.

Hlavní kvalitou Mazdy 3 je především skvělý podvozek. Vepředu jsou klasické McPhersony, vzadu potom nezávislé zavěšení Control Blade s trojicí nestejně dlouhých příčných a jednoho podélného ramene na každé kolo. Pokud nejsou nikde vůle a vše funguje skvěle, „utrhnout“ auto na kvalitní cestě chce opravdu hodně práce. Při větších nájezdech ale často vlivem vůlí dochází k rozhození geometrie, následkem čehož se nestejnoměrně sjíždí pneumatiky. Čím méně tedy bude mít kupovaný exemplář najeto, tím lépe.

Ojeté Mazdy 3 netrápí vážné problémy. Občas zlobí elektrické ovládání oken, výjimečně i snímače airbagů. Problémem, jenž by člověk nečekal, je koroze, i když u předchozí řady BK to bylo v tomto směru mnohem horší. Koroze napadá nejčastěji lemy zadních blatníků, podběhy a zadní dveře vozů z prvních let výroby, u všech potom rezaví výfuk. Výjimkou nejsou ani často opotřebená ložiska kol. Náhradní díly jsou dostupné bez problému. Přední brzdové kotouče vyjdou na 3 tisíce, destičky k nim koupíte za 1.000 Kč a táhlo stabilizátoru přední nápravy stojí cca 800 korun."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist