Ojetá Toyota RAV4 III – je koupě dieselu dobrý nápad?

Pan Marek by rád koupil ojetou Toyotu RAV4 třetí generace s dieselovým motorem. Může od ní očekávat levný a spolehlivý provoz?
PORADNA, 30.07.14 | 00:00
hodnocení článku 3.8 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Toyota RAV4

DOTAZ:Zdravím redakci TipCars. Obracím se na vás s prosbou o radu při výběru ojetého SUV. Nechci po něm ani tak terénní schopnosti, jezdím převážně po silnicích. Mělo by mne ale dostat k horské chatě po nezpevněné cestě. I kvůli pověsti značky se mi celkem zamlouvá třetí generace Toyoty RAV4. Celý život jezdím s dieselovými auty, jelikož mají nižší spotřebu, a rád bych u nafty zůstal i teď. Čekám od ní spolehlivost a nízké provozní náklady (samozřejmě v kategorii SUV). Vybral jsem si dobře, nebo se mám raději poohlédnout jinde?
S pozdravem Marek K.


ODPOVĚĎ: Vážený Marku, co se týká Vašeho výběru vozu, s Toyotou RAV4 budete s nejvyšší pravděpodobností spokojen, volba dieselu kvůli úsporám za palivo by se Vám ale nemusela vyplatit.

Přestože si toyoty obecně nesou pověst nenáročných a spolehlivých aut, diesely použité v RAV4 úplně ideální volbou nejsou. U všech verzí jednoho dne přijde okamžik, kdy bude nutné draze měnit vstřikovače Common-Railu, což může stát i desetitisíce. K jejich dlouhému životu neprospívá zejména naše ne příliš kvalitní nafta, které sice oproti benzínu spálí v průměru o 2-3 litry na 100 km méně, může se ale stát, že ušetřené peníze necháte v některém dieselservisu.

Jednotka 2.2 D-CAT do roku 2008 navíc trpěla poměrně vážnou závadou – tvrdé těsnění pod hlavou se postupně vymačkávalo do měkčí hlavy válců i bloku motoru. Pokud se problém odhalí v samém začátku, šikovnému automechanikovi se občas podaří díly srovnat, v opačném případě je motor na odpis. Výrobce dokonce v záruce motory měnil, od roku 2009 byl tento problém odstraněn.

Toyota RAV4 2,2 D-4D Pokud chcete vsadit na jistotu, jděte do benzínového dvoulitru. Devítilitrovou spotřebu mu lze kvůli absolutní spolehlivosti odpustit.
Na trhu jsou v drtivé většině čtyřkolky, občas se ale objeví kus s pohonem pouze přední nápravy. Jízdu v lehčím terénu RAV4 zvládne, problém jí ale budou dělat prudší kopce, a to kvůli dlouze zpřevodovaným rychlostem. Nejlépe se proto vůz cítí na silnici.

U benzínové Toyoty RAV4 se může objevit vůle v kloubu hřídele řízení, výjimečně odejde lambda sonda nebo snímač polohy brzdového pedálu, nic vážnějšího by Vás potkat nemělo.

Náhradní díly jsou k dostání bez problému, přední brzdové kotouče stojí 4.000 Kč, destičky k nim pořídíte za 1.200 korun a tyčka stabilizátoru přední nápravy vyjde na 700 Kč.

V inzerci TipCars se nyní nachází necelá dvacítka exemplářů Toyoty RAV4 s benzínovým dvoulitrem. Jejich cena začíná na hranici 260 tisíc a najeto mají v průměru 80 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist