Ojetý Citroën Berlingo – jaký motor na dálnice?

Pan Luděk by rád koupil ojetý Citroën Berlingo. Jaký motor bude ideální pro nájezd okolo 40 tis. km převážně po dálnicích?
PORADNA, 29.08.14 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën Berlingo

DOTAZ:Dobrý den do redakce TipCars. Při 355 tis. km prodávám dosavadní VW Caddy, jelikož má už svá nejlepší léta za sebou, každý kilometr si tvrdě odsloužil a já se poohlížím po nástupci. Docela mne zaujal Citroën Berlingo od roku výroby 2003 (po faceliftu), ale žádné francouzské auto, natož pak dodávku, jsem doposud neměl a popravdě se celkem bojím nedostatku spolehlivosti. Ročně jezdím cca 40 tis. km většinou po dálnicích (rozvoz lehkého zboží). Jaký mi doporučíte motor?

Zdraví Luděk K.ODPOVĚĎ: Vážený pane Luďku, berlingo Vašeho současného caddyho nahradit dokáže. V něčem je sice horší, nedostatky dokáže vyvážit. Nevím, na kolik je pro Vás důležité, jak automobil vypadá zevnitř, ale ve zpracování interiéru Citroën za Volkswagenem trochu ztrácí. Na druhou stranu, auto na parádu to není a ani se tím nesnaží být. Sedadla jsou pohodlná, pokud sklopíte ta zadní (můžete si samozřejmě vybrat variantu bez nich, berlingo se u nás nabízelo v osobní verzi nebo jako skříňová dodávka), lze získat zcela rovnou plochu, která spolu s vysokým stropem dovoluje naložit i velké předměty. A přístup do nákladového prostoru je velmi dobrý díky bočním posuvným dveřím.

Při jízdě vůz potěší pohodlným pérováním, což na našich rozbitých cestách jistě oceníte, a relativně přesným řazením (zde ale bude opět ztrácet na caddy).

Přejdeme k volbě motoru. U ojetin v českých bazarech jsou hodně rozšířené verze 1.4 s 55 kW nebo 1.8 s 66 kW. Jedná se o motory starší, jednoduché konstrukce, které poslouží dobře, na dálnici ale mají vysokou spotřebu. Vy najezdíte za rok poměrně hodně, a proto by se ve Vašem případě mohl vyplatit diesel (mohl, ale nemusí, velmi záleží na tom, v jaké stavu automobil bude). A tím dieselem je výborný dvoulitr HDi s výkonem 66 kW. Pružný, tichý a úsporný… Podle mého nejvhodnější motor pro Váš styl jízdy. Riziko poruchy drahého vstřikovače nebo jiné součásti systému Common-Rail zde ale bude vždy, o to větší při ne příliš dobré kvalitě nafty u nás.

Jelikož kupujete ojeté a navíc užitkové auto, je nutné k němu i tak přistupovat. Neměla by Vás odradit nějaká oděrka a podobně. Ojetá berlinga nejčastěji trápí drobné poruchy elektroinstalace, problémy s posilovačem řízení (vadné čerpadlo), zasekávání bočních posuvných dveří a výskyt vůlí na obou nápravách. V případě dvoulitrového dieselu se potom může objevit porucha elektrického palivového čerpadla, tlumiče torzních kmitů ve spodní řemenici, regulátoru tlaku paliva (projevuje se škubáním v tahu) a při vyšších nájezdech bývají opotřebené vstřikovače Common-Railu.

Náhradní díly jsou dobře dostupné, přední brzdové kotouče vyjdou na cca 2 tisíce korun, destičky stojí polovinu a za táhlo stabilizátoru přední nápravy zaplatíte 500 Kč.

V inzerci TipCars můžete vybírat z více než stovky Citroënů Berlingo s naftovým motorem. Jejich cena začíná blízko 50 tis. Kč a na tachometru mají vozy v průměru 180 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist