Ojeté BMW 5 (E60) - jaké je s benzínovým osmiválcem?

Pan Radek by rád koupil BMW 5 (E60) s benzínovým osmiválcem 550i. Má se něčeho obávat, nebo mu vůz bude dělat především radost?
PORADNA, 26.09.14 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
BMW Řada 5

DOTAZ:Dobrý den. Rád bych si pořídil BMW řady 5 (E60). Rád se totiž svižně svezu v nějakém luxusním autě. Jelikož si BMW udělalo jméno především výbornými benzínovými motory, doufám, že by mne nezklamal osmiválec 550i. Spotřebu nijak zvlášť řešit nemusím, ale na jakou hodnotu se mám zhruba připravit? Také mne zajímá, zdali má toto auto nějaký vážný problém, kvůli kterému byste mi jeho koupi nedoporučili.

S pozdravem Radek K.


ODPOVĚĎ: Vážený Radku, nebudu to nějak dále rozvádět - vybral jste si dobře. BMW se dostalo na vrchol v konstrukci benzínových motorů zejména řadovými šestiválci M54. Těm může konkurovat jen málokterý agregát. S osmiválcem 550i byste měl být rovněž velmi spokojen (hlavně, když nemusíte řešit spotřebu). Je příkladně kultivovaný, spolehlivý a je prakticky jedno, jak rychle jedete a jaký rychlostní stupeň máte zařazen - v nízkých otáčkách zlověstně zaduní, ve vysokých se dostaví opravdový koncert atmosférického osmiválce a výsledek je vždy stejný: propadnete se do sedaček a auto nekompromisně vystřelí vpřed. Za to vše si v kombinovaném provozu řekne přibližně o 13 litrů Naturalu.

BMW řady 5 (5. generace E60/E61) Jeho volba pro Vás znamená i výhodu v nižší pořizovací ceně. Velká většina zákazníků BMW totiž volila naftové motory (především z důvodu nižších provozních nákladů). Vozy s těmito velkými benzínovými strojovnami pod kapotou tak mají většinou málo najeto (tudíž jsou v dobrém stavu), a také bývají plně vybavené.

Ve svém dotazu nepíšete, zda byste rád klasický manuál, nebo automat. Tuto volbu nechám na Vás s jedinou výjimkou - pokud se rozhodnete pro automat, vyhněte se převodovce SMG a hledejte vozy mladší roku výroby 2007. Automatická skříň SMG (nebyl to vlastně pravý automat, ale robotizovaný manuál) se servomotory řadila daleko hruběji než citlivý řidič a převodovka tedy dlouho fungovat nevydržela. V roce 2007 přišla vynikající automatika od ZF. V zájmu jejího bezproblémového fungování doporučuji po 80 tis. km vyměnit její olejovou náplň. Výrobce sice nic takového nedoporučuje, ale převodovka bez výměny oleje vydrží zhruba 200-250 tis. km, poté následuje kompletní a velmi drahá repase.

Pokud pominu dražší údržbu, mohly by Vás u BMW řady 5 potrápit vibrace od přední nápravy (v lepším případě za ně mohou nevyvážená kola, v horším opotřebené silentbloky v ramenech) či úniky oleje z automatu.

Počítejte s vysokými cenami dílů a práce v servisu - vždyť výměna brzdové kapaliny vyjde na tisícovku, jeden přední brzdový kotouč stojí více než 4 tisíce a nové destičky odlehčí Vaši peněženku téměř o 2.500 Kč.

V inzerci TipCars je několik BMW 550i (E60). Nejlevnější pořídíte za 400 tisíc a v průměru mají najeto 140 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist