Ojetý Fiat Grande Punto – nahradí fabii?

Pan Ondřej by rád vyměnil svoji Škodu Fabia za ojetý Fiat Grande Punto s benzínovým motorem. Jak je na tom se spolehlivostí?
PORADNA, 16.04.14 | 00:00
hodnocení článku 4.6 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Fiat Grande Punto

DOTAZ: Hezký den do redakce TipCars, hledám nějaké menší auto, které by nahradilo moji fabii. Jsem s ní poměrně spokojený, rád bych ale něco živějšího a novějšího. Zároveň bych chtěl podobně spolehlivé auto. Zalíbil se mi Fiat Grande Punto, z doslechu od známých vím, že je to poměrně slušný vůz. Chtěl bych se vás ale zeptat na doporučení benzínového motoru pro běžné ježdění. Budu také vděčný za výčet nejčastějších závad a nějaká ta doporučení ohledně koupě.

S pozdravem Ondřej V.


ODPOVĚĎ:Hezký den, Ondřeji, jsem rád, že se najde někdo, kdo se nebojí koupit ojetý fiat. Ještě pořád totiž existuje početná skupina motoristů, která by si auto tohoto italského výrobce kvůli špatné pověsti (mnohdy pouze z historek od známých) nekoupila. Zrovna v případě grande punta by to totiž byla velká škoda.

Zrovna Vaše fabia by se před tímto vozem mohla v několika případech mít na pozoru. Ital totiž nabídne mnohem více vnitřního prostoru a pohodlnější cestování, v porovnání s koncernovými vozy je o poznání levnější, a pokud dobře vyberete motor, nemělo by Vás při jeho provozování potkat nic zásadního. Odpustit mu musíte snad jen horší dílenské zpracování.

Pro běžné ježdění podle mého dobře postačí už základní dvanáctistovka Fire, pokud ale jezdíte častěji mimo město, doporučil bych spíše větší čtrnáctistovku s označením StarJet. Jejích 70 kW výkonu už stačí všude, je bezproblémová, spotřeba je prakticky stejná jako u základního motoru a také jich je na trhu poměrně dostatek. Jako u všech motorů, také u grande punta pečlivě hlídejte hladinu motorového oleje. Ne, že by ho motor nějak zvlášť konzumoval, ale výrobce z pro mne nepochopitelných důvodů použil extrémně malou olejovou vanu, do níž se vlezou necelé tři litry oleje, které mají navíc vydržet až 30 tis. km. Hodně majitelů, kteří toto doporučení uposlechli, zbytečně zničili motor, jelikož ke konci tohoto intervalu v motoru necirkulovalo ani poloviční množství náplně, jež navíc svou konzistencí připomínala spíše mazut nebo brusnou pastu. Já osobně bych olej měnil klidně po 10 tisících…

Existují ale problémy, kterým se nevyhnete – mezi ně patří rychlý vznik vůlí na přední nápravě (uložení ramen, horní uložení tlumičů či spodní kulové čepy), krátká životnost koncového dílu výfuku nebo občasné závady elektroinstalace kvůli oxidaci kontaktů. Nepříjemné překvapení skýtá akorát choulostivý elektrický posilovač řízení Dualdrive. Pokud slyšíte při otáčení volantem drhnutí nebo posilovač občas vysazuje, můžete se začít obávat jeho blízké výměny za cca 20 tis. Kč (nebo najít nějakého šikovného kutila, který ví, kam sáhnout).

Náhradní díly jsou dostupné bez problémů, přední brzdové kotouče stojí 2 tisíce, brzdové destičky cca 1.000 korun a koncový díl výfuku Vás vyjde na necelé dva tisíce.

V inzerci TipCars je nyní přes 30 Fiatů Grande Punto s benzínovým motorem. Nejlevnější lze koupit za méně než 60 tis. Kč a vozy mají v průměru najeto 100 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist