Ojetý Citroën Xantia – co čekat po 13 letech?

Pan Evžen hledá rodinné kombi s dieselovým motorem. Vydrží ojetý Citroën Xantia z posledních let výroby ještě chvíli sloužit?
PORADNA, 03.09.14 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën Xantia

DOTAZ:Zdravím redakci TipCars, hledám nějaké starší, avšak spolehlivé rodinné kombi s dieselovým motorem. Nechal bych si jej do té doby, dokud by to nebyla kasička na peníze. Ročně najezdím přes 20 tis. a mám přístup k levnější naftě (kvalitní, ne nějaký patok). Dostal jsem nabídku na zachovalý Citroen Xantia 2.0 HDi z roku 2001. Člověk, který mi ho nabízí, se o něj dobře staral a dopřával autu pravidelný servis, přesto mám ale z citroenů všeobecně strach. Vydrží ještě pár let sloužit?

Zdraví Evžen K.


ODPOVĚĎ: Vážený Evžene, nevím, zdali jste ke strachu z vozů značky Citroen přišel z vlastní zkušenosti, nebo čtete recenze od lidí, kteří, ač často takové auto ani neměli, pomlouvají a kritizují auta, která jsou jiné značky, než oni vyznávají. Specifické problémy mají vozy snad každé značky, v případě Citroenu to byla v minulosti zejména elektroinstalace u modelu XM. Na xantii si ale dala automobilka opravdu záležet a auto podle toho také vypadá. Pokud vůz, který máte vyhlídnutý, je skutečně v dobrém stavu, měla by to být velmi dobrá koupě.

Hydropneumatický podvozek xantie funguje výborně a pokud se o něj alespoň trochu staráte, i spolehlivě korodující vysokotlaké potrubí, které tento systém dokázalo vyřadit ve starších modelech jako je BX, už zde nenajdete. Navíc je díky němu vůz pohodlný, že i leckterá auta vyšších tříd mohou závidět, udržuje konstantní světlou výšku nezávisle na zatížení a při zvednutí do nejvyšší polohy dovolí překonat i menší terénní nerovnosti.

Pozinkovaná karoserie až na výjimky nekoroduje (výjimkou je místo, kde práh přechází v zadní blatník a uchycení předních pružicích jednotek, tzv. klobouk. Řadě majitelů vyrezl tak, že se celá pružicí jednotka zastavila až o kapotu).

Co se týká motorizace 2.0 HDi, do xantie se montovaly 2 výkonové verze – 66 a 80 kW. Z těchto dvou verzí bych Vám doporučil tu silnější, ani tak ne kvůli 20 koním výkonu navíc, ale zejména z důvodu jeho skvělé pružnosti. Dokáže se sebrat prakticky od volnoběhu a po řádném roztočení turbodmychadla xantii skutečně táhne kupředu. Motor byl ve své době také velmi kultivovaný (zejména v porovnání s agregáty TDI-PD od Volkswagenu) a dokázal jezdit se spotřebou do 6 litrů nafty na 100 km. Je také velmi spolehlivý, i když jednou prostě přijde čas, kdy bude potřeba vyměnit některý ze vstřikovačů Common-Rail nebo bude nutné opravit vysokotlaké čerpadlo. Pokud je Vaše levnější nafta opravdu kvalitní, nemusíte se tohoto obávat dříve než po 200-300 tis. km.

Jako snad každé auto, i xantia má své mouchy. Vůz dokáže zastavit porouchaný imobilizér, z rezervy umístěné zespodu zavazadlového prostoru se po letech provozu stane koule rzi a také se občas objevují poruchy palivoměru. Náhradní díly jsou dobře dostupné, přední brzdový kotouč stojí v druhovýrobě 1.200 Kč, za brzdové destičky zaplatíte 1.500 korun a tlakový zásobník tlumicí jednotky stojí cca 1.400 Kč.

V inzerci TipCars najdete několik xantií s motorem 2.0 HDi, nejlevnější lze koupit už za necelých 30 tis. Kč, najeto mají v průměru 210 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist