Ojetý Ford Mondeo III – jaký motor pro tažení karavanu?

Pan Libor má zájem o ojetý Ford Mondeo třetí generace. Jak si kombi střední třídy poradí s těžkým přívěsem a jaké problémy ho trápí?
PORADNA, 07.10.14 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford Mondeo

DOTAZ:Zdravím do redakce TipCars. Hledám nějaké auto, ideálně kombi, které si při cestě na dovolenou poradí s dvoutunovým karavanem. Tak trochu jsem se zhlédl ve Fordu Mondeo III. Řada známých si ale užila své s diesely v minulé generaci, raději bych tedy nějaký benzín. Na jaké nejčastější závady se mám u mondea připravit?

S pozdravem Libor K.


ODPOVĚĎ: Vážený Libore, většina zájemců, kteří hledají auto schopné táhnout dvoutunový přívěs, nejčastěji volí například Audi A6, BMW řady 5 nebo nějaké SUV. Mondeo pro tuto disciplínu příliš oblíbené není, ale také to není nic nemožného. Jen musí mít pod kapotou diesel, ze kterého Vy máte obavy.

V mondeu druhé generace to byla s diesely TDCi doslova tragédie, o tom žádná. Některá auta dostala v záruce i několikrát nové vstřikovače, jež dokázaly spolehlivě zničit čerpadlo metající do systému kovové piliny. Postupně se ale situace zlepšovala a troufám si tvrdit, že diesely ve třetí generaci jsou už velmi spolehlivé. Obstojnou dynamiku zajistí dvoulitr, který lze koupit i bez filtru pevných částic, s ním ale nelze legálně táhnout dvoutunový karavan.

Ford Mondeo Kombi 2.2 TDCi To je práce pro nejsilnější diesel v nabídce – 2.2 TDCi, který pochází z dílny PSA. Nejde tu ani tak o výkon 129 kW, ale především o drtivý točivý moment 420 Nm. Díky tomu i plně naložené auto nemá problém s dynamickou jízdou. Common-Rail od společnosti Bosch nezlobí, tedy aspoň pokud netankujete nekvalitní naftu, o kterou u nás není nouze. Problém může být s filtrem pevných částic, kterým je tato motorizace vybavena.

Bohužel Vám nemohu doporučit benzínový motor. Ani jeden z nabídky takto těžký přívěs táhnout oficiálně nemůže.

A jaké má mondeo nedostatky? Vážné budete hledat těžko, odchází spíše jen věci běžné spotřeby – nejčastěji tyčky stabilizátoru na přední nápravě. Mondeo po generace platí za etalon jízdních vlastností ve střední třídě. Jisté držení stopy většinou až po dvou stech tisících ujetých kilometrů ztrácí kvůli opotřebované zadní nápravě, jejíž kola drží celkem 6 ramen. Když ale všechny stojí cca 8 tisíc korun, podle mého názoru se jedná o adekvátní investici. Jinak postačí běžná údržba.

Náhradní díly seženete bez problémů, zmíněné tyčky stabilizátoru přední nápravy stojí cca 500 Kč/ks, přední brzdové destičky vyjdou na 1.500 Kč a za kotouče dáte 3.600 korun.

V inzerci TipCars najdete přes čtyři desítky Fordů Mondeo s nejsilnějším dieselem. Na tachometru mají v průměru 140 tis. km a jejich cena začíná těsně pod hranicí 100 tis. Kč."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist